Niezależnie od tego, czy używasz koncentratów czy suszu CBD, Twój waporyzator wymaga regularnego czyszczenia. Szybkie wyczyszczenie vaporizera po każdym użyciu i porządne mycie raz na kilka, kilkanaście użyć pozwoli się cieszyć wysoką jakością pary przez długi czas. Zastanawiasz się czym i jak czyścić waporyzator? Oto kilka cennych wskazówek.

Dlaczego warto dbać o waporyzator CBD?

Nieczyszczone urządzenie będzie działać coraz mniej sprawnie, coraz mniej wydajnie aż do całkowitego uszkodzenia systemu grzewczego. Pierwszym znakiem, który powinien skłonić Cię do zadbania o sprzęt jest pogorszenie się jakości pary.

  • Nieczyszczony sprzęt zapycha się pozostałościami waporyzowanych ziół.
  • Skondensowana, ciepła para w kontakcie z chłodnymi częściami urządzenia osadza się na urządzeniu tworząc lepką powłokę.

Pamiętaj, że czysty vaporizer to lepsza gęstość i smak pary, to także higiena użytkowania. Jeśli z urządzenia korzysta kilka osób, gromadzą się nim bakterie, których lepiej się pozbyć.

Jak często czyścić waporyzator?

Ważne jest nie tylko, jak czyścić waporyzator, ale także w jakich odstępach czasowych. Częstotliwość czyszczenia zależy od sprzętu. Niektóre wymagają czyszczenia częściej, inne możesz czyścić raz na kilka tygodni (co kilkanaście sesji). Aby nie zaniedbać swojego wapka, po każdej sesji zwracaj uwagę na:

  • stan komory na susz
  • osad w ustniku

Czyszczenie komory jest łatwe. Więcej uwagi należy poświęcić higienie ustnika i znajdującej się wewnątrz niego ścieżki pary, ponieważ tam odkłada się lepki osad z konopnych żywic. Nagromadzenie tego osadu pogarsza smak vaporu. Dlatego istotne, aby regularnie kontrolować stan ustnika. Warto pamiętać też, że regularne czyszczenie przedłuży żywotność urządzenia i będzie gwarancją jego funkcjonalności.

Czym wyczyścić waporyzator?

Żywicy osad nawarstwiający się we wnętrzu vaporizera dobrze rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych, jak alkohole. Czyszczenie waporyzatorów odbywa się przy pomocy wysokoprocentowych alkoholi. Możesz użyć 99 procentowy alkohol izopropylowy lub spirytus nadający się do spożycia. Unikaj zanieczyszczonych płynów typu denaturat, których pozostałości mogłyby negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo inhalacji.

Jakie akcesoria do czyszczenia waporyzatora warto kupić?

Akcesoria do czyszczenia są zazwyczaj częścią zestawu waporyzatora stacjonarnego, bądź przenośnego vaporizera, który kupisz. Najczęściej jest to niewielka szczotka (wycior) podobna do tych, którymi czyści się butelki. Jeśli nie masz takiej, zaopatrz się w podobną. Oprócz szczotki, warto zaopatrzyć się w:

  • alkohol izopropylowy lub specjalny płyn do czyszczenia na jego bazie
  • patyczki i waciki higieniczne oraz ręcznik papierowy

Litr izopropanolu (ISO) o stężeniu 99% kupisz nawet za 20 złotych. Znajdziesz go na portalach aukcyjnych i w sklepach z elektroniką. Do czyszczenia używa się kilka mililitrów, więc jedna butelka starczy na bardzo, bardzo długo.

Czyszczenie komory grzewczej z resztek suszu

Aby skutecznie wygrzebywać resztki suszu z komory grzewczej potrzebujesz szczotki o twardym włosiu. Podczas wymiatania możesz dodatkowo, delikatnie opukiwać urządzenie. Postaraj się wyrobić nawyk czyszczenia szczoteczką (miotełką, pędzelkiem) po każdym użyciu vaporizera (gdy ostygnie). To trwa krócej niż jedna sesja! Szczoteczką możesz też omieść wylot ustnika przed korzystaniem ze sprzętu, a także wszelkie zakamarki Twojego modelu urządzenia. Regularne czyszczenie pozwala uniknąć nagromadzenia osadów. Jeśli używasz sprzętu często, postaraj się raz na kilka dni oczyścić komorę patyczkiem higienicznym nasączonym alkoholem:

Czyszczenie komory waporyzatora

Czyszczenie lepkiego osadu w ustniku alkoholem izopropylowym (ISO)

Do czyszczenia lepkiego osadu po parze użyj alkoholu izopropylowego. To najskuteczniejsza substancja, która rozpuszcza zabrudzenia i pozwala je łatwo usunąć. Izopropanol to mocny rozpuszczalnik i warto wiedzieć, które elementy waporyzatora można w nim odmaczać, a które jedynie przecierać. Są też części, które w ogóle nie powinny mieć kontaktu z alkoholem. Te informacje powinieneś również znaleźć w instrukcji obsługi dołączonej do Twojego sprzętu.

Czyszczenie elementów waporyzatora

Wyczyść dokładnie ścieżkę pary waporyzatora. Rozbierz ustnik na części pierwsze, a ścieżkę vaporu zanurz w alkoholu na jakiś czas. Następnie wytrzyj żywiczy osad z nagromadzony na jej ściankach.

Mocz szklane i stalowe elementy

W izopropanolu można odmaczać (nawet wiele godzin) wszystkie szklane i stalowe elementy waporyzatora. 4 godziny namaczania powinny wystarczyć, by pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Jeżeli czyścisz waporyzator regularnie, osad rozpuści się w dużo szybszym czasie. Po namaczaniu szklane i stalowe elementy wystarczy przetrzeć, wypłukać i będą czyste.

Przecieraj ustnik, sitka, obręcz komory grzania oraz elementy z plastiku

Zwilż alkoholem wacik lub patyczek i przetrzyj nim ustnik, sitka i obręcz komory grzania. To te elementy najczęściej się zaklejają. Podobnie możesz przetrzeć elementy plastikowe. Plastik to określenie bardzo różnych materiałów sztucznych, niektóre z nich mogą być bardzo trwałe, ale lepiej jest zachować ostrożność i nie moczyć ich w izopropanolu przez długi czas.

Uważaj na drewno i silikon

Materiały, które nie powinny mieć kontaktu z alkoholem izopropylowym to elementy drewniane i silikon. Pod wpływem alkoholu mogą się odkształcać i odbarwiać. Drewno, uszczelki, węże inhalacyjne – te elementy mogą być czyszczone lekko zwilżoną wodą ściereczką.

Czyszczenie Fenix Mini

Aby wyczyścić Fenix Mini należy zdjąć nasadkę z ustnikiem i opróżnić zbiornik z pozostałości suszu. Używamy szczotki lub pędzelka, aby wygrzebać wszelkie drobiny zioła. Pustą komorę grzewczą przecieramy nasączonym wacikiem.

Czyszczenie komory grzewczej Fenix MiniNajwięcej nalotu gromadzi się na sitku ochronnym i we wnętrzu ścieżki pary. Zacznij od zdjęcia uszczelki. Wyjmij sitko i zanurz je w alkoholu na parę minut, aż nalot się rozpuści. Uszczelkę wyczyść patyczkiem.

Jak umyć ustnik waporyzatora Fenix MiniWyjmij z ustnika przezroczysty cylinder z tworzywa sztucznego i zetrzyj nalot nasączonym gazikiem. Patyczkiem higienicznym wyczyść wnętrze ustnika. Po wyschnięciu zamocuj czyste elementy i złóż vaporizer.

BHP waporyzacji

Czyść waporyzatory w przewietrzonym pomieszczeniu albo na zewnątrz. Trzymaj się z dala od wszelkich źródeł ognia. Alkohol izopropylowy jest łatwopalny. Butelkę z alkoholem przechowuj w suchym, ciemnym miejscu, niedostępnym dla dzieci. Pamiętaj – jeśli będziesz dbać o swój waporyzator regularnie, będziesz mógł dłużej cieszyć się czystymi i oparami. Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wapowania.

Po czyszczeniu vaporizera wysterylizuj sprzęt

Po czyszczeniu odstaw urządzenie na jakiś czas. Następnie przepal waporyzator, czyli odpal go z pustą komorą na kilka minut. To pozwoli odparować resztki alkoholu i urządzenie nie będzie wydzielało jego zapachu. Unikniesz też podrażnienia gardła wynikającego z inhalowania się resztkami środka czyszczącego.

Interesuje Cię waporyzacja i chcesz być na bieżąco? Odwiedzaj regularnie dział “Porady i Recenzje” w naszym konopnym sklepie CBD. 

Przeczytaj nasze opinie:

O autorze

Michał Wachowiak

Założyciel i główny autor bloga vaporroom.pl. Entuzjasta terapeutycznych zastosowań roślin i amator waporyzacji suszu. Zawodowy technik dentystyczny, który zgłębiał wiedzę o zdrowiu w Katedrze Biomateriałów na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Żywo zainteresowany leczniczym wykorzystaniem konopi i wpływem kannabinoidów na organizm. Miłośnik przyrody, sportu i podróży. Spełniony ojciec dwójki dzieci. Zwolennik zdrowego odżywiania.