Sercem każdego podgrzewacza suszu jest grzałka. Jej sprawność i jakość bezpośrednio wpływają na czystość i smak produkowanych oparów. Wyjaśniamy jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi typami elementów grzejących.

Elementy grzewcze w waporyzatorach

Element grzewczy przekazuje ciepło do suszu, umożliwiając waporyzację aktywnych składników. Za pośrednictwem grzałki, energia elektryczna przemienia się w energię cieplną, a, jak wiadomo, wysoka temperatura inicjuje odparowywanie substancji czynnej z surowca roślinnego. Waporyzatory do suszu mogą być wyposażone w metalowe, bądź ceramiczne grzałki, które mają odmienne właściwości.

Metalowe grzałki

Elementy grzewcze wykonane ze stopów metali takich, jak stal nierdzewna, tytan, czy aluminium, odznaczają się wysokim przewodnictwem cieplnym. Oznacza to, że szybko się nagrzewają i szybko wytracają ciepło. Właśnie dlatego używa się ich w waporyzatorach konwekcyjnych, jak Xmax V3 Pro, Fenix Mini Plus oraz w hybrydowych, jak Mighty, Venty i Arizer Solo 2. Metalowy element grzejny przekazuje ciepło wdychanemu powietrzu, dlatego ważne, aby szybko osiągał wybraną temperaturę. Szybkie chłodzenie grzałki jest także istotne, ponieważ zapobiega grzaniu suszu pomiędzy wdechami i pozwala lepiej wykorzystać aktywne składniki. Metalowe grzałki znane są z tego, że potrafią wytwarzać bardziej gęsty i lepiej widoczny vapor.

Ceramiczne grzałki

Ceramika ma niskie przewodnictwo cieplne, dlatego stosuje się ją w kondukcyjnych vaporizerach jak Davinci IQ2 lub Boundless Vexil oraz w niektórych hybrydach, jak Boundless CFX Plus. Kondukcyjny system grzejący wymaga bezpośredniego kontaktu suszu z grzałką i utrzymania stałej temperatury w komorze vaporizera. Ten rodzaj grzania wytwarza mniej widoczne opary, jednak, przy zastosowaniu ceramicznego elementu grzejnego, można lepiej oddać smak suszu.

Rodzaje ceramicznych elementów grzejących

Jakość ceramiki jest kluczowa dla uzyskania oparów dobrej jakości. Choć spotyka się takie materiały, jak alumina i szkło ceramiczne, największą popularnością cieszy się Zirconia. Grzałki Zirconia wykonane są z dwutlenku cyrkonu (ZrO2) i mają najlepsze właściwości, od przewodzenia ciepła, po brak zapachu w wysokich temperaturach. Dodatkowo, materiał ten jest biokompatybilny, czego dowodem jest fakt, że stosuje się go w protetyce stomatologicznej i implantach medycznych.

Które elementy grzewcze są najlepsze?

Zarówno ceramiczne, jak i metalowe grzałki, to pewien kompromis pomiędzy smakiem i gęstością oparów oraz skutecznością waporyzatora. Warto pamiętać, że jakość vaporu zależy nie tylko od materiału, z jakiego grzałka jest wykonana, ale też od jej mocy, typu systemu grzewczego, rodzaju komory i tworzywa, z którego wykonany jest ustnik. Dlatego, zamiast dywagować na temat różnych pomiędzy metalem a ceramiką, łatwiej opierać się na reputacji producenta i opiniach użytkowników. Jeśli nie wiesz jak wybrać najlepszy waporyzator, sprawdź listę renomowanych firm, które wykorzystują sprawdzone, bezpieczne materiały i gwarantują unikalne doświadczenia wapowania.

O autorze

Michał Wachowiak

Założyciel i główny autor bloga vaporroom.pl. Entuzjasta terapeutycznych zastosowań roślin i amator waporyzacji suszu. Zawodowy technik dentystyczny, który zgłębiał wiedzę o zdrowiu w Katedrze Biomateriałów na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Żywo zainteresowany leczniczym wykorzystaniem konopi i wpływem kannabinoidów na organizm. Miłośnik przyrody, sportu i podróży. Spełniony ojciec dwójki dzieci. Zwolennik zdrowego odżywiania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.