To zrozumiałe, że osoby borykające się z ciężkimi chorobami szukają ratunku w alternatywnych metodach leczenia. Wobec wielu doniesień na temat dobroczynnego wpływu konopi indyjskich na organizm, pacjenci rozważają stosowanie ekstraktu z psychodelicznej rośliny. W poniższym artykule wyjaśniamy czym dokładnie jest olej THC i jak wytwarza się RSO domowym sposobem.

Czym jest olejek THC

Olejek THC to płynny ekstrakt z marihuany. Jest koncentratem pozyskiwanym z konopi indyjskich. Nazywany jest także “olejem RSO” lub “łzami feniksa”. Ma gęstą konsystencję, bursztynowy kolor i intensywny aromat. Posiada wysokie stężenie kannabinoidów. Jego głównym składnikiem aktywnym jest tetrahydrokannabinol. Przypisuje mu się wiele terapeutycznych właściwości. Przeważnie wykorzystywany jest w celach leczniczych. Bywa też stosowany jako substancja odurzająca.

Historia powstania oleju RSO

Twórcą oleju THC jest Rick Simpson. To od jego nazwiska pochodzi nazwa koncentratu (Rick Simpson Oil). Historia powstania “łez feniksa” sięga 2003 roku. Wtedy to Rick postanowił wykorzystać konopie indyjskie do leczenia zmian rakowych na swojej skórze. Wyciąg roślinny nakładał na bandaż, którym obwiązywał ramię, na którym pojawiły się niepokojące zmiany skórne.
Rick Simpson
Po kilku dniach stosowania zauważył wyraźną poprawę. Guzki zmniejszały się, a po jakimś czasie całkowicie zanikły. Pozytywnie zaskoczony skutecznością specyfiku, zaczął dzielić się swoim doświadczeniem. Dziś Rick kojarzony jest jako propagator zdrowotnych właściwości konopi. Wydał książkę pod tytułem Phoenix Tears. Wiedzą na temat możliwości samouzdrawiania dzieli się za pośrednictwem portali internetowych poświęconych tematyce RSO (phoenixtears.ca i simpsonramadur.com).

Działanie oleju THC z marihuany

Olejek THC działa dokładnie tak samo, jak lecznicze konopie. Główny składnik wnika do organizmu, gdzie wchodzi w reakcję z układem endokannabinoidowym. Ma powinowactwo do receptorów CB1. Wiąże się z nimi i daje takie efekty typowe dla marihuany. Ze względu na duże ilości THC w RSO działanie psychoaktywne jest silne. Do odczuwalnych skutków zaliczyć można charakterystyczny dla haju po paleniu trawki wachlarz doznań. Silne uspokojenie, rozluźnienie, rozbawienie, zwiększony apetyt, czasem też euforia. To charakterystyczne objawy towarzyszące spożyciu specyfiku. Tak samo, jak wykorzystywanemu w celach medycznych suszowi konopnemu, Łzom Feniksa przypisuje się wiele korzystnych dla zdrowia właściwości.

Czy RSO leczy Raka?

Według doniesień opiniotwórczego portalu poświęconemu zdrowiu WBMed, nie ma twardych przesłanek za przeciwnowotworowym działanie olejków THC. Choć wiele osób, które wygrały walkę z rakiem, poświadcza o skuteczności leczenia preparatem, nie ma naukowych dowodów na to, że RSO było przyczyną remisji choroby nowotworowej. Na ten moment trudno powiedzieć, czy powrót do zdrowia można zawdzięczać kannabinoidowi. Środek wykorzystywany jest do niwelowania efektów ubocznych chemioterapii i bólu neuropatycznego. Środowisko naukowe dostrzega leczniczy potencjał Cannabis. Dlatego w wielu ośrodkach prowadzone są badania nad zastosowaniem THC w terapii nowotworów. Wyniki eksperymentu przeprowadzonego w 2019 roku przez naukowców z Uniwersytetu Mariborskiego są obiecujące. Wykazują zdolności do hamowania wzrostu guzów w konkretnych typach raka. Konieczne są dalsze analizy. Na jednoznaczne stanowisko medyków trzeba jeszcze poczekać.

Czy olej RSO jest legalny?

Ze względu na wielokrotne przekroczenie dopuszczalnej zawartości psychoaktywnego składnika, środek nie jest legalny w Polsce. Posiadanie go i obrót ekstraktem są zakazane i podlegają karze. Nie oznacza to, że polscy pacjenci nie mogą korzystać z zalet roślinnych składników. Osoby borykające się z rozmaitymi chorobami mogą starać się uzyskać receptę na suszone kwiatostany sprzedawane w aptekach.

Gdzie można kupić olejki THC

Legalnie kupić RSO mogą pacjenci mieszkający w wybranych stanach USA. Łzy feniksa dostępne są w dyspensariach marihuany medycznej. Nasi rodacy nie mają możliwości nabycia ani sprowadzenia środka leczniczego. Surowa polityka antynarkotykowa nie zniechęca przestępców do handlu produktem konopnym. W internecie można natrafić na czarnorynkowe oferty sprzedaży oleju. Osoby zamawiające specyfik muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi.

Jak stosuje się olej RSO

Można wprowadzić substancje czynne do organizmu na różne sposoby. Najszybciej można odczuć efekty po inhalacji. Amatorzy psychodelicznych doznań dodają odrobinę gęstej cieczy do wypalanych skrętów. Intencją twórcy oleju było jednak stworzenie remedium, a nie środka odurzającego. Choć autor stosował produkt zewnętrznie, bezpośrednio w miejscach problemów skórnych, właściwe stosowanie olejku THC wymaga doustnego przyjmowania określonych porcji preparatu.

Zasady dawkowania

Pełna kuracja wymaga zużycia 60 gramów środka w trzy miesiące. Aby przyzwyczaić organizm do silnie uspakajających efektów, zalecane jest stopniowe zwiększanie porcji. Terapię zaczyna się od ilości odpowiadającej 1/4 objętości standardowej kropli.

  • TYDZIEŃ 1: Porcję wielkości połowy ziarna ryżu przyjmuje się 3 razy na dobę w odstępach ośmiogodzinnych.
  • TYDZIEŃ 2 – 5: Podwajanie dawki RSO co cztery dni.
  • TYDZIEŃ 6 – 16: Przyjmowanie 1 grama substancji dziennie w trzech podaniach.

Przepis na olejek THC z ekstrakcji alkoholowej

Aby otrzymać 60 gramów RSO, potrzebne są suche kwiatostany odmiany indica. Konieczne jest użycie rozpuszczalnika organicznego. Najbardziej bezpieczny jest wysokoprocentowy alkohol etylowy lub izopropylowy. Niezbędne są też odpowiednie naczynia i narzędzia. Wyprodukowanie oleju THC domowym sposobem wymaga użycia:

  • 0,5 kg marihuany typu indica
  • 8 litrów spirytusu
  • 2 głębokie wiadra
  • sito do przecedzania wyciągu
  • filtry do kawy
  • pojemnik na przefiltrowaną ciecz
  • podgrzewacz do kawy
  • ryżowar
  • stalowa miska
  • strzykawki

Proces wytwarzania musi odbywać się na świeżym powietrzu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Produkcja olejku THC odbywa się w kilku etapach:

  1. Pierwsze płukanie: rozdrobnione pąki kwiatowe umieszczone w wiadrze zalewa się 4 litrami spirytusu i miesza przez 3 – 4 minuty. Następnie przelewa się płyn do drugiego wiadra, przecedzając przez sitko.
  2. Drugie płukanie: materiał roślinny ponownie zalewa się alkoholem. Po 3 minutach mieszania ciecz zlewa się do drugiego wiadra.
  3. Filtracja: otrzymany płyn oczyszcza się przelewając substancję przez filtry do kawy
  4. Odparowywanie cieczy: podgrzewanie oczyszczonego płynu w elektrycznym urządzeniu do gotowania ryżu. Utrzymuje się temperaturę 100°C – 110°C, która zapewni dekarboksylację kannabinoidów ale nie doprowadza do odparowywania tetrahydrokannabinolu.
  5. Usuwanie pozostałości roślinych: wygotowaną substancję umieszcza się w stalowej misce i wkłada się do piekarnika rozgrzanego do 120°C na 30 – 60 minut.
  6. Porcjowanie: umieszczenie gotowego produktu w strzykawkach

Skutki uboczne oleju z marihuany

Przyjmowaniu ekstraktu z wysoką zawartością psychotropowego składnika mogą towarzyszyć pewne niepożądane skutki. Najczęściej występującym efektem ubocznym RSO jest nadmierna senność. Stopniowe zwiększanie dawki pozwala zbudować tolerancję na kannabinoidy. Po kilku tygodniach działanie nasenne ulega złagodzeniu. Pozostałe niechciane skutki występują rzadko i w pełni pokrywają się tymi, które są następstwem palenia Cannabis Indica (stany lękowe, pogorszenie pamięci krótkotrwałej itp.). Więcej o zagrożeniach dowiedzieć można się z artykułu, w którym dokładnie opisane są właściwości i działanie THC.

RSO vs olej CBD

Olej Ricka Simpsona mylnie kojarzony jest z olejkiem CBD (Hemp Oil) otrzymywanym z siewnych odmian Cannabis Sativa L. Zawierają inne substancje czynne, przez co w różnoraki sposób oddziałują na organizm. Wiele zastosowań i właściwości prozdrowotnych się pokrywa, lecz pod niektórymi aspektami ich wpływ na organizm jest odmienny. Warto zwrócić uwagę na przeciwpsychotyczne działanie kannabidiolu, pozwala wykorzystać olejek w terapii zaburzeń psychicznych. Różnice między tymi olejkami konopnymi dobrze obrazuje poniższa infografika:

Infografika porównująca RSO z olejkiem CBD

Artykuł ma charakter informacyjny. Autor nie zachęca do łamania prawa ani do rezygnacji z leczenia medycznego.

Bibliografia:

https://phoenixtears.ca/producing-the-oil/

https://www.webmd.com/cancer/rick-simpson-oil-for-cancer-overview

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6387667/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.