Dobry waporyzator powinien być dostosowany do Twoich potrzeb. Aby waporyzacja była przyjemna i dawała pożądane efekty, urządzenie powinno sprostać indywidualnym potrzebom użytkownika. Zanim kupisz vaporizer, dowiedz się, który sprzęt będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

Doznania płynące z waporyzacji

Pierwszorzędną sprawą decydującą o satysfakcji z używania vaporizera są doznania, których doświadczysz podczas inhalacji. To od nich zależy swoboda i przyjemność całego procesu.

Aromat i smak pary

Jeżeli przyjemny smak i naturalny aromat waporyzowanych ziół ma dla Ciebie znaczenie, warto zainteresować się waporyzatorami konwekcyjnymi. To urządzenia, które nie podgrzewają bezpośrednio komory z suszem. Wykorzystują ciepłe powietrze, które, podczas zaciągania się, przenika przez materiał umieszczony w komorze. Nie występuje ryzyko przegrzania mieszanki ziołowej, dzięki czemu aromat jest bardzo autentyczny, a wdychana para jest należycie gładka i przyjemna.

Gęstość oparów

Pojawienie się widocznej mgiełki nie świadczy o wydajności procesu ani o zawartości kannabinoidów. Jednak dla wielu amatorów suszu konopnego widzialna para jest czynnikiem istotnie wpływającym na przyjemność podczas waporyzacji. Dlatego, jeśli pragniesz wypuszczać konopne chmurki, lepszym rozwiązaniem są vaporizery konwekcyjne produkujące opary, które łatwo zauważyć.

Swoboda podczas inhalowania

Vaporizery kondukcyjne, które grzeją waporowany materiał bezpośrednio poprzez ścianki komory, charakteryzują się zmniejszonym przepływem powietrza. Spowolnienie strumienia jest celowym zabiegiem, który ma na celu lepsze nasycenie zaciąganego powietrza kannabinoidami. Dla niektórych użytkowników opór podczas wdechu może być uniedogodnieniem. Jeśli więc zależy Ci na swobodzie wdechu i braku oporu podczas zaciągania się parą, ponownie polecamy waporyzatory z konwekcyjnym grzaniem suszu.

Czy cały susz w komorze trzeba zużyć na raz?

Często zadawane przez nowicjuszy pytanie dotyczy możliwości waporyzowania nabitego suszu w kilku krótszych sesjach. Odpowiedź brzmi TAK, o ile posiadasz właściwy typ urządzenia. Vaporizery dzielą się na dwie podkategorie:

  • vaporizery sesyjne – urządzenia, które wymagają zużycia całej komory za jednym podejściem. Do tej grupy należą kondukcyjne i hybrydowe waporyzatory.
  • vaporizery on-demand – urządzenia, które oferują możliwość wykonania kilku krótkich sesji z jednego nabicia komory. Należą do nich vaporizery konwekcyjne, które ogrzewają zioła wyłącznie podczas wykonywania wdechu, dzięki czemu materiał się nie marnuje.

Jaki waporyzator jest najbardziej wydajny?

Od efektywności w uwalnianiu kannabinoidów zależy skuteczność terapii waporyzowania marihuany medycznej. Wysoka wydajność waporyzatora pozwoli Ci uzyskać upragnione efekty z mniejszych porcji suszu, niż podczas palenia.

Który system grzania stosowany w waporyzatorach elektrycznych jest bardziej skuteczny?

Konwekcja jest zdecydowanie bardziej wydajnym sposobem waporyzowania, niż kondukcja. Konwekcyjne vaporizery nie marnują ziół pomiędzy wdechami, dlatego mamy pewność, że więcej aktywnych składników trafi do płuc. Dodatkowo, susz w konwekcyjnych vaporizerach ogrzewany jest równomiernie, co zapewnia bardziej wydajne ulatnianie kannabinoidów.

Jaki vaporizer przynosi największe oszczędności na suszu?

Powszechnie uważa się, że urządzeniami, które dostarczają satysfakcjonujące efekty z minimalnych porcji marihuany medycznej są analogowe vaporizery butanowe. Niezwykle wydajne manualne waporyzatory gazowe to urządzenia nieelektryczne, które do podgrzania suszu wykorzystują wbudowany palniczek gazowy (np. Iolite WISPR2) lub wymagają użycia zapalniczki żarowej (np. waporyzatory Dynavap). Mogą też podnosić temperaturę komory dzięki zastosowaniu specjalnych grzałek indukcyjnych. Oprócz wysokiej oszczędności odznaczają się uwalnianiem wyrazistego smaku stosowanych ziół. Stosowanie butanowych waporyzatorów daje doskonałe rezultaty, choć sam proces grzania komory nie należy do dyskretnych.

Dyskrecja

Nawet osoby stosujące legalnie medyczną marihuanę zdają sobie sprawę, że są sytuacje, w których lepiej pozostać niezauważonym. Nie tylko, aby nie narażać się na niepotrzebną kontrolę ze strony władz. Przyciąganie uwagi sąsiadów także może przysporzyć kłopotów i stygmatyzowania ze strony lokalnej społeczności.

Amatorzy konopi już samym przerzuceniem się z palenia na waporyzację podnoszą poziom dyskrecji, ponieważ wytwarzane opary bardzo szybko wietrzeją i nie pozostawiają charakterystycznej woni na długo. Jednak niektóre urządzenia mają charakterystyczną budowę i zwracają uwagę osób postronnych podczas inhalowania ziółek. Dlatego, jeżeli anonimowość ma dla Ciebie ogromne znaczenie, postaraj się kupić waporyzator mały i dyskretny. Nierzucający się w oczy sprzęt powinien być niedużych rozmiarów lub przypominać popularne elektroniczne zamienniki papierosów.

Dlaczego nie wychwalamy kondukcji?

Konwekcja jest bardziej zaawansowaną metodą podnoszenia temperatury mieszanki ziołowej w waporyzatorze. Grzałka znajduje się poza komorą, o ogrzewany jest nie susz, a powietrze, które podczas robienia wdechu przenika przez waporowany materiał. Taki sposób ulatniania substancji aktywnych jest nie tylko bardziej wydajny (równomiernie ogrzany susz uwalnia cenne składniki tylko podczas zaciągania się i nic się nie marnuje) ale i bezpieczniejszy (mniejsze ryzyko przegrzania i wytwarzania substancji smolistych). Ponadto, opary wytworzone metodą konwekcji lepiej smakują.

W porównaniu do konwekcji, kondukcyjna metoda waporyzacji wypada dość blado. Susz konopny ogrzewany jest bezpośrednio poprzez kontakt z gorącą ścianą komory. Nasuwa się skojarzenie z prażeniem ziół na patelni. To bardziej archaiczny sposób ewaporowania konopi. Susz nie jest nagrzewany równomiernie i szybciej zużywana jest porcja kontaktująca z komorą. Podczas długiej sesji występuje ryzyko przegrzania części mieszanki i pogorszenia smaku konopnej mgiełki. Atutem tych urządzeń jest mniejsze zużycie energii, intensywniejszy smak oparów i często niższa cena waporyzatorów.

Czy istnieją dobre waporyzatory kondukcyjne?

Prostota waporyzacji opartej o kondukcję nie oznacza, że wszystkie urządzenia z tej kategorii niewarte są uwagi. Niektórzy producenci opanowali tę metodę do perfekcji, a ich vaporizery wytwarzają parę o doskonałych walorach smakowych. Przykładem świecą waporyzatory DAVINCI ze swoim flagowym modelem DAVINCI IQ2, który jest zaawansowanym sprzętem do waporyzacji, posiadającym szereg innowacyjnych rozwiązań. Kolejnym udanym urządzeniem są stylowe waporyzatory PAX Labs (PAX2, PAX3 i wyczekiwany obecnie PAX4), które produkują spore ilości aromatycznych oparów nawet przy krótkich wdechach.

Kompromis pomiędzy konwekcją i kondukcją

Jeśli szukasz rozwiązania łączącego cechy obu systemów, dobrą opcją są wysoce wydajne waporyzatory hybrydowe. Potrafią one wykorzystać cały potencjał waporyzowanej mieszanki. Oferują dobry i intensywny smak pary, produkują pokaźne chmury i gwarantują maksymalne wykorzystanie suszu. Na niekorzyść hybrydowych vaporizerów przemawia jedynie fakt, że są urządzeniami typu sesyjnego, więc należy wykorzystać upakowany materiał za jednym podejściem.

Potwierdzeniem skuteczności hybrydowego rozwiązania są wyjątkowo skuteczne urządzenia Storz&Bickel, czyli waporyzator Mighty oraz Crafty+, przez wielu uznawane za najlepsze vaporizery przenośne dostępne w sprzedaży.

Jakie substancje chcesz waporyzować?

Warto rozeznać się, które urządzenia skutecznie odparowywują substancje, które będziesz waporować. Wiarygodne sklepy z waporyzatorami zawsze umieszczają takie informacje w kartach produktów.

  • susz – zdecydowana większość vaporizerów dedykowana jest suszowi konopnemu, więc ze znalezieniem takiego sprzętu nie będziesz mieć żadnego problemu
  • koncentraty konopne – inhalowanie koncentratów, jak wosk i kryształ, wymaga stosowania specjalnych pojemniczków, często załączanych do zestawu. Do waporyzowania haszyszu można używać tych samych pojemniczków, jednak ich stosowanie nie jest konieczne – komorę możesz wypełnić niedrogim, oczyszczonym włóknem konopnym i na nim umieścić rozdrobniony hash (w tym przypadku lepiej sprawdzą się konwekcyjne wapki). Jeśli zamierzasz inhalować koncentraty upewnij się, czy wybrany waporyzator pracuje w odpowiednio wysokiej temperaturze (230°C) i czy zestaw akcesoriów zawiera poskładkę do waporowania koncentratu.
  • zioła lecznicze – aby skutecznie wapować ziółka, potrzebny Ci będzie vaporizer, który działa też w niskich temperaturach. Niektóre rośliny wymagają niższych nastawień ciepła, niż konopie. Jeżeli wybrany przez Ciebie vaporizer pracuje także w niskich temperaturach (od 100°C-120°C), świat aromaterapii ziołowej stoi przed Tobą otworem.

Gdzie zamierzasz waporyzować?

Wielu sprzedawców waporyzatorów zadaje to pytanie kupującym na samym początku poszukiwań odpowiedniego sprzętu. Celowo umieściliśmy to kryterium na samym końcu. Naszym zdaniem, odpowiadając w pierwszej kolejności na powyższe pytania, łatwiej Ci będzie określić, jaki waporyzator będzie odpowiedni dla Ciebie oraz z których właściwości urządzenia jesteś w stanie zrezygnować, a z których nie.

Waporyzacja w domowym zaciszu, czy możliwość podróżowania z vaporizerem?

Kiedy już mniej więcej wiesz, czego wymagasz kupowanego waporyzatora, pora zdecydować, gdzie będziesz z niego korzystać.

  • Przenośny wapoyzator możesz zabrać ze sobą w podróż i korzystać z niego w dowolnym miejscu oraz na łonie natury. Pozwoli Ci zachować dyskrecję podczas inhalowania marihuany medycznej oraz swobodę wyboru miejsca, w którym planujesz się zaciągać. Będzie doskonałym kompanem osób towarzyskich i lubiących spędzać czas poza domem. Zapewni maksymalne wykorzystanie konopnego suszu, co pozwoli zaoszczędzić na ilości kupowanej substancji.
  • Stacjonarny waporyzator przeznaczony jest do użytku domowego. Zasilane z gniazda elektrycznego urządzenie posiada posiada potężniejszy system grzania, niż jego przenośny odpowiednik. Przekłada się to na ilość, gęstość, a często i jakość wytwarzanej pary. Profesjonalny vaporizer stacjonarny sprosta wymaganiom najbardziej wymagających amatorów ziołolecznictwa. Kupno stacjonarnego waporyzatora zazwyczaj wiąże się z większym wydatkiem (jak w przypadku uważanych za najlepsze vaporizerów Volcano), choć nie jest to regułą (przykładem są dostępne w niskich cenach waporyzatory Arizer).

Jeżeli jeszcze nie masz pewności jaki vaporizer kupić, nie krępuj się i zapytaj nas o zdanie. Chętnie podpowiemy i udzielimy informacji na temat specyfiki konkretnych urządzeń. Jeśli jednym z kluczowych kryteriów jest niski koszt urządzenia, zobacz zestawienie niewielkich waporyzatorów w dobrej cenie.