Świeżo ścięte kwiaty konopi nie nadają się do palenia. Pąki marihuany trzeba najpierw wysuszyć. Proces suszenia zioła wpływa na jakość otrzymanego suszu. Wyjaśniamy co można zrobić aby zachować najlepsze walory topów konopnych. Dowiesz się jak prawidłowo suszyć i jak konserwować pąki cannabis oraz poznasz zasady przechowywania suszu.

Dlaczego prawidłowe suszenie marihuany jest istotne?

Prawidłowy proces suszenia marihuany wydobywa unikalny smak i aromat pąków oraz poprawia moc działania. Niewłaściwe suszenie zbiorów z uprawy konopi może zepsuć efekt końcowy. Dlatego warto dopilnować, aby zioło wysychało powoli i w odpowiednich warunkach. Dbanie o parametry suszenia trawki podnosi atrakcyjność konopnych topów.

Jak suszyć marihuanę

Z dojrzałych roślin żeńskich odmian konopi odcina się gałązki i usuwa duże liście. Gałęzie z pąkami wiesza się do góry nogami w ciemnym miejscu. Brak dostępu światła chroni przed utratą tetrahydrokannabinolu THC. Suszenie trwa dwa tygodnie i ma na celu usunięcie wilgoci ze zbiorów. Świeże topy marihuany zawierają 74% wody. W wysuszonych pąkach znajduje się 10% do 15% wilgoci. Procesu wysychania nie wolno skracać, aby chlorofil i inne pigmenty zdążyły odparować z suszu. W tym czasie należy też zadbać o optymalne warunki środowiskowe.

Jak suszyć marihuanę

Źródło: grasscity.com

Wilgotność, temperatura i cyrkulacja powietrza

W pierwszych 3 dniach suszenia marihuany utrzymuje się wilgotność powietrza rzędu 50%. Wówczas odparowuje większość wody odpowiedzialnej za rozwój pleśni. Następne 11 dni podnosi się wilgotność do 60% aby spowolnić proces wysychania i umożliwić wytracanie niepożądanych pigmentów. Temperaturę powietrza w suszarni w ciągu trzech pierwszych dni utrzymuje się na poziomie 20°C. W kolejnych dniach obniża się ją do 17°C. Przez etap suszenia zioła należy dbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Wiatrak musi mieszać powietrze w pomieszczeniu, jednak nie powinien być skierowany na schnące rośliny. Właściwa cyrkulacja gwarantuje równomierną utratę wilgoci z topów marihuany.

Curing marihuany

Curing to konserwacja topów marihuany, która może trwać od 2 tygodni do nawet kilka miesięcy. Kurowanie zioła ma na celu wydobycie resztek wilgoci znajdującej się w głębokich warstwach kwiatów i łodygach. Proces ten można porównać do leżakowania – im dłuższy curing konopi, tym lepsza jakość i zapach trawki. Wysuszone i przycięte pąki umieszcza się w słoiku. Słoiki napełnia się w 2/3, zakręca i trzyma w ciemnym miejscu. W pierwszych dwóch tygodniach curingu marihuany co najmniej raz dziennie zdejmuje się pokrywkę aby skontrolować, czy nie rozwija się pleść i umożliwić wymianę powietrza. W późniejszym etapie zdejmuje się nakrętkę dwa razy w tygodniu.

Curing marihuany

Źródło: leafly.com

Przechowywanie suszu konopnego

Prawidłowe przechowywanie marihuany lub suszu CBD jest kwestią kluczową dla długotrwałego zachowania dobrej jakości konopi. Bagatelizowanie tego zagadnienia to częsty błąd, który odbiera ziołu jego aromat i siłę działania. Dlatego odradza się trzymania marihuany w woreczku strunowym przez długi czas. Naelektryzowany plastik może przyciągać trichomy z suszu. Lepiej wykorzystać naczynie, które pozwoli zachować optymalną zawartość wody na poziomie nie mniejszym, niż 10%. Dobrze przechowywany susz zachowa sprężystość i nie wyschnie na wiór, a aromat zostanie zachowany przez długi czas. Sprawi to, że zioło będzie doskonale smakować podczas palenia oraz pozwoli uzyskać dobrą gęstość pary podczas waporyzacji. Topy marihuany trzyma się w pojemniku próżniowym lub szczelnie zamkniętych słoikach. Warto zadbać, aby pojemnik na marihuanę stawiać w zacienionym i suchym miejscu. Niska temperatura spowalnia rozpad kannabinoidów. Trawkę można przechowywać w lodówce pod warunkiem, że pojemnik na zioło jest hermetyczny i nie przepuści wilgoci.