Odpowiednia ziemia do uprawy konopi gwarantuje prawidłowy rozwój rośliny. Użycie właściwego podłoża zwiększa szanse na duży plon. Każdy, kto chce otrzymać najlepszej jakości susz konopny, powinien zadbać jakość gleby.

Wiedza o konopiach

Jaka ziemia pod konopie zapewni roślinom najlepsze warunki?

Dobrze dobrany rodzaj gleby pozwoli konopiom rosnąć i kwitnąć w prawidłowy sposób. Ziemia powinna być przede wszystkim świeża, lekka i pulchna. Zbyt gęste podłoże nie jest korzystne, ponieważ uniemożliwia korzeniom pobieranie tlenu. Kiedy mix glebowy jest lekki i przewiewny, system korzeniowy może się rozwijać i pobierać składniki pokarmowe bez przeszkód. Dlatego hodowcy konopi w pierwszej kolejności sprawdzają teksturę podłoża. Powszechnie uważa się, że podłoża torfowe najlepiej nadają się do kultywacji cannabis.

Drenaż i retencja wody

Najlepsza gleba do uprawy konopi musi mieć zdolność zachowania wilgoci, jednak nie może utrudniać odpływu nadmiaru wody. Bardzo ważne, aby zachować kompromis pomiędzy zdolnością do retencji wilgoci, a prawidłowym drenażem. Umożliwi to korzeniom ciągłe pobieranie pokarmu, a jednocześnie ustrzeże je przed gniciem. Aby to osiągnąć, osoby uprawiające konopie dodają do swojej gleby perlit lub mieszają ją z włóknem kokosowym. Materiały te mają zdolność zatrzymywania wody, a jednocześnie zwiększają poziom napowietrzenia ziemi. Dodatkowo, zaleca się umieszczenie warstwy keramzytu na dnie donicy, co zapobiega przelaniu rośliny.

Zapotrzebowanie konopi na składniki odżywcze

Dobra gleba uprawowa jest bogata w substancje potrzebne krzewom do rozwoju i kwitnienia.

Główne składniki odżywcze dla roślin konopi to azot (N), fosfor (P) i potas (K). Tych makroelementów nie może zabraknąć w podłożu i powinny występować w odpowiednich proporcjach. Drugorzędne makroelementy niezbędne w uprawie cannabis to wapń (Ca), magnez (Mg) i siarka (S). Żyzna ziemia uprawowa zawiera też spory wachlarz mikroelementów, czyli pierwiastków śladowych pomagających utrzymać rośliny w dobrej kondycji.

Jakie Ph gleby do uprawy konopi

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odczyn gleby, czyli jej kwasowość. Konopie rosną najlepiej, kiedy Ph podłoża wynosi od 5,5 do 6,5. Lekko kwaśna ziemia sprawia, że pobieranie minerałów i składników odżywczych jest optymalne. Kiedy dochodzi do wahań poziomu Ph, ograniczona zostaje zdolność roślin do pobierania składników pokarmowych i przemian biochemicznych, a wzrost krzewów i proces formowania pąków może spowolnić. Dbanie o prawidłowy odczyn gruntu i odżywki niweluje ryzyko pomniejszenia plonu.

Jakie podłoże do kiełkowania i sadzonek cannabis?

W etapie kiełkowania nasion konopi i uprawy młodych sadzonek, lepiej używać podłoża zawierającego mniejsze ilość składników odżywczych. Młode rośliny nie potrzebują nawożenia, a ich korzenie są bardzo wrażliwe. Zbyt duża ilość nawozu w glebie mogłaby doprowadzić do przypalenia korzeni. W przypadku nasion i sadzonek, dobrze sprawdzi się lekka i dobrze napowietrzona ziemia o małej ilości składników pokarmowych.

Jaka ziemia do automatycznie kwitnących odmian konopi?

Gatunki cannabis kwitnące automatycznie będą potrzebować tych samych substancji odżywczych, co rośliny wyrastające z nasion feminizowanych (fotoperiodyczne). Warto więc zadbać o wysoką jakość gleby, lecz nie trzeba przygotowywać dla nich osobnej mieszanki ziem. Istotne, aby grunt był przewiewny – umożliwi to korzeniom nieskrępowany wzrost. Automaty, ze względu na ich szybki rozwój, sadzi się od razu w pojemniku docelowym. Dlatego ważne, aby wybrać donicę o odpowiednim rozmiarze, która zapewni korzeniom dostęp do powietrza (np. pojemniki z włókniny) i umożliwi nieskrępowany wzrost – przełoży się to na wielkość plonów i ilość suszu, którą będzie można odparować w waporyzerze.

Najlepsza ziemia do uprawy marihuany indoor

Jeśli zamierzasz zacząć uprawiać konopie, masz już świadomość, że najwyższej jakości ziemia do marihuany to klucz do sukcesu. Zastanawiasz się jaki substrat torfowy do uprawy roślin konopi wybrać? Możesz kupić uniwersalne podłoże w dowolnym centrum ogrodniczym i samodzielnie wzbogacić je o niezbędne składniki, lub postawić na gotowe rozwiązanie. Oferowane w każdym sklepie uprawowym (growshop) mieszanki zawierają najlepszą glebę pod konopie oraz szereg dodatków i składników wspomagających wzrost i kwitnienie krzewów. Znajdziesz tam zarówno podłoże wzbogacane nawozem organicznym (kompost), jak i zawierające nawozy mineralne. Uznani producenci (Plagron, Canna, BioBizz) oferują podłoża bogate w składniki odżywcze i mikroorganizmy zwiększające szanse na powodzenie uprawy.

Uprawą marihuany w Polsce mogą zajmować się wyłącznie podmioty, które uzyskały stosowne pozwolenie. Nie zachęcamy do łamania przepisów prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.