Wilgotność powietrza podczas uprawy marihuany jest ważnym czynnikiem. Zapewnienie optymalnych warunków gwarantuje prawidłowy rozwój roślin i pozwala uzyskać większy plon. Dlatego warto wiedzieć jaki powinien być poziom nawilgocenia środowiska uprawowego i jak kontrolować ten parametr.

Wilgotność powietrza a etapy uprawy marihuany

Każdy etap rozwoju rośliny konopi wymaga utrzymania odpowiednich warunków środowiskowych. Prawidłowy poziom nawilżenia otoczenia jest inny dla poszczególych faz uprawy:

  • Kiełkowanie i sadzonki: 65 – 80%
  • Faza wzrostu: 55 – 70%
  • Faza kwitnienia: 40 – 50%
  • Suszenie topów: 45 – 55%
  • Curing suszu konopnego: 62%

Aby kwiaty konopi rosły duże i gęste, plantator musi utrzymywać wilgotność we wskazanych przedziałach, dbając jednocześnie o prawidłowy przepływ powietrza i temperaturę wewnątrz growbox’a.

Jak zmierzyć nawilżenie powietrza podczas uprawy konopi indyjskich

Urządzeniem umożliwiającym pomiar wilgoci jest higrometr. Ten nieskomplikowany sprzęt pomiarowy bada ilość pary wodnej w otoczeniu. Podstawową funkcją elektronicznych higrometrów jest sprawdzanie względnej wilgotności. Poziom wilgotności względnej wyrażany jest w procentach, w stosunku do maksymalnej wartości, a parametr opisuje się skrótem “RH”. Wystarczy uruchomić urządzenie, a po chwili na wyświetlaczu ukaże się wartość opisująca aktualne nasycenie powietrza parą wodną.

Zbyt wysoka wilgotność przyczyną problemów z uprawą

Przekroczenie rekomendowanej ilości wilgoci powietrza jest szkodliwa dla roślin konopi. Jeśli wilgotność w pomieszczeniu uprawowym jest zbyt wysoka, może dojść do rozwoju grzybów i pojawi się pleśń, która hamuje wzrost i rozwój cannabis oraz redukuje wielkość zbiorów. Dlatego, oprócz właściwego nawilżenia powietrza, istotne jest utrzymywanie czystości przestrzeni uprawowej i dbanie o odpowiedni obieg powietrza oraz sprawną wentylację.

Uprawa marihuany w zbyt suchym środowisku

Nadmiernie suche powietrze również nie sprzyja roślinom konopi. Liście pobierają wodę z otoczenia, a zbyt niska wilgotność prowadzi do przesuszenia i zahamowania rozwoju krzewów i kształtowania się pąków. Każde wahanie wilgoci odbija się na wielkości plonów i opłacalności uprawy konopi. Warto więc pilnować, aby higrometr wskazywał prawidłowe wartości i zwiększać wilgotność w pomieszczeniu, kiedy pary wodnej jest za mało w powietrzu.

Wilgotność a temperatura

Dbając o optymalne warunki uprawowe, należy pamiętać, że wilgotność i temperatura powietrza powinny być do siebie dostosowane, ponieważ powietrze może pomieścić tylko określoną ilość pary w danym przedziale temperaturowym. Dlatego profesjonalni growerzy zwracają uwagę na parametr VPD (ang. vapor pressure deficit), czyli deficyt ciśnienia pary, który zależny jest od relacji temperatura – wilgotność. Utrzymanie VPD na właściwym poziomie (0,8 – 1,5 kPa) wspomaga rozwój i wzrost roślin konopi uprawianych metodą indoor.

Wilgotność a temperatura podczas uprawy konopi

Jak kontrolować wilgotność w growboxie

Choć istnieją domowe sposoby regulacji poziomu wilgoci powietrza, najlepsze rezultaty można osiągnąć wykorzystując profesjonalny sprzęt uprawowy z panelem sterującym i wbudowanym wentylatorem. Dobry nawilżacz powietrza podnosi wilgotność wewnątrz growbox’a do wybranego poziomu. Wydajny osuszacz powietrza potrafi obniżyć wilgotność, kiedy pary jest za dużo w otoczeniu. Profesjonalne urządzenia kontrolujące ilość wilgoci pozwalają utrzymać przyjazny mikroklimat przez cały okres uprawy marihuany i zapewniają warunki do obfitego kwitnienia roślin cannabis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.