Rodzaj komory grzewczej wpływa na jakość wytwarzanych oparów. Chcesz wydobyć najlepsze cechy surowca roślinnego? Sprawdź jaki typ zbiornika na susz jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Czym jest komora grzewcza waporyzatora?

Każdy waporyzator do suszu jest wyposażony w komorę grzewczą. Komora grzewcza to zbiornik na susz, w którym zachodzi termiczna ekstrakcja ziół. Jest pojemnikiem umiejscowionym pod ustnikiem. To ważny element vaporizera, który warunkuje smak i ilość otrzymywanej pary.

Najważniejsze cechy komory grzewczej

Istnieją dwie kluczowe cechy komory grzewczej, które należy rozważyć, zanim postanowi się odwiedzić sprzedający waporyzatory sklep. Pierwszą cechą jest jej pojemność – im większa, tym większe ilości oparów wytworzy się w procesie waporyzacji, a im mniejsza, tym mniejsze porcje suszu można zużywać. Drugą ważną cechą jest materiał, z którego wykonano komorę grzejącą – liczą się jego właściwości fizyczne i bezpieczeństwo w kontakcie z wysoką temperaturą (to niweluje szkodliwość waporyzacji).

Rodzaje komór grzewczych

Za względu na materiał, z jakiego z jakiego są wykonane, wyróżniamy 3 rodzaje komór grzewczych:

  • Ceramiczna komora – zbiornik grzewczy z dwutlenku cyrkonu powlekanego warstwą szkliwa.
  • Metalowa komora – pojemnik na susz wykonany ze stali nierdzewnej lub tytanu.
  • Szklana komora – kielich ze szkła borokrzemowego.

Zalety i wady ceramicznej komory grzejącej susz

Ceramiczna komora grzewcza jest odporna na działanie ciepła i nie wytrąca aromatu podczas grzania suszu. Zaletą komór z ceramiki jest wysoka autentyczność smaku oparów wytwarzanych w procesie waporyzacji. Wadą ceramicznej komory jest niska przewodność cieplna – materiał nagrzewa się powoli i oddaje ciepło przez długi czas, dlatego należy zużyć susz podczas jednej sesji. Jeśli użytkownik pozostawi niewykorzystany materiał roślinny w komorze z ceramiki, długo utrzymująca się wysoka temperatura spowoduje, że wszystkie aktywne składniki ulotnią się, zanim element się schłodzi. Taki tym komory zwykle stosuje się w sesyjnych waporyzatorach kondukcyjnych, jak Flowermate Nano.

Szklana komora do waporyzacji

Szklane komory grzewcze, podobnie jak ceramiczne, oddają pełnię smaku waporyzacji. Mają podobny współczynnik przewodzenia ciepła, dlatego powoli wytracają temperaturę i równie powoli się nagrzewają. Ze względu na tę właściwość, rzadko umieszcza się je w waporyzatorach konwekcyjnych grzejących susz ciepłym powietrzem (tutaj możesz sprawdzić czym się różni konwekcja od kondukcji). Wyjątkiem jest Linx Gaia i Linx Eden – amerykańskie waporyzery cenione za świetny smak vaporu. Szklana komora grzejąca doskonale sprawdza się w vaporizerach hybrydowych takich jak Arizer Solo 2 – tutaj komora jest dolnym odcinkiem szklanego ustnika, który wpycha się w korpus urządzenia. Urządzenia te cenione są przez koneserów z całego świata, którzy zwracają uwagę na doskonały aromat i wysoką skuteczność waporyzacji za pomocą sprzętu marki Arizer.

Arizer Air Max

1099,00  brutto

Metalowa komora grzewcza

Komora grzewcza wykonana ze stopów metali jest odporna na wysokie temperatury waporyzacji, jednak, w przeciwieństwie do szkła i ceramiki, charakteryzuje się wysokim przewodnictwem ciepła. Szybkie przewodzenie temperatury wiąże się z szybszym wytracaniem ciepła po sesji inhalacji. To ogromna zaleta, ponieważ umożliwia przeprowadzenie waporyzacji on-demand, czyli zostawienia niewykorzystanego suszu w komorze na później.

Powszechnie uważa się, że smaczniejsze opary można uzyskać z komory ceramicznej i szklanej. Niektórzy smakosze obawiają się metalicznego posmaku. My nigdy nie odnieśliśmy takiego wrażenia, tym bardziej, że urządzenia kojarzone jako najlepsze waporyzatory, często mają komory wykonane z metalu. Jeśli jednak użytkownik jest szczególnie wrażliwy na smak, powinien rozważyć zakup sprzętu ze szklaną lub ceramiczną komorą,

Tytanowa komora vs zbiornik ze stali nierdzewnej

Zarówno tytan, jak i stal nierdzewna, są odporne na wysoki poziom grzania. Oba materiały gwarantują bezpieczną sesję inhalacji, a opary smakują identycznie. Tytan jest lżejszy, lecz mniej trwały, niż stal i szybciej może ulec uszkodzeniu. Dodatkowo, stal nierdzewna ma wyższy współczynnik przewodzenia ciepła, więc lepiej wytraca gorąco po przerwaniu sesji wapowania. Znaczy to, że, gdy użytkownik zechce zachować susz w komorze na później, komora ze stali nierdzewnej będzie lepszym rozwiązaniem. Wniosek nasuwa się sam: gdy producent zachwala najnowszy model waporyzatora i twierdzi, że tytanowa komora to “upgrade”, jest to zwykły chwyt marketingowy, który nie wnosi żadnej wartości.

Duża pojemność komory vaporizera

Jeśli zbiornik grzewczy jest pojemny, można liczyć na wyższą gęstość pary i silniejsze efekty po waporyzacji. Z doświadczenia wiemy, że mocny haj czasem nie jest pożądany. Warto wtedy zainwestować w waporyzator konwekcyjny, który umożliwia wapowanie na żądanie (on-demand). W sytuacji, gdy użytkownik za każdym razem oczekuje silnych doznań, nie musi się tym przejmować i może korzystać z urządzeń z największą komorą, jak kondukcyjny Pax 3 lub hybrydowy Crafty Plus.

Waporyzator Mighty +

1799,00  brutto

PAX Plus

1099,00  brutto

Mała komora gwarantuje oszczędność

Niektórzy lubią umiarkowane efekty lub wolą mikrodawkować aktywne składniki. Najmniejsze porcje można wapować za pomocą urządzeń z małą lub regulowaną komorą, lub korzystać z kapsułek dozujących susz. Takie zbiorniki mogą pomieścić 0,1 grama zmielonego surowca roślinnego, czyli tyle, co standardowa dawka leczniczego zioła (zobacz jaki waporyzator do medycznej marihuany jest najlepszy). Używanie waporyzatorów z niewielkim zbiornikiem z pewnością przyniesie oszczędności.

DAVINCI IQ2 vaporizer

1049,00  brutto

Vong Titanium

799,00  brutto

O autorze

Michał Wachowiak

Założyciel i główny autor bloga vaporroom.pl. Entuzjasta terapeutycznych zastosowań roślin i amator waporyzacji suszu. Zawodowy technik dentystyczny, który zgłębiał wiedzę o zdrowiu w Katedrze Biomateriałów na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Żywo zainteresowany leczniczym wykorzystaniem konopi i wpływem kannabinoidów na organizm. Miłośnik przyrody, sportu i podróży. Spełniony ojciec dwójki dzieci. Zwolennik zdrowego odżywiania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.