Waporyzacja składników aktywnych jest jedną z najbardziej skutecznych metod konsumowania roślin leczniczych. Zanim odwiedzisz sklep z waporyzatorami, poznaj zalety inhalacji suszu ziołowego i sprawdź, które urządzenia najlepiej nadają się do precyzyjnego odparowywania czynnych związków roślinnych.

Palenie niszczy substancje czynne biologicznie

Podczas palenia roślinnych substancji dochodzi do degradacji i rozkładu składników aktywnych. Wysoka temperatura spalania powoduje utratę niektórych kannabinoidów, terpenów i flawonoidów. Część składników może przekształcić się w niepożądane produkty, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Palenie może prowadzić do utraty wartościowych związków roślinnych, dlatego waporyzacja jest preferowaną metodą, pozwalającą zachować integralność składników aktywnych.

Jakie substancje są podatne na degradację termiczną?

Substancje występujące w roślinach mogą być w różnym stopniu podatne na działanie ciepła. W przypadku waporyzacji suszu ziołowego, niektóre związki, takie jak terpeny i flawonoidy, mogą ulegać degradacji w niższych temperaturach. Dlatego waporyzację smakową przeprowadza się na niskich poziomach grzania. Nadmiernie wysoka temperatura może też prowadzić do degradacji niektórych kannabinoidów, takich jak THC. Nie należy więc przekraczać temperatury 220°C podczas wapowania.

Szukasz dobrego vaporizera?

Sprawdź listę najlepszych urządzeń.

Zobacz które waporyzatory dostarczają opary najlepszej jakości.

Jak waporyzować wybrane składniki ziołowe

Można dostosować parametry waporyzacji w taki sposób, aby odparowywać wybrane substancje czynne:

  • 138 – 148°C  Flawonoidy
  • 155°C             alfa-Pinen
  • 165°C             beta-Kariofilen
  • 168°C             beta-Mircen
  • 176°C             Limonen, delta-8-THC
  • 180°C            Kannabidiol
  • 198°C            Linalool, Humulen
  • 220°C            THCv

Jeśli rekomendowana temperatura waporyzacji zostanie mocno przekroczona, dojdzie do rozpadu aktywnych związków i obniżenia leczniczego potencjału rośliny.

Co tracimy wapując zioła w zbyt wysokich temperaturach?

Każda roślina ma indywidualny zestaw cech. Zarówno susz konopi, jak i zioła wykazują właściwości lecznicze. Rośliny te mogą zwalczać stany zapalne, niwelować ból, czy przeciwdziałać rozmaitym chorobom. Przekraczając zalecany poziom grzania odbieramy sobie szansę na poprawę stanu zdrowia i kondycji psychicznej.

Czym waporyzować rośliny lecznicze?

Aby mieć pełną kontrolę nad skutecznością inhalacji, warto zaopatrzyć się w konwekcyjny lub hybrydowy waporyzator z precyzyjną kontrolą temperatury. Urządzenia takie, jak Arizer Air Max, Mighty Plus, Fenix Neo i podobne, pozwalają dostosować poziom grzania z dokładnością do 1°C. Daje to możliwość dostosowania efektów waporyzacji roślin do własnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.