Choć terapia konopiami jest legalna w Polsce, osoby zainteresowane tą formą leczenia wciąż mają trudności z uzyskaniem pozwolenia na zakup surowca farmaceutycznego. Wciąż zdarza się, że lekarze odmawiają wypisania blankietu upoważniającego do stosowania nowatorskiej kuracji. Powodem negatywnej decyzji mogą być uprzedzenia, brak wiary w skuteczność kannabinoidów lub brak wiedzy o tym, jak funkcjonuje układ endokannabinoidowy. Trudno się temu dziwić. Przez dekady terapeutyczna roślina była demonizowana, a badania nad jej zdrowotnym oddziaływaniem prowadzone są od niedawna. Nie każdy praktykujący medyk dysponuje wystarczającą ilością czasu, aby podążać za wszystkimi nowinkami i niekonwencjonalnymi metodami leczenia. Dlatego aby uzyskać receptę na marihuanę warto udać się do takiego specjalisty, który ma świadomość, jak wiele można osiągnąć lecząc naturalną substancją czynną.

Marihuana lecznicza – czym jest ten wszechstronny lek

Marihuana wykorzystywana do celów leczniczych to ususzone kwiatostany konopi indyjskich uprawianych organicznie w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Zawierają kannabinoidy, czyli aktywne związki, które reagują z receptorami układu endokannabinoidowego. Najliczniej występujące THC i CBD występują w roślinie w różnych proporcjach w zależności od odmiany suszu. Ich interakcja z układem ECS pozwala regulować wiele procesów zachodzących w ciele człowieka. Z powodzeniem wykorzystywane są w leczeniu wielu jednostek chorobowych. Ich zdrowotne właściwości sprawiają, że coraz większa liczba pacjentów stara się uzyskać receptę na konopie lecznicze.

Kto może dostać receptę na konopie lecznicze?

Czasy, gdy konopie przepisywano jedynie w celu łagodzenie cierpienia towarzyszącego śmiertelnym i nieuleczalnym chorobom jak stwardnienie rozsiane, są już dawno za nami. Liczne badania nad zastosowaniem kannabinoidów w medycynie potwierdziły ich skuteczność w leczeniu rozmaitych schorzeń. Do najczęściej wymienianych przypadłości, które mogą być leczone marihuaną, należą:

  • Astma
  • Bezsenność
  • Ból przewlekły i neuropatyczny
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Choroby neurologiczne
  • Choroby reumatologiczne
  • Depresja
  • HIV/AIDS
  • Jaskra
  • Nowotwory (łagodzenie skutków ubocznych leczenia onkologicznego)
  • Nudności i wymioty
  • Padaczka (w tym lekooporna)
  • PTSD (Zespół Stresu Pourazowego)
  • Zaburzenia apetytu
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

O tym, czy pacjent będzie mógł kupić marihuanę w aptece decyduje lekarz. Od jego oceny zależeć będzie, czy chory będzie mógł stosować susz cannabis zgodnie z literą prawa. Warto więc poszukać specjalisty, który ma stosowną wiedzę. Doświadczony w terapii kannabinoidowej lekarz z pewnością wykaże zrozumienie, a chory nie będzie narażony na podejrzliwe spojrzenia. Listę gabinetów specjalizujących się w leczeniu za pomocą Cannabis Sativa L przedstawiamy w ostatnim akapicie tego artykułu.

Kto może wystawić receptę na medyczną marihuanę?

Tetrahydrokannabinol ma działanie psychotropowe, dlatego przepisać marihuanę mogą tylko ci lekarze, którzy pobiorą druk typu Rpw do przepisywania leków narkotycznych. Taki blankiet upoważnia do zakupu farmakologicznych środków odurzających. Aby specjalista mógł wypisać taki dokument, musi posiadać specjalne numery z systemu NFZ, które pozwalają na rejestrowanie leków z grupy I-N . Każdy lekarz (oprócz lekarza weterynarii) może pobrać te numery i wypełnić receptę na marihuanę pod warunkiem, że wie jakie informacje muszą się znaleźć na blankiecie (np. pełna informacja odnośnie dawkowania leku).

Jak przygotować się na wizytę u lekarza?

Zanim pacjent dostanie receptę na medyczną marihuanę, musi zostać stworzona stosowna dokumentacja. Dlatego przed wizytą warto zebrać wszystkie dokumenty przedstawiające historię choroby. To da specjaliście dokładny wgląd w problemy zdrowotne i pozwoli szybciej ocenić, czy leczenie marihuaną będzie wskazane.

Osoby ubiegające się o zezwolenie na stosowanie marihuany, które nie mają udokumentowanej historii chorobowej, powinny przygotować się do wizyty poprzez dokładne opisanie wszystkich symptomów chorobowych, które u siebie rozpoznały oraz metodach, którymi próbowały zażegnać problemy zdrowotne. Szczegółowe opisanie swoich dolegliwości pomoże lekarzowi podjąć decyzję o dalszym postępowaniu.

Czy lekarz przepisze marihuanę na pierwszej wizycie?

Jeżeli chory przedstawi orzeczenie o chorobie, listę przyjmowanych leków i aktualne wyniki badań krwi, proces uzyskiwania recepty na marihuanę z pewnością ulegnie skróceniu i możliwe, że już na pierwszej wizycie otrzyma blankiet.

Inaczej może być w przypadku osób, które dopiero rozpoznały u siebie pewne symptomy chorobowe lub cierpią na mniej poważne dolegliwości. Wówczas specjalista założy kartę pacjenta, przeprowadzi wywiad i w razie potrzeby skieruje na dodatkowe badania. Nie jest to jednak regułą. Czynnik ludzki ma tutaj znaczenie. Jeśli lekarz uzna, że objawy są wystarczająco uciążliwe, możliwe, że wypisze dokument od ręki. W przeciwnym wypadku najprawdopodobniej zaprosi na kolejną wizytę, aby lepiej udokumentować stan chorobowy i zyskać solidniejsze podstawy do wydania zgody na leczenie.

Jak wygląda realizacja recepty w aptece

Po otrzymaniu recepty na medyczną marihuanę pacjent może udać się do apteki, która ma na stanie terapeutyczny surowiec. Aby zrealizować receptę należy przedstawić numeru blankietu i podać numer pesel. Konopie medyczne najczęściej można nabyć w formie całych pąków. W niektórych placówkach, na życzenie pacjenta, farmaceuta może rozdrobnić kwiatostany i zapakować je w kapsułki odpowiadające wielkością pojedynczej dawce 0,15 grama, które ułatwiają porcjowanie leku w waporyzatorze do suszu. Na rodzimym rynku obecne są dwie firmy oferujące medyczne odmiany w różnym stosunku THC do CBD:

AURORA Cannabis Flos

  • Ghost Train Haze (Sativa) 22/1
  • LA confidential (Indica) 20/1

Spectrum Cannabis

  • Red No 2 Lemon skunk (Sativa) 19/1

Czy pacjenci mogą posiadać susz legalnie?

Prawo zabrania posiadania konopi innych niż włókniste bez wskazań lekarza. Leczenie medyczną marihuaną zostało zalegalizowane w Polsce w 2017 roku, a pacjenci mogą posiadać i stosować apteczny susz bez łamania prawa. W celu uniknięcia podejrzeń o używanie substancji zabronionych zaleca się przechowywanie medycznego zioła w oryginalnym, firmowym opakowaniu. Podczas transportowania należy mieć przy sobie kopię recepty oraz dowód zakupu psychoaktywnego leku. To pozwoli uniknąć nieprzyjemności w razie niespodziewanej kontroli.

Gdzie można uzyskać receptę na marihuanę medyczną?

Po zezwolenie na leczenie marihuaną najlepiej udać się do centrum medycyny konopnej. W takich placówkach pracują lekarze różnych specjalizacji, którzy do zdrowia podchodzą holistycznie i potrafią docenić zbawienne działanie kannabinoidów. Umawiając się na wizytę w gabinecie terapii konopnej pacjent zyska pewność, że lekarz wysłucha go, a problemy zostaną potraktowane z należytą powagą. Oto lista klinik ukierunkowanych na kurację aktywnymi składnikami konopi:

Bydgoszcz

Advita

ul. Świętego Floriana 6

tel: 525 545 013

advita.pl

Elbląg

Klinika Bellamed

ul. Studzienna 33-34A

tel: 600 511 512

bella-med.pl

Kraków

Medicanneum

ul. Włóczków 6

tel: 503 367 292

medicanneum.pl

Lublin

Klinika Cannabis

ul. Cicha 4/1

tel: (81) 446 79 28

klinikacannabis.pl

Łódź

Cannabis-Clinic

ul. płk. Jana Kilińskiego 114

tel: 574 252 505

cannabis-clinic.pl

SpectraMed

ul. Kochanowskiego 14A

tel: 500 009 836

spectramed.pl

Poznań

Leczenie-Konopne

kontakt@leczeniekonopne.pl

tel: 575 131 293

leczeniekonopne.pl

Szczecin

Centrum Terapii Holistycznej

ul. Starzyńskiego 2

tel: 506 700 303

centrumterapiiholistycznej.pl

Toruń

Canformed

ul. Kozacka 11/6

tel: 578 140 185

canformed.com

GDAŃSK

Medica Plus Morena

ul. Stanisława Lema 21

tel: 500 108 408

gabinetkonopny.pl

GDYNIA

Medycyna Wiczlino

ul. Wiczlińska 54

tel: 500 108 308

gabinetkonopny.pl

Warszawa

Cannabi Clinic

ul. Powiązkowska 44

tel: 506 237 053

739 081 508

cannabiclinic.com

Poradnia-Cannabis

ul. Chmielna 2

tel: (22) 300 52 88

cannabis.izww.pl

Wrocław

Max Hemp Centrum Terapeutyczne

ul. Borowska 242

71 307 10 10

maxhemp.pl

E-recepta na marihuanę – wizyta online

Stan pandemii przyczynił się do błyskawicznego rozwoju internetowych i telefonicznych konsultacji lekarskich. Wiele placówek medycznych oferuje wizyty on-line. Stanowi to duże udogodnienie szczególnie dla osób, którym choroba uniemożliwia swobodne poruszanie się. To daje możliwość zostania pacjentem konopnym bez wychodzenia z domu. Osoby zainteresowane poradą internetową mogą skontaktować się z najbliższym gabinetem i uzyskać więcej informacji na ten temat. Chcesz wiedzieć więcej na temat aptecznego zioła – sprawdź ceny medycznej marihuany i zobacz jak stosować konopie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.