Dlaczego odmiana Haze jest jedną z najbardziej pożądanych? Jakie daje uczucie? Za co jest uwielbiana? Poznaj historię powstania najsłynniejszego szczepu konopi.

Marihuana Haze – geneza odmiany

Przełom lat ’60 i ’70 ubiegłego wieku. Okres rewolucji obyczajowej w Stanach Zjednoczonych. Młode pokolenia dochodzą do głosu i pragną urządzić świat według własnych zasad. Sprzeciwiają się konfliktom zbrojnym i propagują ideę Peace and Love. Ruch hipisowski rozwija się w najlepsze. Komuny wolnych ludzi wyrastają w całym kraju. Marihuana staje się ich znakiem rozpoznawczym. Palenie jointów na ulicach, chociaż wciąż nielegalne, nikogo już nie szokuje. Kalifornia staje się Mekką wyzwolonych ludzi. Gorący klimat, długie lato, ocean i góry sprzyjają nie tylko turystyce. Uprawa marihuany kwitnie w najlepsze.

Santa Cruz to niewielka miejscowość, głównie wypoczynkowa, nad zatoką Monterey, trochę ponad sto kilometrów na południe od San Francisco. To właśnie tutaj powstaje ruch hipisów. Tutaj psychodeliki najsilniej zyskują na popularności. I to właśnie w Santa Cruz bracia R. Haze i J. Haze uprawiają marihuanę. W importowane nasiona przeważnie zaopatrują się u swojego sąsiada, Sam’a, o wymownej ksywce “the Skunkman”Konopie, które rosną pod okiem braci Haze, pochodzą z egzotycznych zakątków globu. Meksyk, Tajlandia, południowe Indie, czy Kolumbia. Rolniczy duet postanawia skrzyżować genetykę odmian z ich ogródka. Jeszcze nie wiedzą, że właśnie stają się ojcami jednej z najbardziej pożądanych odmian marihuany na świecie, Original Haze.

Charakterystyka strainu Haze

Odmiana marihuany Haze (czyt. hejz) jest krzyżówką Cannabis Sativa z różnych zakątków świata. Wyrasta na wysoką roślinę. Okres kwitnienia jest bardzo długi i trwa aż 16 tygodni. Dlatego długie, ciepłe, kalifornijskie lato sprzyja uprawie Haze outdoor. Odporna na pleśń i choroby marihuana tylko z pozoru wydaje się być łatwa w utrzymaniu. Ponieważ roślina potrafi być humorzasta, dedykowana jest doświadczonym growerom, potrafiącym odpowiednio reagować na niedobory składników i niesprzyjające warunki.

Susz marihuany Haze

Haze, jak na dużą roślinę przystało, daje obfite plony. Kwiaty są puszyste, co jest typową cechą sativy. Topy wyglądają zachęcająco. Mają kolor oliwkowej zieleni i są przyozdobione licznymi, pomarańczowymi włoskami. Szczyty nie są przesadnie oszronione. Zapach Haze’a jest złożony, wyjątkowo specyficzny, a przy tym doskonale zbalansowany. Aromat jest dość ostry i nawiązuje do pikantnych, korzennych przypraw. Wyraźnie wyczuwalna jest też głęboka, ziemista słodycz. Kropką nad “i” są przyjemne, cytrusowe akcenty.

Zaskakujące efekty po marihuanie Haze

To właśnie haj dostarczany przez hejza wynosi ten strain na piedestał. Haze działa bardzo mocno na umysł, a nie na ciało. Nie ma tu mowy o ciężkości, rozleniwieniu i przysłowiowej “czapie”. Efekty są bardzo energetyczne i podnoszące na duchu. Zauważalny efekt pobudzenia podnosi poziom szczęścia i zwiększa “gadatliwość”. Pobudza też kreatywność i redukuje zmęczenie organizmu. Haj utrzymuje się długo, a jego siłę odczuwa się już po kilku buchach. Paląc Haze’a należy pamiętać o nawadnianiu, ponieważ może powodować suchość jamy ustnej i spowalniać pracę gruczołów łzowych.

Dlaczego pacjenci medyczni chwalą marihuanę Haze ?

Stosowanie Haze przynosi zauważalne korzyści. Przede wszystkim jej “up-lifting high”, czyli euforyczny haj, ma działanie  antydepresyjnie. Obniża poziom agresji i łagodzi stres. Kolejnym korzystnym efektem jest działanie przeciwbólowe. Pacjenci medycznej marihuany chwalą tę odmianę także za łagodzenie stanów zapalnych oraz korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Hybrydy cannabis posiadające genetykę Haze’a

Zważywszy na wyjątkowo energetyczne, a nawet lekko psychodeliczne działanie tego straina, wielu breederów konopi krzyżowało genetykę Original Haze z innymi odmianami marihuany. Bardzo udane połączenie z Northern Light 5 wygrało pierwszą edycję High Times Cannabis Cup, co umocniło pozycję Haze’a wśród growerów i amatorów konopi.

Amnesia Haze

Popularna odmiana marihuany Amnesia Haze oczywiście nie powoduje amnezji. Pomimo wywoływania iście psychodelicznych efektów, haj wyróżnia się wyostrzeniem zmysłów i ostrością percepcji otoczenia. Nazwa nawiązująca do amnezji została nadana prawdopodobnie przez natłok wrażeń i przeplatanie się “łańcuszków myślowych”, które następują już po pierwszych zaciągnięciach. Haj jest bardzo euforyczny i energizujący na umyśle. Jest jednak równoważony przez rozluźnienie ciała, które jest efektem niewielkiej ilości genów Cannabis Indica. W zapachu Amnesia Haze dominują cytrusy, które są balansowane przez nuty ostrych, korzennych przypraw, tak charakterystycznych dla odmian typu Haze. Zawartość THC w tym strawnie jest na bardzo wysokim poziomie i sięga nawet 25%. Amnasia Haze doczekała się też legalnej, niepsychoaktywnej wersji suszu CBD Amnesia.

Purple Haze

Purple Haze jest Sativą o poziomie THC sięgajaącym 19%. Łączy najlepsze cechy odmian Purple Thai oraz Haze. Znana jest z silnie motywacyjnego działania. Daje euforyczny haj, wyraźnie pobudzający kreatywność, który w żadnym razie nie jest męczący. Działa przeciwlękowo. Purple Haze ma charakterystyczny wygląd. Topy pokrywają fioletowe i białe włoski i są mocno oszronione trichomami. Nic dziwnego, że ten strain doczekał się hołdu w postaci piosenki Jimmy’ego Hendrix’a o tym samym tytule.

Silver Haze

Dobrze znana krzyżówka Skunka, Northern Light 5 i Haze. Nazwę zawdzięcza gęstej warstwie trichomów, przypominającej srebrzysty szronik. Podłużne kwiaty wyglądają wręcz magicznie. Dlatego odmiana ta jest bardzo lepka i pozostawia zapach na wszystkim, z czym miała kontakt.  Aromat jest świeży, sosnowy, wyraźnie słodki. Zawiera nawet do 24% THC. Silver Haze ceniona jest przez pacjentów medycznych za łagodzenie stresu i działanie przeciwdepresyjne. Od strony rekreacyjnej działa bardzo przyjemnie. Poprawia samopoczucie i humor. Ma działanie euforyczne i relaksujące zarazem.

Lemon Haze

Lemon Haze jest strainem cenionym nie tylko za pokaźną moc działania, ale i za wyjątkowy zapach, tak pożądany przez wielbicieli Cannabis. Aromat jest wyraźnie cytrusowy. Delikatnie wyczuwalne są charakterystyczne dla Haze’a korzenne nuty. Powstał z połączenia Silver Haze’a z Lemon Skunkiem. Kwiaty są zazwyczaj dużych rozmiarów i wystarczająco gęste. Pokryte trichomową pierzynką mienią się jasnobursztynowymi refleksami. Lemon Haze działa z lekkim opóźnieniem ale efekty są zaskakująco silne. Dedykowana jest doświadczonym palaczom. Haj jest psychodeliczny i podnoszący kreatywność. Daje poczucie szczęścia i chęci do działania. Wzmaga też gadatliwość, dlatego podczas palenia warto mieć przy sobie butelkę wody. Silnie łagodzi stres i ma działanie przeciwbólowe. Również doczekała się odmiany Lemon Haze CBD o niskiej zawartości THC.

Odmiana marihuany Haze bez wątpienia zasłużyła na miejsce na “konopnej ścianie sławy”. Ceniona po dziś dzień, wspominana w utworach muzycznych nawet polskich twórców, jak O.S.T.R, czy Kali. Z pewnością powstanie jeszcze niejedna krzyżówka genów, która przyniesie wiele radości amatorom Cannabis.

Bądź na bieżąco. Odwiedź bloga. Przeczytaj co to znaczy 420 i dowiedz się dlaczego marihuana powinna być legalna.