Dabbing ekstraktów konopi indyjskiej to jeden ze sposobów zażywania marihuany. Dabowanie koncentratów cannabis wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. W tym artykule wyjaśniamy czym są daby i opisujemy działanie urządzeń do inhalowania THC.

Czym jest dabbing?

Dabbing jest metodą przyjmowania wysokich dawek THC poprzez wdychanie oparów koncentratów marihuany. Dabowanie polega na umieszczeniu ekstraktu cannabis na rozgrzanej powierzchni i inhalowaniu ulatniających się kannabinoidów. Zażywanie skoncentrowanych form konopi daje natychmiastowy i silny efekty odurzenia. Do odparowywania dabów służą zestawy specjalistycznych narzędzi, w których skład wchodzą takie akcesoria, jak:

 • Dab Rig – bongo lub vaporyzator przystosowany do dabbingu.
 • Nail – tytanowy, ceramiczny lub szklany gwóźdź, na którym umieszcza się koncentrat marihuany (odpowiednik cybucha).
 • Dabber – instrument do nakładania porcji ekstraktu na rozgrzany do wysokiej temperatury gwóźdź.
 • Palnik gazowy służący do ogrzewania Nail’a.

Dabowanie marihuany

Słowo “DAB” pochodzi z języka angielskiego i oznacza “dotknięcie”. Określenie “Dabbind” odnosi się do czynności nanoszenia żywicy konopnej na rozgrzany Nail za pomocą Dabbera. Wyrazem “DAB” określa się wyroby z konopi o wysokiej koncentracji kannabinoidów.

Waporyzacja koncentratów konopi zyskuje popularność

Dabowanie stało się modne w krajach, gdzie marihuana jest legalna (USA, Kanada, Holandia). Na tamtejszych rynkach można znaleźć produkty z konopi o wysokiej zawartości THC, których symbolem jest liczba 760. Cenione są za silne działanie psychoaktywne. Do najbardziej popularnych dabów należą:

 • Dab Oil – olejek haszyszowy otrzymywany w procesie ekstrakcji butanem (BHO). Olej ma postać gęstej mazi o bursztynowym kolorze.
 • Shatter – twardy, kruchy koncentrat o barwie miodu otrzymywany na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikiem.
 • Budder – Delikatny ekstrakt o konsystencji masła i złotym zabarwieniu.
 • Dab Wax – wosk konopny o żółtym kolorze.
 • Live Resin – Lepka substancja wyciskana z kwiatostanów marihuany, która wyglądem przypominająca miód i zachowuje aromat konopi.

Live Rosin

Czy dabbing jest bezpieczny?

Na ten moment nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy dabbing jest szkodliwy jak palenie zioła. Zwolennicy dabowania przytaczają fakt, że czynność ta wymaga wykonania mniejszej liczby wdechów, więc płuca przyjmują mniej dymu. Nie istnieją długofalowe badania nad szkodliwością przyjmowania substancji aktywnych tą drogą. Temperatura waporyzacji wosków jest wysoka i potrzeba zdecydowanie więcej ciepła aby odparować kannabinoidy z DABs, niż z suszu. Większość użytkowników twierdzi, że waporyzacja suszu jest bezpieczniejsza od vapowania koncentratów konopnych.

Osobną kwestią jest siła doznań po mapowaniu koncentratów. Ponieważ stężenie THC w DABsach często przekracza 90%, efekty upalenia są bardzo silne. Niedoświadczone osoby z niską tolerancją na psychoaktywne THC mogą doświadczyć nieprzyjemnych sensacji, jak zawroty głowy, nudności i stany lękowe. Nawet niewielka ilość substancji może skutkować silnym odurzeniem. Miłośnicy konopi powinni być świadomi ryzyka zachować ostrożność podczas dawkowania ekstraktu.

Waporyzacja dabów

Źródło: linxvapor.com

Heavy Hitters – Przyrządy do dabowania

Urządzenia do dabbingu to tak zwane Heavy Hitters, czyli przyrządy pozwalające wykonywać wdechy z potężną dawką THC. Jeden buch potrafi dostarczyć ilości kannabinoidów odpowiadające tym, które znajdują się w całym joincie. Wyróżniamy kilka rodzajów sprzętu do dabowania:

 • Szklane lub silikonowe Bongo do olejów i wosków opalane płomieniem palnika
 • Bongo do olejów i wosków z nagrzewaniem sterowanym elektronicznie
 • Waporyzatory do dabów z filtracją wodną
 • Dab Pen (Wax Pen)

Jak zrobić daby z marihuany?

Większość dabów pozyskuje się w procesie ekstrakcji rozpuszczalnikowej lub za pomocą CO2 w stanie nadkrytycznym. Następnie oczyszcza się je z pozostałości rozpuszczalników. Jeśli nie posiadasz specjalistycznej aparatury ani wiedzy z zakresu chemii, możesz zacząć wytwarzać DAB domowym sposobem. Live Resin (Roisin) wykonasz samodzielnie przy pomocy prostownicy do włosów i papieru do pieczenia. Wystarczy owinąć kwiatostan marihuany pergaminem i zgnieść pomiędzy rozgrzanymi płytami prostownicy. Z uciskanych kwiatów zacznie wyciekać żywica, która utworzy na papierze lepkie plamy. Plamy te to Live Rosin, czyli naturalny koncentrat marihuany o naturalnym smaku konopi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.