Jeśli stoisz właśnie przed wyborem rodzaju waporyzatora – z pewnością w Twojej głowie pojawiło się jakże zasadne pytanie: Jakie są rodzaje vaporizerów i który z nich będzie właściwy dla Ciebie? Co poza ceną, rozmiarem, kształtem, a nawet kolorem powinno zdecydować, że wybierzesz taki, a nie inny sprzęt?

Z myślą o Tobie, przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat rodzajów waporyzatorów. Przeczytaj go do końca, a jesteśmy przekonani, że po tej lekturze znajdziesz idealnie dopasowany vaporizer.

Jakie są rodzaje waporyzatorów?

Typy vaporizerów możemy dzielić na wiele różnych sposobów. Pierwszym z nich jest klasyczny podział na urządzenia przenośne i stacjonarne. Bardziej zaawansowanym – ten związany ze sposobem ogrzewania. Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniego zasilania czy szybkości działania.

Już wiesz, jaki wybrać 😉? Spokojnie! Zaraz omówimy sobie każdy z tych podziałów.

Typy vaporizerów: przenośne kontra stacjonarne.

Podstawowe rodzaje vaporizerów stanowią te, które możemy podzielić ze względu na miejsce i warunki ich użytkowania.

  • Vaporizery przenośne, jak sama nazwa wskazuje, są w pełni mobilne, co oznacza, że można ich używać praktycznie wszędzie. Do ich zalet zalicza się poręczny kształt, zapewniający zarówno wygodę, jak i dyskrecję (mieszczą się nawet w kieszeni).
  • Vaporizery stacjonarne, jak nietrudno się domyśleć, są urządzeniami dedykowanym do użytku domowego (a także w biurach czy lokalach). Czytaj: tam, gdzie znajduje się stałe źródło energii elektrycznej.

Co dzieli te rodzaje waporyzatorów?

Pierwszą różnicą występującą pomiędzy rodzajami tych urządzeń jest ich rozmiar. Przenośne są zazwyczaj dużo mniejsze niż ich stacjonarne odpowiedniki. Wraz z rozmiarem idą również inne istotne elementy. Kolejne z nich stanowią moc i sposób zasilania. Ze względu na stały dostęp do sieci elektrycznej – waporyzatory stacjonarne są bardziej wydajne i mogą działać bez przerwy. W przypadku mobilnych, pewną niedogodność stanowi słabsza moc, a przede wszystkim konieczność regularnego monitorowania stanu baterii (akumulatorów). Istotnym czynnikiem jest także cena. Sprzęt przenośny jest zazwyczaj nieco tańszy niż urządzenia stacjonarne.

Rodzaje elektrycznych waporyzatorów

Ten podział na typy waporyzatorów dotyczy bezpośrednio sposobu ogrzewania znajdującego się w nich suszu.

  • Waporyzatory konwekcyjne, jak mówi to nam ich nazwa, wykorzystują tzw. zjawisko konwekcji. Mówiąc jeszcze prościej: zawarte w nich zioła, susz bądź tytoń, podgrzewane są przy użyciu strumienia gorącego powietrza.
  • Waporyzatory kondukcyjne, w tym przypadku ogrzewanie ich zawartości odbywa się przy użyciu (podgrzanej do odpowiedniej temperatury), powierzchni komory danego urządzenia.
  • Waporyzatory hybrydowe, tego rodzaju sprzęt wykorzystuje dobrodziejstwa obu wyżej wymienionych technologii. Z tym, że ich bezpośredni udział może być inny. W niektórych urządzeniach za podgrzewanie zawartości bardziej odpowiada konwekcja, w innych z kolei – kondukcja.

Czym różnią się te waporyzatory?

Kluczowym elementem jest naturalnie sama technologia, za którą podążają również inne różnice. Pierwszą z nich jest wydajność. Uznaje się bowiem, że waporyzatory konwekcyjne zapewniają lepsze doznania smakowe i zapachowe, a także wydobywają z ziół więcej aktywnych substancji.

Lepsza efektywność wymaga dłuższego czasu nagrzewania. Dlatego, jeśli chodzi o szybkość działania – na przód wysuwają się waporyzatory wyposażone w technologię konwekcyjną.

Ostatnim czynnikiem różniącym te typy vaporizerów jest cena. Z uwagi na użytą technologię oraz sposób działania – waporyzatory kondukcyjne są relatywnie tańsze niż ich konwekcyjne odpowiedniki.

Typy waporyzatorów: butanowe a elektroniczne.

Samo nazewnictwo tych rodzajów z pewnością wiele Ci wyjaśnia. Jednak nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie poruszyli i tego tematu 😊. W końcu chcemy dostarczyć Ci pełnej wiedzy na temat rodzajów waporyzatorów.

  • Waporyzatory elektroniczne to takie, których źródłem ogrzewania jest prąd. W zależności od typu urządzenia, może być pobierany z dołączonego akumulatora lub bezpośrednio z sieci.
  • Waporyzatory butanowe to z kolei urządzenia, których paliwem jest uwaga… butan 😊! Cieszą się znacznie mniejszą popularnością, co wcale nie oznacza, że nie warto zwrócić na nie swojej uwagi.

Co różni te typy urządzeń do wapowania?

Jasne… jest to przede wszystkim źródło i sposób zasilania. Jednak, poza tym, liczą się też dodatki. O ile urządzenie zasilane butanem mogą uchodzić za bardziej “naturalne”, o tyle sprzęt elektroniczny posiada wiele dodatkowych funkcji. Na szczególną uwagę zasługuje chociażby opcja bieżącej kontroli temperatury.

Waporyzatory sesyjne vs on-demand.

A przed nami już ostatnie typy i rodzaje waporyzatorów, których podział dotyczy bezpośrednio rzeczy, o których już zdążyliśmy sobie powiedzieć. Zastosowana w nich technologia pozwala na klasyfikowanie tych urządzeń na dwie podstawowe grupy:

  • Waporyzatory sesyjne – tu ponownie nazwa nie skrywa żadnych tajemnic. Są to bowiem urządzenia służące do odbywania nieco dłuższych sesji inhalacyjnych.
  • Waporyzatory on-demand – to z kolei sprzęty, które są gotowe do użycia praktycznie w kilka chwil po uruchomieniu, a raz napełnioną komorę można wapować w kilku krótszych sesjach.

Różnice między tymi typami vaporizerów.

Waporyzatory sesyjne nagrzewają się i stygną znacznie dłużej, co znajduje swoje odbicie także w ich wydajności, jak i zużyciu suszu. Urządzenia on-demand nagrzewają się i stygną w bardzo szybkim tempie, przez co pozwalają na znacznie częstsze raczenie się ulubionym suszem.

Jakie są rodzaje vaporizerów i które z nich wybrać?

I tym właśnie sposobem dobrnęliśmy do końca artykułu, w którym przekazaliśmy Ci kompleksową wiedzę na temat podziału rodzajów waporyzatorów. Jak widzisz, sposobów ich klasyfikacji na różne typy jest naprawdę sporo.

Jak kupić waporyzator odpowiedni dla siebie? To przede wszystkim zależy od Twoich przyzwyczajeń, upodobań i oczekiwań. Zajrzyj do naszego sklepu, aby zapoznać się z całą ofertą dostępnych urządzeń lub sprawdź ranking najlepszych vaporizerów. Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania – skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy Ci wybrać odpowiedni rodzaj waporyzatora!