Będąc aktywnym w internecie, nie sposób nie natknąć się na liczbę 420. Jest ona popularna szczególnie wśród młodych osób. Wszechobecna w mediach społecznościowych, często używana jest jako część nazwy użytkownika. Reklamom, grafikom i memom wykorzystującym symbolikę “four twenty” najczęściej towarzyszy liść Cannabis. Jaki jest związek 420 z marihuaną?

Legenda liczby 420

Historia liczby 420 sięga 1971 roku. Grupa pięciu nastolatków mieszkających w niewielkim mieście San Rafael w Kalifornii podchwyciła plotkę o porzuconym poletku marihuany w okolicy Point Reyes, nieopodal stacji straży przybrzeżnej. Członkowie ekipy, którzy określali się mianem “the Walldos”, zachęceni miejską legendą, postanowili odnaleźć ukrytą plantację konopi indyjskich. W tym celu spotykali się regularnie 20 minut po czwartej po południu pod pomnikiem Louisa Pasteura, aby zapalić jointa i wyruszyć na poszukiwania opuszczonej uprawy i zaopatrzyć się w duży zapas suszu konopnego. Aby dochować tajemnicy, używali kodu. Hasło “420 Louis” oznaczało, że o 16:20 znów się spotkają.

Członkowie Walldos, autorów terminu 420

Źródło: 420walldos.com

Nigdy nie odnaleźli konopnego skarbu, a z czasem ich kod skrócony został do liczby 420 (four twenty) i oznaczał chęć wspólnego palenia marihuany. Hasło zyskało na popularności i niedługo potem całe liceum używało tego słowa-klucza w odniesieniu do Cannabis.

Starszy brat jednego z członków Walldos przyjaźnił się z basistą kultowego zespołu Grateful Dead, Philem Lesh. Basiście spodobało się slangowe określenie zioła 420. Niedługo potem, liczba miała trafić do większego grona odbiorców.

Kto spopularyzował liczbę 420

Wkrótce zespół rockowy, który był mocno związany ze społecznością hippisów, zaczął używać liczby – kodu na swoich koncertach. Pojawiały się plakaty i naszywki z cyframi 420 i liczba zyskiwała na popularności.

W 1990 roku ulotka reklamująca koncert Grateful Dead, która wyjaśniała znaczenie liczby 420, wpadła w ręce Steve’a Bloom, redaktora High Times Magazine. Wpływowe, konopne czasopismo zaczęło używać hasła jako terminu określającego marihuanę. Od tego czasu popularyzacja wyrażenia “four twenty” nabrała rozmachu, aby z czasem zyskać miano międzynarodowego synonimu Cannabis. Obecnie liczba jest mocno zakorzeniona w kulturze, a każdy miłośnik zioła świadomy jest jej znaczenia.

Święto marihuany

Amatorzy konopi mają swoje święto, które przypada 20 kwietnia, czyli 4/20. Co roku fani THC na całym świecie obchodzą je z pompą. W krajach, w których trawka jest legalna, koneserzy zioła wspólnie palą suszone kwiatostany i konsumują pochodne marihuany – jedzą ciasteczka z zioła, palą DAB’y i inhalują opary ze swoich waporyzatorów. Ten dzień jest też okazją do organizowania pochodów propagujących kulturę 420 i promujących legalizację w państwach, w których za posiadanie zioła wciąż grożą kary.

Jesteś miłośnikiem Cannabis? Interesujesz się konopną kulturą? Odwiedzaj nas częściej. Z naszego bloga możesz dowiedzieć się między innymi o wzmacnianiu efektów marihuany. Jeżeli chcesz poznać argumenty za dekryminalizacją konopi indyjskich, zachęcamy do zapoznania się z agrumentami za legalizacją marihuany rekreacyjnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.