Niezależnie od tego, czy używasz olejku czy suszu CBD, Twój waporyzator wymaga regularnego czyszczenia.

Szybkie czyszczenie po każdym użyciu i porządne mycie raz na kilka, kilkanaście użyć pozwoli się cieszyć wysoką jakością pary, jak najdłużej. Zastanawiasz się, jak czyścić waporyzator?

Z tego poradnika dowiesz się:

  • Jak dzięki czyszczeniu, przedłużyć żywotność waporyzatora?
  • Jak często czyścić waporyzator?
  • Czym czyścić waporyzator?
  • Jak krok po kroku czyścić urządzenie?
  • Jakie są podstawowe zasady BHP przy czyszczeniu?

Dlaczego warto dbać o waporyzator?

Nieczyszczone urządzenie będzie działać coraz mniej sprawnie, coraz mniej wydajnie aż do całkowitego uszkodzenia systemu grzewczego. Pierwszym znakiem, który powinien skłonić Cię do zadbania o sprzęt jest pogorszenie się jakości pary.

  • Nieczyszczony sprzęt zapycha się pozostałościami waporyzowanych ziół.
  • Skondensowana, ciepła para w kontakcie z chłodnymi częściami urządzenia osadza się na urządzeniu tworząc lepką powłokę.

Pamiętaj, że czysty vaporizer to lepsza gęstość i smak pary, to także higiena użytkowania. Jeśli z urządzenia korzysta kilka osób, gromadzą się nim bakterie, których lepiej się pozbyć.

Jak często czyścić waporyzator?

Ważne jest nie tylko, jak czyścić waporyzator, ale także w jakich odstępach czasowych. Częstotliwość czyszczenia zależy od sprzętu. Niektóre wymagają czyszczenia po każdym użyciu, inne możesz czyścić raz na kilka tygodni (kilka – kilkanaście sesji). Warto pamiętać, że regularne czyszczenie przedłuży żywotność urządzenia i będzie gwarancją jego funkcjonalności.

Jakie akcesoria do czyszczenia warto kupić?

Akcesoria do czyszczenia są często częścią waporyzatora, który kupisz. Najczęściej jest to niewielka szczotka (wycior) podobna do tych, którymi czyści się butelki. Jeśli nie masz takiej, zaopatrz się w podobną. Oprócz szczotki, warto zaopatrzyć się w:

  • alkohol izopropylowy lub specjalny płyn do czyszczenia na jego bazie
  • patyczki i waciki higieniczne oraz ręcznik papierowy

Litr izopropanolu (ISO) o stężeniu 99% kupisz nawet za 20 złotych. Znajdziesz go na portalach aukcyjnych i sklepach z elektroniką. Do czyszczenia używa się kilka mililitrów, więc jedna butelka starczy na bardzo, bardzo długo.

Czyszczenie komory grzewczej z resztek suszu

Aby skutecznie wygrzebywać resztki suszu z komory grzewczej potrzebujesz szczotki o twardym włosiu. Podczas wymiatania możesz dodatkowo, delikatnie opukiwać urządzenie. Postaraj się wyrobić nawyk czyszczenia szczoteczką (miotełką, pędzelkiem) po każdym użyciu vaporizera (gdy ostygnie). To trwa krócej niż jedna sesja! Szczoteczką możesz też omieść ustnik i wymienną baterię (jeśli Twój sprzęt taką ma) a także wszelkie zakamarki Twojego modelu urządzenia. Regularne czyszczenie pozwala uniknąć osadów.

Czyszczenie lepkiego osadu alkoholem izopropylowym (ISO)

Do czyszczenia lepkiego osadu po parze użyj alkoholu izopropylowego. To najskuteczniejsza substancja, która rozpuszcza zabrudzenia i pozwala je łatwo usunąć. Izopropanol to mocny rozpuszczalnik i warto wiedzieć, które elementy waporyzatora można w nim odmaczać, a które jedynie przecierać. Są też części, które w ogóle nie powinny mieć kontaktu z alkoholem. Te informacje powinieneś również znaleźć w instrukcji obsługi dołączonej do Twojego sprzętu.

Mocz szklane i stalowe elementy

W izopropanolu można odmaczać (nawet wiele godzin) wszystkie szklane i stalowe elementy waporyzatora.  4 godziny namaczania powinny wystarczyć, by pozbyć się zabrudzeń. Po namaczaniu szklane i stalowe elementy wystarczy wypłukać i będą czyste.

Przecieraj ustnik, sitka, obręcz komory grzania oraz elementy z plastiku

Zwilż alkoholem wacik lub patyczek i przetrzyj nim ustnik, sitka i obręcz komory grzania. To te elementy najczęściej się zaklejają. Podobnie możesz przetrzeć elementy plastikowe. Plastik to określenie bardzo różnych materiałów sztucznych, niektóre z nich mogą być bardzo trwałe, ale lepiej jest zachować ostrożność i nie moczyć ich w izopropanolu.

Uważaj na drewno i silikon

Materiały, które nie powinny mieć kontaktu z alkoholem izopropylowym to drewno i silikon. Pod wpływem alkoholu mogą się odkształcać i odbarwiać. Drewniane elementy, uszczelki, węże inhalacyjne – te elementy mogą być czyszczone lekko zwilżoną wodą ściereczką.

Podstawowe BHP

Czyść swój sprzęt w przewietrzonym pomieszczeniu albo na zewnątrz. Trzymaj się z dala od wszelkich źródeł ognia. Alkohol izopropanowy jest bardzo łatwy palny. Butelkę z alkoholem przechowuj w suchym, ciemnym miejscu, niedostępnym dla dzieci.

Po czyszczeniu przepal sprzęt

Po czyszczeniu odstaw urządzenie na kilka godzin. Następnie przepal waporyzator, to znaczy odpal go z pustą komorą na kilka minut. To pozwoli odparować resztki alkoholu i urządzenie nie będzie wydzielało jego zapachu. Unikniesz też podrażnienia gardła wynikającego z inhalowania się resztkami środka czyszczącego.

 

Jeśli tekst nie wyjaśnił Twoich wątpliwości, lub masz pytania odnośnie czyszczenia konkretnego modelu, zapraszamy do kontaktu >>