“Medyczna marihuana” nie jest już tylko sloganem mającym przemycić legalizację marihuany rekreacyjnej. Lecznicze działanie konopi to fakt. Cannabis na receptę dopuszczana jest w coraz większej ilości państw. Pacjenci mogą samodzielnie skręcić leczniczego jointa. Na popularności zyskują też vaporizery, oferujące bezdymne odparowywanie składników aktywnych. Ceny medycznej marihuany w aptece są jednak bardzo wysokie. Warto zastanowić się, która metoda przyjmowania kannabinoidów jest bardziej wydajna.

Palenie jointów jest prawdopodobnie najbardziej popularnym na świecie sposobem przyjmowania marihuany medycznej i rekreacyjnej. Joint jest mocno zakorzeniony w kulturze cannabis. Po młodzieżowej rewolucji lat 60-tych ubiegłego wieku kojarzone są z walką o wolność, współczuciem i dobrą zabawą. Moda na skręty przetrwała po dziś dzień. Obecna czasy są jednak zgoła inne. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome. Palenie papierosów nie jest już modne, a ludzie coraz częściej decydują się na zdrowy tryb życia. Czy nastąpi przełom i blanty zostaną zastąpione vaporizerami?

Wpływ palenia jointów na płuca.

Porównywanie jointów do papierosów nie jest do końca trafione. Skład konopi jest inny niż tytoniu, a medyczne konopie nie zawierają chemicznych dodatków. Istnieją jednak pewne analogie. Palenie jointa wiąże się ze wdychaniem dymu powstałego podczas spalania suszu konopnego. Niestety każdy dym zawiera szkodliwe dla zdrowia elementy i substancje smoliste. Dodatkowo, amatorzy konopi często rezygnują z filterków do jointów, zastępując je zwiniętym, kartonowym ustnikiem. Wskutek tego do płuc dostaje się rozgrzane powietrze, dodatkowo podrażniające pęcherzyki płucne.

Proces spalania przebiega w wysokich temperaturach. Niektóre kannabinoidy ulegają zniszczeniu. Prowadzi to do tego, że niemała część materiału najzwyczajniej się marnuje. Dlatego warto szukać zdrowszych i bardziej wydajnych metod wdychania konopi

Czy inhalowanie vaporizerem jest szkodliwe dla zdrowia?

Podczas waporyzowania suszu konopnego, ze zmielonego materiału wydzielane są opary. Medyczna marihuana najlepiej uwalnia swoje cenne składniki w przedziale 180°C-220°C. To bezpieczny poziom, na którym proces spalania nie zachodzi. Dlatego nie ma tutaj miejsca na substancje smoliste. Jedynym zmartwieniem powinno być pochodzenie marihuany. Sprzedawana w aptece marihuana na receptę jest wolna od toksycznych dodatków, więc inhalacja nie jest szkodliwa. Susz konopny zawsze powinien pochodzić od rzetelnego dostawcy.

Czy vaporizer jest bardziej oszczędny, niż joint?

Wydajność jest kluczową kwestią. Ceny marihuany w aptekach nie należą do niskich. Pacjentom bez wątpienia zależy na uzyskaniu efektów z możliwie najmniejszych porcji konopi. Podczas, gdy jointy wymagają zużycia sporych ilości materiału, najbardziej wydajne wapki wymagają nabicia tylko drobiny. Wysoką skutecznością mogą się pochwalić urządzenia z grupy waporyzatorów konwekcyjnych. Ponieważ zmielony susz ogrzewany jest w nich równomiernie, opary są nasycone kannabinoidami w wysokim stopniu. Najlepsze waporyzatory potrafią wydobyć ponad dwukrotnie więcej kannabinoidów z suszu, niż palenie. Taka inhalacja jest bardzo efektywna.

Czy używanie vaporizera jest łatwe?

Korzystanie z waporyzatorów nie należy do trudnych zadań. Obsługa jest dość intuicyjna. Wystarczy umieścić pokruszone konopie w komorze, włączyć urządzenie i rozpocząć waporyzację, kiedy temperatura jest odpowiednia. Istotna jest jednak technika zaciągania, różniąca się znacznie od palenia jointa. Wdechy trzeba wykonywać powoli i jednostajnie, aby zmaksymalizować pobór kannabinoidów i żeby susz odparowywał równomiernie. Styl zaciągania się vaporizerem konwekcyjnym przypomina bardziej powolne zaciąganie. W przypadku waporyzatorów kondukcyjnych z większym oporem powietrza, para także powinna być pomału wciągana do ust. To doznanie można porównać do powolnego palenia skręta z bardzo wąskim ustnikiem. Konieczne jest również czyszczenie vaporizera raz na jakiś czas.

Waporyzacja z pewnością będzie zyskiwać na popularności jako zdrowszy zamiennik. Szczególnie zważywszy na fakt, że vaporizery mogą zastąpić także papierosy i być wykorzystywane do inhalacji nieszkodliwych ziół. Jeżeli zastanawiasz się, jaki sprzęt będzie dla Ciebie odpowiedni, zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy dobrać najlepszy sprzęt. Zastanawiasz się nad rodzajem urządzenia? Przeczytaj wpis, w którym wyjaśniamy różnice między kondukcyjnym a konwekcyjnym sprzętem do waporyzacji. Wolisz pozostać przy tradycyjnym spalaniu? Dowiedz się jaka jest różnica między bluntem a jointem.