Dobry waporyzator powinien być dostosowany do Twoich potrzeb. Aby waporyzacja była przyjemna i dawała pożądane efekty, urządzenie powinno sprostać indywidualnym preferencjom użytkownika. Zanim kupisz sprzęt do wapowania dowiedz się, który rodzaj będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie. Przygotowaliśmy listę rzeczy, na które miłośnicy inhalacji zwracają uwagę.

Dlaczego w ogóle warto kupić waporyzator?

Lubisz konopie ale martwią Cię negatywne aspekty wdychania dymu? Chcesz dokładniej wykorzystywać swoje ziółko? A może lekarz przepisał Ci medyczną odmianę? Jeśli tak, waporyzacja jest najlepszą odpowiedzią na twoje potrzeby. Inhalowanie oparów roślinnych ma sporą przewagę nad zwykłym spalaniem surowca:

 • Przyjmujesz więcej kannabinoidów
 • Nie trujesz się dymem
 • Czujesz naturalny smak Cannabis
 • Zużywasz mniej surowca
 • Pozbywasz się kłopotliwego zapachu

Nareszcie okazję przyjmować terapeutyczne związki bez szkodliwych substancji, zadbać o dyskrecję i oszczędniej zużywać konopie. To istotne zalety. Dlatego zastanówmy się, jaki waporyzator kupić dla najlepszych efektów.

Doznania podczas i po waporyzacji

Pierwszorzędną sprawą decydującą o satysfakcji z używania vaporizera są doznania, których doświadczysz podczas i po inhalacji. To od nich zależy przyjemność płynąca z tego procesu. Aby czuć pełną satysfakcję, należy wziąć pod uwagę:

 • moc działania
 • smak mgiełki
 • poziom gęstości vaporu
 • swobodę zaciągania się

Jaki waporyzator jest najbardziej wydajny?

Od efektywności w uwalnianiu kannabinoidów zależy skuteczność terapii oraz siła działania THC. Wysoka wydajność waporyzatora pozwoli Ci uzyskać upragnione efekty z najmniejszych porcji suszu. Jeśli chcesz skutecznie pobierać składniki aktywne, znajdź urządzenie o odpowiednim sposobie grzania. Zaoszczędzisz na ulubionej substancji. To się opłaca!

Systemy grzewcze waporyzatorów

Kondukcja podgrzewa materiał roślinny bezpośrednio. Umieszczony w urządzeniu materiał kontaktuje z gorącymi ścianami zbiorniczka. Ciepło rozchodzi się stopniowo po całej zawartości, dlatego wymagane jest dość ciasne upakowanie i mocne zmielenie ziół. Zaletą jest mocny smak.

Konwekcja wydobywa substancje strumieniem ciepła. Grzałka oddalona jest od zbiornika z surowcem. Gorące powietrze przenika przez materiał tylko podczas zaciągania się. Ziółko podgrzane jest równomiernie. Zaletą jest bardziej naturalny smak i wysoki współczynnik uwalniania substancji czynnych.

Hybryda łączy zalety obu metod ekstrakcji. Materiał grzany jest na oba sposoby, dlatego dokładnie wykorzystasz wapowaną substancję. Otrzymujesz zarówno smaczną parę, jak i wysoką dawkę kannabinoidów.

Które waporyzatory są najbardziej oszczędne?

Pod względem wydajności najlepiej wypadają hybrydowe i konwekcyjne urządzenia. One najlepiej radzą sobie z uwalnianiem terapeutycznych związków. Jeżeli więc zależy Ci na mocy i dokładnym wykorzystaniu surowca, to nimi warto się zainteresować. Za wzór uchodzą takie modele, jak Arizer Solo 2 oraz Mighty Plus.

Oszczędność wynika też z ilości substancji, jaką należy zużyć. Dlatego wielkość komory może mieć znaczenie. Waporyzacja jest na tyle wydajna, że nawet tak małe porcje jak 0,1 grama zapewnią Ci odczuwalne efekty. Gdy zależy Ci na zużywaniu minimalnych ilości materiału, masz dwie opcje. Zamów urządzenie, które ma w zestawie kapsułki dozujące, które pozwolą wykorzystać mniejsze dawki lub wybierz sprzęt z małą objętością zbiornika, jak bezelektryczne, analogowe Dynavap.

Czy bezpośrednie grzanie jest gorsze?

Sprzęt działający na zasadzie kondukcji jest mniej skomplikowany, dlatego modele z takim systemem mogą niektórym wydawać się archaiczne. Choć są odrobinę mniej efektywne, niż pozostałe typy urządzeń, nadal są o wiele bardziej wydajne, niż palenie. Ich zaletą jest często niższa cena, mniejszy rozmiar, szybsze nagrzewanie się i energooszczędność.

Istnieją kondukcyjne waporyzatory, które radzą sobie z produkcją pary równie dobrze, jak pozostałe typy urządzeń. PAX 3 potrafi zaskoczyć wielkością chmurek nawet przy krótkich wdechach, czego nie zapewni żaden sprzęt grzejący strumieniem ciepła. Kolejnym przykładem zaawansowanego inhalatora jest DAVINCI IQ2, który, nie dość, że uwalnia vapor o autentycznym aromacie, to oddaje użytkownikowi pełną kontrolę nad wszystkimi parametrami, z regulacją swobody wdechu włącznie.

Wdychaj czysty smak

Jeżeli przyjemny smak i naturalny aromat ma dla Ciebie duże znaczenie, warto zainteresować się modelami waporyzatów grzejących strumieniem ciepła. Umieszczony w nich materiał nie ma kontaktu z gorącymi elementami. Nie występuje więc ryzyko przegrzania mieszanki ziołowej, dzięki czemu aromat jest bardzo autentyczny, a zasysana para jest należycie gładka i przyjemna. Przykładem sprzętu, który najlepiej uwalnia smak jest Firefly 2+.

Gęstość pary otrzymywanej z waporyzatora

Pojawienie się widocznej mgiełki nie świadczy o wydajności procesu. Jednak dla wielu amatorów cannabis widzialna para jest czynnikiem istotnie wpływającym na przyjemność i satysfakcję z waporyzacji. Dlatego, jeśli pragniesz wypuszczać duże chmurki, warto postawić na konwekcję i hybrydę. Pamiętaj, że im wolniej będziesz się zaciągać, tym bardziej gęsty będzie vapor.

Swoboda wdechu

Waporyzatory kondukcyjne, które grzeją waporowany materiał bezpośrednio, charakteryzują się zmniejszonym przepływem powietrza. Spowolnienie strumienia jest celowym zabiegiem, który ma na celu lepsze nasycenie zaciąganego powietrza kannabinoidami. Dla niektórych użytkowników opór podczas wdechu może być uniedogodnieniem. Jeśli więc zależy Ci na swobodzie wdechu i braku oporu podczas zaciągania się parą, ponownie polecamy waporyzatory grzejące susz metodą konwekcji, jak popularny Fenix, Healthy Rips itp.

Czy cały susz w komorze trzeba zużyć na raz?

Często zadawane przez nowicjuszy pytanie dotyczy możliwości waporyzowania raz nabitego suszu w kilku krótszych sesjach. Odpowiedź brzmi TAK, o ile posiadasz właściwy rodzaj urządzenia. Istotne jest to, czy po przerwaniu sesji zioło szybko wytraci temperaturę. Wyróżniamy dwa typy waporyzatorów:

 • sesyjne – urządzenia, które wymagają zużycia całej zawartości za jednym podejściem. Do tej grupy należą kondukcyjne i hybrydowe waporyzatory.
 • on-demand – urządzenia, które oferują możliwość wykonania kilku krótkich sesji z jednego nabicia. Należą do nich vaporizery grzejące ciepłym powietrzem, które ogrzewają zioła wyłącznie podczas wykonywania wdechu, dzięki czemu materiał się nie marnuje.

Są pewne wyjątki od tej reguły. Istnieją wapki, które także oferują rozłożenie sesji. Na przykład przenośne urządzenia marki Arizer. Pomimo, że zaliczane są do hybryd, wystarczy wyjąć ustnik, aby materiał szybko się schłodził.

Dyskrecja

Nawet osoby stosujące legalnie medyczne odmiany zdają sobie sprawę, że są sytuacje, w których lepiej pozostać niezauważonym. Nie tylko, aby nie narażać się na niepotrzebną kontrolę ze strony władz. Przyciąganie uwagi sąsiadów także może przysporzyć kłopotów i stygmatyzowania ze strony lokalnej społeczności.

Miłośnicy cannabis już samym przerzuceniem się z palenia na waporyzację podnoszą poziom dyskrecji. Wytwarzane opary bardzo szybko wietrzeją i nie pozostawiają charakterystycznej woni na długo. Każdy rodzaj urządzenia uwalnia mgiełkę na tyle delikatną, że pozwoli Ci zachować dyskrecję.

Jednak niektóre urządzenia mają charakterystyczną budowę i zwracają uwagę osób postronnych podczas zaciągania się ziółkiem. Dlatego, jeżeli anonimowość ma dla Ciebie ogromne znaczenie, postaraj się znaleźć waporyzator, który nie rzuca się w oczy.

Waporyzator do suszu CBD, marihuany, czy ziół?

Warto rozeznać się, które urządzenia skutecznie odparowywują substancje, które chcesz wapować. Wiarygodne sklepy z waporyzatorami zawsze umieszczają takie informacje w kartach produktów.
 • susz cbd i marihuana – zdecydowana większość vaporizerów dedykowana jest suszowi konopi, więc ze znalezieniem takiego sprzętu nie będziesz mieć żadnego problemu
 • koncentraty  – substancje jak woski i kryształy wymagają stosowania specjalnych pojemniczków, często załączanych do zestawu. Jeśli zamierzasz inhalować skondensowane postacie kannabinoidów, upewnij się, czy wybrany waporyzator pracuje w odpowiednio wysokiej temperaturze (230°C) i czy zestaw akcesoriów obejmuje odpowiedni zbiorniczek do ekstraktów.
 • haszysz – choć zaliczany jest do ekstraktów, do waporyzowania haszyszu nie zalecamy używanie tych samych pojemniczków. Zamiast tego, vaporizer możesz wypełnić niedrogim, oczyszczonym włóknem konopnym i na nim umieścić rozdrobniony hash (w tym przypadku najlepiej sprawdzą się hybrydowe i konwekcyjne wapki).
 • zioła lecznicze – aby skutecznie odparowywać ziółka zdrowotne, potrzebny Ci będzie vaporizer, który działa też w niskich temperaturach. Niektóre rośliny wymagają niższych nastawień ciepła. Jeżeli wybrany przez Ciebie sprzęt ma szeroki przedział ciepła (także poniżej 160°C), świat aromaterapii ziołowej stoi przed Tobą otworem.

Waporyzator przenośny czy stacjonarny?

Kiedy już mniej więcej wiesz, czego wymagasz od waporyzatora, pora zdecydować, gdzie będziesz z niego korzystać.
 • Przenośny waporyzator możesz zabrać ze sobą w podróż i korzystać z niego w dowolnym miejscu oraz na łonie natury. Pozwoli Ci zachować dyskrecję podczas inhalowania marihuany medycznej oraz swobodę wyboru miejsca, w którym planujesz się zaciągać. Będzie doskonałym kompanem wszelkich wycieczek.
 • Waporyzatory stacjonarne  przeznaczone są do użytku domowego. Zasilane z gniazda elektrycznego urządzenia posiadają potężniejszy system grzania, niż ich przenośne odpowiedniki. Przekłada się to na ilość, gęstość, a czasem i jakość wytwarzanej pary. Profesjonalny vaporizer stacjonarny jak Volcano Hybrid sprosta wymaganiom najbardziej wymagających amatorów ziołolecznictwa. Koszt takiego sprzętu jest przeważnie większy, jednak adekwatny do osiąganych efektów.
Masz już pewne pojęcie, czym różnią się od siebie różne rodzaje wapków. Jeżeli jeszcze nie masz pewności jaki waporyzator wybrać, nie krępuj się i zapytaj nas o zdanie. Chętnie udzielimy informacji na temat specyfiki konkretnych urządzeń. Szukasz konkretnych przykładów i podpowiedzi? Zobacz ranking:

Ranking urządzeń

Zobacz listę najlepszych wapków

Jesteś pacjentem i masz receptę na konopie lecznicze? Zobacz koniecznie który waporyzator jest dobry do marihuany medycznej.