O wysokiej wydajności waporyzacji mówi się odkąd pojawiły się pierwsze urządzenia do odparowywania suszu marihuany, jednak konkretne liczby rzadko są podawane. Zmiana nastawienia polityków do konopnej terapii, jaką obserwujemy w ostatnich latach, zachęca naukowców do przeprowadzania coraz to nowych badań i eksperymentów. Nareszcie mamy okazję przekonać się, jak duża jest przewaga inhalowania oparów suszu nad paleniem Cannabis oraz jakie oszczędności daje stosowanie waporyzatora.

Ile THC zawiera dym powstający podczas palenia marihuany

W 2015 roku grupa naukowców z laboratorium Werc Shop zlokalizowanego w Pasadenie postanowiła sprawdzić, ile THC zawiera dym powstający podczas palenia jointa. Dr. Jeffrey Raber i jego podopieczni opublikowali wyniki swoich obserwacji w naukowym czasopiśmie Natural Products Chemistry and Research. Zawartość kannabinoidu w dymie wypalonego skręta wahała się pomiędzy 27,5% a 46,3%, dając uśredniony wynik 36,9%. Dotyczy to ilości kannabinoidu, które znalazły się w dymie wylatującym z ustnika. Interesuje nas wyłącznie ta wartość – pozwoli ona nam porównać ilości związku inhalowanego podczas palenia i waporyzacji oraz określić realne korzyści dla pacjenta medycznej marihuany. Badanie pokazuje, że paląc papierosa z marihuaną wdychamy nieco ponad jedną trzecią początkowej zawartości THC w suszu.

Ile THC w dymie z jointa

Źródło” www.longdom.org

Ile THC zawierają opary waporyzatora

Rok później, naukowcy z Uniwersytetu Berneńskiego (Szwajcaria) opublikowali wyniki badań nad wydajnością waporyzacji. Do eksperymentu wykorzystano cztery elektryczne vaporizery (stacjonarne urządzenia Plenty i Volcano Medic firmy Storz&Bickel oraz przenośne sprzęty do waporyzacji Arizer Solo i pierwszy model waporyzatora DAVINCI), a także jeden butanowy waporyzator (Vape-Or-Smoke vaporizer). Choć większość urządzeń doczekała się już swoich kontynuacji i ulepszeń, wnioski płynące z eksperymentu dają nam pewien obraz skuteczności procesu i korzyści, jakie niesie stosowanie waporyzatorów.

Wyniki eksperymentu nad wydajnością stosowania waporyzatorów

Źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov

Powyższy wykres przedstawia wyniki badań szwajcarskich naukowców. Uwzględnili oni ilości THC znajdującego się nie tylko w produkowanych oparach. Skupiali się również na kannabinoidach niewydobytych z suszu oraz zbadali straty wynikające z osadzania się związku na ściankach ścieżki pary każdego z urządzeń. My porównujemy wydajność użytych w eksperymencie vaporizerów do wyników otrzymanych przez ekipę z Pasadeny. Bierzemy pod uwagę stężenie THC w vaporze (oparach) i zestawiamy je z ilością kannabinoidu w dymie, ponieważ najbardziej interesuje nas jaką przewagę stosowanie waporyzatora daje pacjentom medycznej marihuany. Choć nasze wyliczenia nie mają charakteru naukowego i dotyczą kilku wybranych urządzeń, wyłania się z nich obraz waporyzacji jako wydajnej metody konsumowania konopi.

Wydajność DAVINCI

Pierwsza edycja waporyzatorów DAVINCI wypadła najgorzej w zestawieniu. Kondukcyjny sprzęt, choć dużo mniej zaawansowany, niż obecnie dostępne modele DAVINCI IQ2 i DAVINCI MIQRO, zdołał dostarczyć opary, w których stężenie kannabinoidów istotnie przewyższało poziom THC w dymie z jointa. Vapor zawierał 54,6% THC. Można szacować, że stosowanie waporyzatora pierwszej edycji tego producenta było o 48% bardziej wydajne, niż palenie konopi.

Wydajność butanowego Vape-Or-Smoke

Manualny vaporizer ogrzewany palnikiem spisał się  niewiele lepiej. 55,9% THC w otrzymanym vaporze to rezultat lepszy od spalania o 51%. Ciekawe, że w wykorzystanych ziołach (ABV) pozostało aż 16,2% początkowej zawartości kannabinoidu, co skłania do refleksji nad problemem z równomiernym ogrzewaniem suszu i wpływem stabilności temperatury w komorze na skuteczność stosowania waporyzatorów butanowych.

Wydajność Volcano Medic

Pierwszy model atestowanego sprzętu medycznego do terapii konopnej marki Storz&Bickel uwolnił opary zawierające 58,4% wartości początkowej kannabinoidu. Oznacza to, że Volcano Medic dostarcza o 58% więcej THC, niż tradycyjna metoda konsumowania konopi. Różnica jest spora, jednak lepsze rezultaty uzyskano w dwóch innych przypadkach. Jesteśmy przekonani, że tak poważany producent vaporizerów wziął te informacje pod uwagę podczas projektowania następcy, czyli Volcano Medic 2.

Wydajność Plenty

Stacjonarny Plenty okazuje się być wysoce wydajnym urządzeniem do odparowywania kannabinoidów. Uwolniony z marihuany vapor był mocno nasycony kannabinoidami. W wyprodukowanej mgiełce znalazło się aż 66,8% całkowitej zawartości THC w suszu. Oznacza to, że stosując waporyzator Plenty możemy przyjąć dawkę kannabinoidów o 81% większą. W zużytych ziołach pozostało tylko 2,1% początkowej zawartości THC, co potwierdza wysoką skuteczność urządzenia w uwalnianiu składników aktywnych.

Wydajność Arizer Solo

Najlepiej poradził sobie sprzęt kanadyjskiej firmy Arizer. Model SOLO uwolnił opary, które zawierały 82,7% wartości startowej THC w wykorzystanej marihuanie. To znaczna różnica w dostarczaniu kannabinoidów. Palenie konopi wypada tutaj blado. Wzrost skuteczności o 124% to imponujący wynik. Urządzenie pozostawiło jedyne 1,8% początkowej zawartości kannabinoidów w komorze, co wskazuje na dokładne wykorzystanie surowca. Biorąc pod uwagę wiarygodność marki, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że następca modelu, czyli Arizer Solo 2, może się pochwalić nie gorszym wynikiem.

Jakie oszczędności przyniesie stosowanie waporyzatora

Eksperyment uzmysławia nam, że stosując waporyzatory do suszu możemy spodziewać się skuteczności przewyższającej wydajność palenia marihuany o 50%, a nawet i 100%, jeżeli korzystamy z odpowiedniego sprzętu. Wydajność waporyzacji powinna więc zaspokajać potrzeby pacjentów medycznej marihuany podczas stosowania dawek mniejszych o 1/3, a nawet o połowę.

Ceny terapii konopnej w Polsce nie są niskie. Waporyzacja suszu to rozwiązanie, które wyraźnie zmniejsza koszt leczenia THC. Bezdymna inhalacja suszu pozwala stosować mniejsze porcje, a zakupiona marihuana wystarczy pacjentom na dłużej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat opłacalności vapowania Cannabis, sprawdź, jak szybko zwraca się vaporizer.