Jaką metodę inhalacji stosować podczas waporyzacji suszu? Sprawdź czy wszystkie sprzedawane waporyzatory umożliwiają wdychanie oparów każdą techniką zaciągania oparów.
Spis treści
Metody inhalacji oparów z waporyzatora
Technika wdychania pary wpływa na ogólne wrażenia podczas waporyzacji i intensywność odczuwania vaporu w przełyku. Istnieją kilka metod inhalacji oparów wytwarzanych przez vaporizer. Wybierz sposób zaciągania powietrza odpowiedni dla Ciebie i kompatybilny z Twoim podgrzewaczem suszu.
MTL (mouth-to-lung) Usta – Płuca
Metoda inhalowanie MTL najbardziej przypomina palenie papierosa. Opary zasysa się najpierw do jamy ustnej, a dopiero potem wdycha się je głęboko do płuc. Technika wdechu usta – płuca sprawia, że vapor wytraca ciepło zanim dotrze do przełyku, dzięki czemu ryzyko podrażnienia gardła jest zminimalizowane. Sposób inhalacji MTL pozwala też dokładnie wyczuwać smak waporyzacji, ponieważ terpeny mają lepszy kontakt z kubkami smakowymi na języku. Metodę tą trzeba stosować podczas korzystania z waporyzatorów kondukcyjnych, jak Pax Plus i Davinci IQ2, które mają mały airflow i wysoki opór wdychanego powietrza, lecz sprawdzi się również na urządzeniach konwekcyjnych i hybrydowych.
DTL (direct-to-lung) Bezpośrednio do płuc
Metoda inhalacji DTL to swobodne wdychanie vaporu prosto do płuc – vapor nie jest przetrzymywany w jamie ustnej. Tą technikę zaciągania się można stosować tylko w vaporizerach konwekcyjnych (Xmax V3 Pro, Fenix Mini Plus) i hybrydowych podgrzewaczach suszu ze swobodnym przepływem powietrza (Mighty+, Arizer Solo 2). Metodą wdychania DTL można uzyskać większe ilości pary oraz silniejsze efekty, ponieważ ekspansja płuc pozwala zaciągnąć większe ilości powietrza i przyswoić więcej aktywnych składników.
Technika długich wdechów
W waporyzacji kierujemy się zasadą: “im spokojniejsze wdechy, tym większa gęstość pary”. Technika długich wdechów zapewnia lepsze nasycenie wdychanego powietrza oparami ziołowymi. Wykonywanie powolnych i długich wdechów sprawia, że vapor staje się lepiej widoczny, ma bardziej intensywny smak i zawiera więcej aktywnej substancji. Im wolniej zasysasz powietrze, tym silniejsze będą efekty waporyzacji.
Technika szybkiego zaciągania się
Metoda szybkiego wdychania oparów nie jest polecana podczas waporyzacji suszu. Mogłoby się wydawać, że vapor będzie łagodny dla gardła, ponieważ jego gęstość jest niższa. Niestety, szybkie wdychanie oparów sprawia, że rozgrzane powietrze intensywniej oddziałuje na błony śluzowe. Gdy ustawimy wysoką temperaturę waporyzacji i szybko zasysamy powietrze, ciepło nie zdąży rozejść się po ziołach umieszczonych w komorze i istnieje ryzyko podrażnienia tkanek miękkich, co obniża bezpieczeństwo waporyzacji. Spada też skuteczność waporyzacji, czyli wydajność w ekstrakcji aktywnych składników.
Sipping – metoda krótkich wdechów
Metoda inhalacji polegająca na wykonywaniu krótkich wdechów zapewnia dyskrecję i wytwarza niewielkie ilości oparów. Technika ta w ogóle nie sprawdza się podczas waporyzacji suszu, ponieważ zioła uwalniają substancje czynne powoli. Metodę krótkich wdechów można stosować podczas korzystania z epapierosów takich, jak vape pen. Vape Sipping zminimalizuje ilość widocznego aerozolu i sprzyja technice Stealth Vaping, która pozwala pozostać niezauważonym podczas wapowania nawet w zatłoczonych miejscach.
Którą metodą wdychać opary podczas waporyzacji suszu?
Gdy używamy waporyzatora do suszu, należy dostosować technikę zaciągania pary do urządzenia. DTL można stosować w modelach konwekcyjnych i hybrydowych, a kondukcyjne parowniki wymagają zaciągania się metodą MTL. Rekomendujemy spokojne zasysanie powietrza, które sprzyja dokładnej ekstrakcji składników i wzmacnia smak oparów.