Przyjmowanie każdej substancji czynnej biologicznie ma zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. W myśl tej zasady istnieją konkretne wady i zalety palenia marihuany. Bez względu na to, czy używa się jej rekreacyjnie, czy w celach leczniczych, warto poznać wszystkie argumenty “za” i “przeciw” konopiom. Znajdziesz tu wyłącznie potwierdzone informacje na temat Cannabis, które pomogą Ci wyrobić własne zdanie na temat tej popularnej używki.

Marihuana to narkotyk

Pierwszym argumentem na niekorzyść palenia konopi indyjskich jest fakt, że jest ona substancją odurzającą, która wpływa na zdolności psychomotoryczne. Wywołuje stan otumanienia, który może uniemożliwiać wykonywanie pewnych czynności wymagających krótkiego czasu reakcji i koordynacji ruchowej. Oczywiście doznania nie są tak silne, jak w przypadku twardych narkotyków, o czym świadczy klasyfikacja ONZ zaliczająca marihuanę do tzw. miękkich używek o względnie niskiej szkodliwości. Niemniej, oddziałuje na świadomość i zmienia sposób, w jaki postrzega się rzeczywistość.

Zioło jest nielegalne

Popularny mem głosi, że najgorszą rzeczą, jaka może Cię spotkać po spaleniu marihuany to problemy z policją. W tym żartobliwym powiedzeniu doszukać się można nutki ironii. Roślina o psychoaktywnym działaniu oczywiście nie jest pozbawiona wad, ale żadna z nich nie jest tak doskwierająca jak kara pozbawienia wolności. Podczas gdy w wielu krajach legalizacja marihuany przynosi korzyści obywatelom i sprawia, że pieniądze z jej sprzedaży płyną do budżetu szerokim strumieniem, w naszej ojczyźnie wciąż jest zakazana. Jedynie pacjenci, którym udała się uzyskać stosowną receptę, mogą bezkarnie korzystać z leczniczego działania suszu konopnego.

Palenie uzależnia

Regularne przyjmowanie THC może powodować rozwinięcie uzależnienia od marihuany. Nałóg opisywany jest jako chęć sięgnięcia po używkę w celu doznania przyjemnego uczucia odprężenia. Faktycznie, do przyjemnych odczuć można łatwo przywyknąć. Jest to jednak uzależnienie psychiczne, a nie fizyczne. Jak podają naukowe źródła, u 9% regularnych użytkowników cannabis może rozwinąć się nawyk prowadzący do nadużywania substancji. Odstawieniu narkotyku nie towarzyszy zespół abstynencyjny, a bardziej tęsknota za hajem. Może pojawić się rozdrażnienie, lecz, wbrew temu, co głoszą eksperci od uzależnień starej daty, poważne problemy nie występują, a większość nawykowych palaczy konopi samodzielnie zwalcza przyzwyczajenie.

Czy marihuana jest szkodliwa?

Jak oficjalnie przyznał naczelny sędzia amerykańskiej agencji antynarkotykowej DEA Francis Young, marihuana w naturalnej postaci jest jedną z najbardziej bezpiecznych substancji o terapeutycznych właściwościach na świecie, mniej szkodliwa od wielu rzeczy, które ludzie spożywają na co dzień. Nie oznacza to jednak, że ryzyko nie występuje. Przeciwwskazaniem jest ciąża i choroby wieńcowe, jak niewydolność mięśnia sercowego, migotanie przedsionków, czy krytycznego zwężenia aorty. Nadużywanie THC może powodować wyobcowanie społeczne, pogorszenie pamięci i spadek motywacji. Zdarzają się też psychozy u osób podatnych na choroby psychiczne, szczególnie u ludzi obciążonych ryzykiem schizofrenii. Negatywne skutki palenia marihuany dotyczą też kondycji układu oddechowego, zwłaszcza kiedy pali się ją w połączeniu z tytoniem. Wdychanie dymu nigdy nie jest zdrowe. O ile na pojawienie się większości efektów ubocznych nie mamy wpływu, chorobom płuc można zapobiec używając waporyzatora do suszu CBD i THC, a stanów lękowych można uniknąć poprzez suplementację olejków konopnych z kannabidiolem.

Zdrowotne korzyści palenia marihuany

Największym atutem przyjmowania kannabinoidów jest prozdrowotne działanie marihuany. Naturalne związki chemiczne zawarte w cannabis odznaczają się licznymi właściwościami leczniczymi, co zostało wielokrotnie potwierdzone eksperymentami naukowymi. Aktywne składniki reagują z receptorami układu endokannabinoidowego, który jest silnie związany z układem nerwowym i wpływa na wiele procesów życiowych, przynosząc pozytywne efekty zdrowotne. Na dzień dzisiejszy wiadomo na pewno, że używanie marihuany leczy padaczkę lekooporną i zespół stresu pourazowego. Częstym zastosowaniem naturalnego środka jest ból przewlekły i dolegliwości wynikające z degradacji układu nerwowego (choroba Parkinsona, choroba Alzheimera). Kannabinoidy skutecznie łagodzą nudności i wymioty, dlatego często stosowane są w terapii nowotworów w celu zniwelowania efektów ubocznych radio- i chemioterapii. Wielokrotnie zauważono potencjał do przeciwdziałania spastyczności mięśni i wyraźnego łagodzenia objawów stwardnienia rozsianego. Na uwagę zasługuje też działanie przeciwzapalne pozwalające wykorzystywać konopie w terapii chorób stawów. Właściwości terapeutyczne THC sprzyjają też leczeniu mniej poważnych przypadłości, jak bezsenność, bóle menstruacyjne, choroby żołądkowo-jelitowe, czy zaburzenia apetytu.

Konopie a umysł – atuty trawki

Najczęstszym powodem, dla którego ludzie decydują się zażywać THC, jest uczucie wywoływane przez kannabinoidy. Marihuana wpływa na mózg palacza i aktywuje regiony odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. Dochodzi do wzrostu poziomu dopaminy, któremu często towarzyszy euforia i poczucie odprężenia. Konopny haj jest przyjemnym doznaniem. Postrzeganie czasu ulega zniekształceniu i można zauważyć wyraźne uspokojenie. Ponieważ zwiększona zostaje wrażliwość na bodźce, wielu użytkowników twierdzi, że po konopiach jedzenie lepiej smakuje, a seks dostarcza intensywniejszych doznań. Często wzmaga się aprecjacja sztuki – muzyka brzmi lepiej, obrazy stają się bardziej interesujące, a filmy wciągają mocniej, niż na trzeźwo. Osoby uduchowione zauważają większą introspektywność, która sprzyja podróżom wgłąb własnej świadomości i myśleniu filozoficznemu.

Palenie marihuany – zalety społeczne

Wszyscy zdają sobie sprawę, że używanie konopi w celach rekreacyjnych ma uspołeczniający charakter. Zgodnie z hasłem “peace and love” towarzyszącemu konopiom od niepamiętnych czasów, przyjmowanie używki pozytywnie wpływa na relacje międzyludzkie. Między osobami upalonymi trawką pojawia się nić zrozumienia. Ta używka, jak żaden inny narkotyk, wzmaga empatię i poczucie więzi. Agresja kompletnie zanika, a w jej miejscu pojawia się otwartość serca, wzajemny szacunek i pokojowe nastawienie. Słowem – ziółko zbliża ludzi i pomaga w nawiązywaniu przyjacielskich relacji.

Konopie pozytywnie wpływają na samopoczucie

O tym, że marihuana poprawia nastrój, przekonał się każdy, kto choć raz w życiu palił ziółko. Bynajmniej, nie chodzi tu o redukcję stresu, która również ma miejsce. Zaletą konopi jest zauważalne rozbawienie. Zabawnym sytuacjom na haju często towarzyszą napady śmiechu, które mogą trwać nawet kilka minut. Humor ulega polepszeniu, a dodatkowo poprawia się krążenie i można się dotlenić. Jeżeli prawdą jest, że śmiech to zdrowie, marihuana pomaga także i w tym wymiarze.

Cannabis ma wysoki profil bezpieczeństwa

Składniki konopi postrzegane są jako bezpieczne substancje chemiczne, których nie da się śmiertelnie przedawkować naturalnymi sposobami ich przyjmowania. Jeśli wykluczy się osoby z grupy ryzyka, u których wpływ medycznej marihuany na organizm mógłby pogorszyć stan zdrowia, przyjmowanie używki jest względnie bezpieczne i nie grozi poważnymi konsekwencjami. Jest dużo mniej szkodliwa niż pozostałe substancje odurzające, także te legalne, jak alkohol i papierosy. Jeśli stosowana jest w odpowiedzialny sposób (waporyzacja), nie prowadzi do wyniszczenia organów wewnętrznych ani rozwoju chorób.

Bilans wad i zalet marihuany

W przypadku palenia marihuany zalety i wady są jasno określone, a argumenty świadczą na korzyść używki. Warto jednak zachować rozwagę i pilnować, aby pozytywne skutki stosowania cannabis nie przysłoniły zagrożeń. Jeśli masz obawy lub doskwierają Ci problemy zdrowotne, możesz skorzystać z porady lekarza aby wykluczyć ryzyko. Wizyta u specjalisty da Ci pewność co do bezpieczeństwa konopnej kuracji. Osoby, którym udało się uzyskać receptę na marihuanę medyczną mogą odnosić korzyści z terapii i są spokojne o kondycję swojego organizmu.

Bibliografia:

https://news.un.org/en/story/2020/12/1079132

https://nida.nih.gov/publications/research-reports/marijuana/marijuana-addictive

https://www.safeaccessnow.org/cannabis_safety

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK224383/

https://www.webmd.com/mental-health/addiction/marijuana-use-and-its-effects#1

https://www.jwu.edu/news/2021/09/7-potential-health-benefits-of-cannabis.html

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0953620521001527

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.