Co odróżnia waporyzatory Healthy Rips od urządzeń firmy Fenix? Czy można jednoznacznie wskazać producenta lepszego sprzętu do waporyzacji suszu? Dziś porównamy vaporizery obu marek, abyś miał świadomość na co wydajesz swoje pieniądze.

Mówią, że Fury 2 jest lepszy od Fenixa

W internecie można znaleźć opinie, że urządzenia Healthy Rips (HR) są lepsze od inhalatorów Fenix. Twierdzą tak niektórzy sprzedawcy, influencerzy promujący tematyczne sklepy oraz użytkownicy, którzy postanowili zainwestować większą kwotę w produkt wyższej jakości. Za każdym razem, gdy ktoś w social mediach wyrazi opinię, że HR i Fenix to to samo, pojawiają się komentarze typu:

  • “chyba nigdy nie trzymałeś obu urządzeń w ręku”
  • “różnicę jakości widać na pierwszy rzut oka”
  • “inna jakość pary”

Dziwią nas takie komentarze, bo wielokrotnie porównywaliśmy vaporizery HR z Fenixem i nigdy nie odnieśliśmy wrażenia, aby jedna marka ustępowała drugiej. Dlatego postanowiliśmy zbadać to zagadnienie i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czy Fenix jest podróbką Healthy Rips?

Niektórzy użytkownicy twierdzą, że Fenix kopiuje Healthy Rips, lecz nie jest to prawdą. Fenix nie jest podróbką HR, choć urządzenia obu firm mają wiele wspólnego. Nie można też stwierdzić, że to Healthy Rips podrabia Fenix’a. Prawda jest taka, że i Fenix, i Healthy Rips to marki, które zlecają produkcję swoich urządzeń u jednego producenta podgrzewaczy suszu. Ten fakt nie jest żadną tajemnicą i wielokrotnie o tym wspominano na łamach forum fuckcombustion.com poświęconego tematyce waporyzacji. Także producent Fenix’a, zapytany przez nas o tę kwestię, przyznaje:

fenix produkuje Healthy Rips

Kto jest producentem Fenix i Healthy Rips?

Firmą produkującą urządzenia Fenix i Healthy Rips jest Weecke, znana też pod nazwą South Reed Technology. To chiński producent podgrzewaczy ziół i tytoniu oraz elektronicznych papierosów z siedzibą w Shenzhen. Jak informuje oficjalna strona internetowa strona Fenix Vaporizers, producentem ich urządzeń i właścicielem marki jest South Reed. Wygląda na to, że to właśnie Fenixom jest bliżej do oryginału.

Healthy Rips jest klientem producenta Fenix’ów i zamawia u niego urządzenia z własnym logo. Nawet na stronie producenta wyjaśniono, że sprzęt produkowany jest w Chinach, a jedynie projektowany w USA. To popularna praktyka w tej branży. Nie tylko HR sprzedaje waporyzatory Weecke/South Reed – do grona klientów chińskiego producenta zaliczają się także Planet of The Vapes (np. model POTV ONE), Wolfenkraft, Smono i inne.

Fenix Mini vs Fury Edge vs Rogue

Czy są różnice w jakości wykonania?

Porównując jakość wykonania identycznych modeli Fenix i Healthy Rips nigdy nie stwierdziliśmy wyższości jednego urządzenia nad drugim. W obu przypadkach obudowa jest aluminiowa i powleczona warstwą matowej powłoki przypominającej w dotyku gumę, a ustniki zrobione są z tego samego tworzywa. Taki sam jest system przytwierdzenia ustnika do korpusu, a siła trzymania elementu jest jednakowa. Podobnie jest z komorą grzewczą – obie są stalowe i mają te same wymiary (Fenix mini i Fury 2). Rozbierając ustnik na części, odnajdujemy dokładnie te same uszczelki i sitka. Gdyby nie naniesiony logotyp, nie dałoby się odróżnić tych vaporizerów.

Czym różnią się vaporizery HR od Fenix?

Healthy Rips nie ograniczyło się jedynie do outsourcingu produkcji. Wprowadzili pewne zmiany oby wyróżniać się na tle pozostałych marek będących klientami South Reed. Podstawowy model Fury 2 był dokładną kopią Fenix Mini, a zestaw akcesoriów powiększony był o silikonową nakładkę chroniącą ustnik przed zabrudzeniami. Kolejne modele z logo HR Vaporizers, jak Fury Edge i Rogue, wyglądem bardzo przypominają popularnego Fenix’a, lecz odróżniają się od niego kilkoma detalami, jak pojemność komory grzewczej, rozmiar, waga, wielkość baterii i rodzaj ustnika.

O jakości oparów

Jakość wytwarzanej pary warunkowana jest przez rodzaj systemu grzewczego, moc grzałki i typ materiału użytego w komorze i ustniku. I Fenix, i Healthy Rips sprzedają waporyzatory konwekcyjne. Niektórzy sprzedawcy nazywają je hybrydowymi ale to błąd – efekt hybrydy, czyli pewnej bezwładności w wytracaniu temperatury, występuje we wszystkich rodzajach waporyzatorów i, gdybyśmy się tym kierowali, żadnego urządzenia nie moglibyśmy nazwać konwekcyjnym. Poprawianie producenta w tej kwestii jest zwyczajnym nadużyciem i wprowadzaniem klienta w błąd. Technologia grzania odnosi się do typu podgrzewania wynikającego z rodzaju i umiejscowienia grzałki. Fenix i Healthy Rips jasno określają swoje urządzenia jako konwekcyjne.

Wiemy, że obie firmy wykorzystują tę samą metodę grzania, a producent poinformował nas, że w linii urządzeń typu Fenix Mini używa jednakowych grzałek o tej samej mocy. Biorąc to pod uwagę i dodając fakt, że urządzenia zbudowane są z tego samego surowca, nasuwa się wniosek, że jakość pary (skład i czystość) musi być identyczna w obu przypadkach. Niestety, chłodzenie oparów jest mało skuteczne przy krótkich ustnikach – w tym przypadku prym wiodą wyższe modele Fenix Neo i Fenix 2.0.

Smak pary jest taki sam, gdy używamy jednakowych ustników wykonanych z odpornego na temperaturę tworzywa klasy spożywczej. Gdy korzystamy ze szklanych ustników wchodzących w skład zestawu Rogue i Fury Edge, aromat jest lepszy, lecz opary wydają się być minimalnie cieplejsze, szczególnie pod koniec sesji waporyzacji. Niestety, wciąż nie są tak smaczne, jak te, które wytwarza słynny Arizer Solo 2.

Gęstość vaporu jest podobna, gdy zestawimy urządzenia o tej samej wielkości komory. W przypadku, gdy korzystamy z bardziej pojemnych waporyzatorów, widocznych oparów jest troszeczkę więcej. Wynika to z faktu, że wystawiamy na działanie ciepła większe ilości suszu – im więcej ziół poddamy działaniu gorąca, tym więcej vaporu się ulotni. Nie wynika to z mocy urządzenia, a z ilości surowca roślinnego poddanego ekstrakcji cieplnej. Najlepiej widać tę różnicę wapując na Mighty i Crafty z kapsułką dozującą i bez niej, gdy ilość suszu w komorze jest dwukrotnie większa.

Komfort korzystania z vaporizerów

Obsługa urządzeń jest podobna. Ustawieniami steruje się w ten sam sposób, mają identyczny panel sterujący i ten sam wyświetlacz. Prędkość nagrzewania jest równa. Nie zauważamy różnicy w airflow – podczas inhalowania natrafiamy na równie niski opór wdychanego powietrza. Z vaporizerów obu firm korzysta się w ten sam sposób, a komfort inhalacji jest jednakowy, co potwierdził nasz “ślepy test Fury i Fenix”.

Healthy Rips to Fenix

Porównanie modeli healthy Rips i Fenix

Jak już ustaliliśmy, urządzenia tych marek mają wiele wspólnego, lecz mogą różnić się pewnymi detalami. Dlatego porównujemy poszczególne modele vaporizerów HR i Fenix.

Fenix Mini vs Fury 2

Waporyzatory Fenix Mini i Fury 2 mają identyczne wymiary (8 x 5 x 2,7 cm) i wagę (135 g). Jednakowa wielkość baterii (1600 mAh) pozwala na działanie urządzenia przez taki sam czas. Ustnik wykonany jest z tego samego tworzywa. Pojemność komory w obu przypadkach wynosi około 0,15 grama suszu. Fury 2 ma większy przedział temperatur (od 138°C do 221°C) od Fenix mini (160 – 221°C) ale chyba nikt nie próbuje waporyzować ziółka poniżej 160°C. Inhalator HR ma w zestawie gumową nakładkę na ustnik, która jest fajnym dodatkiem ale czy ta drobna różnica wystarcza, aby płacić dwukrotnie więcej za vaporizer?

Fenix Mini Plus vs Fury Edge SE

Nowy Fenix Mini Plus ma większy przedział temperatur (120 – 221°C) od odświeżonej wersji Fury Edge SE (138 do 221°C). Urządzenie HR jest wyższe o 1 cm – to mała zmiana, jednak pozwoliła na zastosowanie większej baterii o pojemności 2300 mAh. Stalowa komora również uległa powiększeniu (średnica 11 mm) i może pomieścić około 0,2 grama zmielonego suszu. W zestawie znajdziemy ustnik standardowy z tworzywa i drugi, szklany ustnik, który rzeczywiście poprawia smak oparów oraz znana już nasadka ochronna. Poza tym, urządzenia mają ten sam design, identyczne akcesoria i jednakowe porty ładowania baterii USB-C.

Fenix Mini Plus vs HR Rogue

Waporyzator Rogue SE jest jeszcze większy (9,3 x 5,8 x 3 cm) i ma lekko poszerzoną komorę grzewczą (12 mm) mieszczącą do 0,225 grama suszu. Zmieszczono w nim baterię 3000 mAh. Przedział ciepła (138 – 220°C) jest mniejszy, niż w Fenix Mini Plus, ale użytkowników leczniczego zioła nie powinno to obchodzić. Zestaw akcesoriów bogatszy jest o silikonową nakładkę i, oczywiście, dodatkowy szklany ustnik pozwalający zachować naturalne walory smakowe.

Fenix vs Healthy Rips – Podsumowanie

Waporyzatory Healthy Rips i Fenix produkowane są w tej samej fabryce, z użyciem tych samych materiałów i wyglądają podobnie. Korzystają z jednakowych systemów grzania suszu i wytwarzają opary równej jakości. Choć urządzenia Healthy Rips wyróżniają się niektórymi detalami i szerszym zestawem akcesoriów, największa różnica jest w cenie. Zamiast wydawać dwukrotnie więcej na vaporizery HR, można zamówić dodatkowe akcesoria do Fenix Mini i oszczędzić sporo pieniędzy. Obu firmom daleko do jakości prezentowanej przez najlepsze waporyzatory, jak Venty od Storz Bickel, lecz są o niebo lepsze od kondukcyjnych podgrzewaczy Flowermate V5 Nano, czy Boundless CFC 3.0. Jeśli nie zgadzasz się z naszą opinią, zapraszamy do dyskusji w komentarzach. Prosimy o merytoryczne wpisy poparte dowodami lub własnymi spostrzeżeniami, a nie opiniami znalezionymi w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.