Na czarnym rynku pojawił się produkt, który umożliwia przyjmowanie dużych porcji kannabinoidów za pomocą e-papierosa. Liquid THC do wapowania szturmem podbija serca młodych Polaków jako nowatorska i dyskretna metoda używania konopi. Sprzedawany jest za pośrednictwem portali ogłoszeniowych i social media. Jego pochodzenie i skład owiane są tajemnicą. Czy można wdychać opary olejku THC do waporyzacji bez ryzyka? Fakty wydają się temu przeczyć.

Liquidy z THC – marihuana w płynie do e-papierosa

Płyn z TetraHydroKannabinolem dostępny jest w postaci gotowych, napełnionych atomizerów. Można kupić je osobno lub w zestawie z modem e-papierosa. Atomizer wypełniony jest niewielką ilością e-liqiudu zawierającego ekstrakt konopi indyjskich. Całość wygląda niepozornie, lecz stężenie THC w cieczy sięga nawet 90%. W jednym kartridżu znajduje się tyle substancji psychoaktywnej, co w 10 gramach marihuany. Już kilka wdechów może powodować silny haj. Wygląda na to, że dilerzy znaleźli sposób, aby rozprowadzać zabronione substancje bez wzbudzania podejrzeń.

E-papieros z THC

Płyn THC – dyskretny narkotyk

Elektroniczny papieros z marihuaną wyglądem przypomina zwyczajne urządzenia do odparowywania liquidów z nikotyną lub CBD. Jest mały i bardzo dyskretny – wytwarza opary, których aromat nie przypomina zapachu dymu powstającego podczas spalania konopi, a smak ma charakterystyczną dla olejków konopnych gorycz. Osoby korzystające z tych urządzeń mogą swobodnie zażywać narkotyk nawet w zatłoczonych miejscach bez obawy, że ktoś ich nakryje. Vaping jest tak powszechny, że nikt nie zwraca uwagi na e-palaczy. Z resztą, kto by podejrzewał, że w niepozornym urządzeniu znajdują się substancje zakazane. Pełna dyskrecja! Na tym, niestety, zalety e-palenia cannabis się kończą. Wyroby te są nielegalne i żadna instytucja nie ma nadzoru nad procesem produkcji płynnego THC do wapowania, a to budzi pewne obawy. Czy vape THC jest bezpieczny?

Przepis na e-Liquid THC

Stwórz własny płyn THC do e-palenia

Jakie substancje zawarte są w THC vape juice?

Ostatnie lata były okresem depenalizacji cannabis w wielu zakątkach globu. Liczne eksperymenty sprawdzające właściwości konopi potwierdzają ich lecznicze działanie, niską szkodliwość i znikomy potencjał uzależniający. Dotyczy to wyłącznie surowych pąków roślin uprawianych organicznie i legalnych produktów wytwarzanych z ich ekstraktów. Nikt tak naprawdę nie wie, jakie związki chemiczne zawiera kupowany spod lady vape-pen z THC. Na czarnym rynku nie ma żadnej kontroli nad jakością surowca ani substancjami dodanymi do liqidu. Specjaliści z ośrodków testowania produktów konopnych (CannaSafe, Belcosta Labs) alarmują o wykryciu szkodliwych związków chemicznych w nielegalnych olejkach THC i wytwarzanym z nich aerozolu:

 • Formaldehyd – wytwarza się podczas wapowania z użyciem grzałek o dużej mocy. Gromadzi się w oskrzelach i podrażnia błony śluzowe.
 • Pestycydy – Środki ochrony roślin zagrażają zdrowiu, a niektóre są rakotwórcze. Czarnorynkowe liquidy z THC testowano na zawartość pięciu powszechnych pestycydów, a wyniki potwierdzały ich obecność za każdym razem.
 • Cyjanowodór – Jednym z odkrytych pestycydów był Myclobutani, który, poddany działaniu wysokiej temperatury, przekształca się w toksyczny cyjanowodór.
 • Octan witaminy E – badacze z amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) stwierdzili obecność środka nadający vaporowi gęstość w miejscach uszkodzeń płuc u osób dotkniętych EVALI.
 • Metale ciężkie – szkodliwe dla zdrowia pierwiastki mogą znajdować się w nietestowanym surowcu roślinnym. Ich obecność w THC vape juice może również wynikać z marnej jakości podzespołów elektronicznego papierosa.

E-liquid THC

Skutki uboczne wapowania olejków THC

Vaping obarczony jest ryzykiem ciężkiego uszkodzenia płuc określanego mianem EVALI (e-cigarette, or vaping, product use – associated lung injury). EVALI to sklasyfikowana jednostka chorobowa spowodowana wapowaniem, która objawia się ostrą niewydolnością płuc. Do 2020 roku w USA hospitalizowano 2668 osób cierpiących na tę chorobę, a 60 pacjentów zmarło. Co ciekawe, u 82% hospitalizowanych pacjentów przyznało się do stosowania e-papierosów z THC. Wielu naukowców jest zdania, że problemy z układem oddechowym są efektem ubocznym inhalowania szkodliwych składników liquidów (rozpuszczalniki, dodatki wzmacniające, zanieczyszczenia, inne narkotyki), które często odnajdywane są w czarnorynkowych produktach. Brak nadzoru nad ich produkcją i metodą ekstrakcji kannabinoidów z suszu czyni je niebezpiecznymi dla zdrowia. Kontrowersyjne jest również przyjmowanie olbrzymich dawek THC, które może powodować pewne efekty niepożądane.

Waporyzacja suszu zalecanym sposobem przyjmowania konopi

Konopie znajdują zastosowanie w medycynie, jednak nie każdy sposób przyjmowania kannabinoidów jest bezpieczny. Osoby stosujące lecznicze cannabis, zanim zaczną konopną terapię, informowane są przez lekarza, że najlepszą metodą stosowania marihuany jest waporyzowanie suszonych kwiatostanów. Istnieje spora różnica między wdychaniem liquidów a waporyzacją suszu. W przeciwieństwie do e-papierosa, waporyzator do suszu to podgrzewacz surowca roślinnego, który wytwarza opary niebędące aerozolem. Takie opary zawierają wyłącznie naturalne składniki konopne. Ta nieskomplikowana technologia jest najbardziej bezpieczną formą inhalowania medycznych odmian cannabis.

Bibliografia:

https://pulsmedycyny.pl/evali-nowa-choroba-pluc-zwiazana-z-e-papierosami-980628

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fchem.2021.694905/full

https://www.labtestsonline.pl/news/w-zwiazku-ze-wzrostem-liczby-przypadkow-uszkodzenia-pluc-organizacje-ochrony-zdrowia-przestrzegaja-przed-e-papierosami

https://csalabs.com/wp-content/uploads/2019/11/CannaSafe_VapeReport.pdf

7 thoughts on “Płyn THC do waporyzacji. Czy wapowanie liquidu z marihuany jest bezpieczne?

 1. Sebix one pisze:

  ja rozumiem ludzie że zależy wam na sprzedaży waporyzatorów ale nie demonizujcie penów, cały artykuł na nie, same skutki uboczne, gdzie występuje to w odsetku wszystkich, a nie we wszystkich, wręcz większość ma taką samą szkodliwość jak waporyzatory a tu jest artykuł jednostronny by zniechęcić potencjalnych kupujących

 2. Daniel pisze:

  Jak dostać takiego wapora ?

  1. vapor@room pisze:

   Nie mamy takich informacji. Dotarły do nas wieści, że niektóre apteki mają dysponować sprzętem do wyrobu liquidów z MM, jednak na tę chwilę te informacje nie są sprawdzone.

   1. Ola pisze:

    Dysponuje apteka we Wrocławiu. Jest grupa na FB „medyczna marihuana olej i ekstrakt z THC, VapePen
    Jest ekipa co pomaga na odległośc

  2. Vapepod pisze:

   Napisz na wickr: vapepod

   1. Ola pisze:

    wickr nie wspiera nowych użytkowników i nie można założyć już konta 🙁

 3. vapepod pisze:

  Pody dostępne są, kontakt wickr: vapepod

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *