Najbardziej powszechna metoda konsumowania konopi jest wszystkim dobrze znana. Czy jednak tradycyjny sposób przyjmowania kannabinoidów jest najlepszy dla Ciebie? Różne drogi wprowadzania konopnych składników aktywnych mogą przynosić inne rezultaty. Sprawdź, która metoda najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Inhalacja Cannabis

Wziewne przyjmowanie kannabinoidów to najpopularniejszy sposób wprowadzania konopnych molekuł do krwiobiegu. Charakteryzuje się natychmiastowym działaniem. To niezawodna metoda na osiąganie terapeutycznych (i nie tylko) efektów konopi. Najchętniej wybierana jest przez pacjentów medycznej marihuany stosujących ją doraźnie, czyli w przypadkach, kiedy szybkość działania ma kluczowe znaczenie. Inhalując, dostarczasz cenne składniki do płuc, które prowadzą intensywną wymianę z układem krwionośnym rozprowadzającym mikroelementy po całym ciele.

Palenie suszu

Najstarszym i najprostszym sposobem na osiągnięcie pożądanych rezultatów jest zwyczajne palenie zioła. Nie ważne, czy skręcasz jointy, ładujesz bongo, nabijasz lufkę czy walisz wiaderko – wykorzystując susz konopny do palenia dostarczasz organizmowi kannabinoidy w trybie natychmiastowym. Pomimo prozdrowotnego wpływu marihuany na organizm człowieka, szkodliwość wdychania dymu uwalnianego podczas palenia suszu pozostaje kwestią sporną.

Waporyzacja konopi

Zdrowa alternatywa dla palenia. Polega na podgrzaniu suszu do bezpiecznej temperatury, w której dochodzi do wrzenia kannabinoidów i pozostałej w suszu wilgoci. Z konopi ulatują terapeutyczne opary, jednak nie dochodzi do zapłonu surowca, dzięki czemu nie powstają szkodliwe substancje smoliste. Oprócz aspektu zdrowotnego, przewaga waporyzacji nad paleniem polega na większej wydajności. Spalaniu konopi towarzyszy wysoka temperatura, która powoduje degradację części aktywnych składników. Vapowanie odbywa się w bezpiecznym dla kannabinoidów przedziale ciepła. Choć istnieją domowe sposoby na odparowywanie konopi, najbezpieczniej będzie odwiedzić sprzedający waporyzatory sklep.

Doustne przyjmowanie kannabinoidów

Metodą konsumowania konopi, która charakteryzuje się długim odczuwaniem terapeutycznych efektów jest jedzenie produktów z Cannabis. Czas potrzebny do dostania się przyjmowanych doustne kannabinoidów do krwi jest wydłużony. Połykane produkty najpierw trawione są w żołądku, a następnie filtrowane są przez wątrobę. Dlatego na działanie spożywanych artykułów trzeba poczekać około godziny. Efekty utrzymują się za to znacznie dłużej. W myśl zasady „nim dłużej wprowadzasz, tym dłużej zostanie”, działanie odczuwane jest nawet przez osiem godzin.

Jedzenie wyrobów z konopi

Odkąd w wybranych Stanach w USA zalegalizowano rekreacyjną marihuanę, rynek „edibles”, czyli produktów spożywczych z THC przeżywa prawdziwy boom. Edibles to już nie tylko ciasteczka na maśle konopnym. Dostępne są żelki z THC, czekoladki, lizaki, gumy do żucia i wiele innych wyrobów kulinarnych z kannabinoidami. Racząc się psychoaktywnymi łakociami dobrze jest zachować umiar. Siła działania tych artykułów jest zależna od indywidualnej tolerancji konsumenta, masy jego ciała, prędkości metabolizmu i innych czynników. Dawkowanie edibles jest trudne, dlatego warto zachować ostrożność. Zjedzenie zbyt dużej porcji może wywołać przytłaczające doznania, które szybko się nie skończą.

Edibles

Zakrapianie podjęzykowe

Stosowanie olejków konopnych CBD oraz produktów mających silne działanie psychoaktywne, jak RSO, wymaga zakropienia strefy podjęzykowej ekstraktem Cannabis. Dzięki kontaktowi produktu z silnie ukrwioną błoną jamy ustnej, część kannabinoidów zostanie wchłonięta i dostanie się do krwiobiegu szybciej, przez co czas oczekiwania na efekty nieco się skróci (15-30 minut). Reszta aktywnych składników, która zostanie połknięta, dotrze do receptorów kannabinoidowych po godzinie i pozostanie w organizmie dłużej.

Zewnętrzne stosowanie konopi

Metodą stosowania konopi, która nie odurza, jest wmasowywanie maści i kremów z konopi w skórę. Ma ona zastosowanie w przypadku pojawienia się rozmaitych dolegliwości naskórka. Balsamy i maści z kannabinoidami nakłada się na zmiany skórne lub w okolice bolących stawów. Stosowane kosmetyki z Cannabis działają miejscowo – łagodzą ból, mają działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz zwalczają wolne rodniki. Nie wykazują psychoaktywnych właściwości, ponieważ metabolizowane są zanim dotrą do krwiobiegu.