Inhalacja oparów suszu ma na celu dostarczanie kannabinoidów i pozostałych konopnych składników w nieszkodliwy sposób. Wdychanie ziołowej pary często stosuje się w celach leczniczych, dlatego proces ten nie powinien zagrażać zdrowiu. O tym, czy waporyzacja jest bezpieczna i jak inhalować bez ryzyka dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy waporyzacja jest bezpiecznym procesem?

Waporyzacja suszu jest nieskomplikowanym procesem odparowywania składników z ususzonego materiału roślinnego. Zioła wystawione na działanie temperatury uwalniają cząsteczki wody, a wraz z nimi ulatują aktywne składniki wchodzące w skład suszu. W ten sposób powstają tak zwane „opary niebędące aerozolem”. Jeżeli ciepło, jakiemu poddawany jest materiał roślinny nie przekroczy temperatury zapłonu, używamy czystego suszu oraz korzystamy ze sprzętu o wysokiej jakości, para będzie wolna od groźnych dla zdrowia substancji wytwarzanych podczas zwykłego spalania. To recepta na bezpieczną waporyzację.

Waporyzacja jest bardziej bezpieczna niż palenie

Inhalowanie konopnej mgiełki ma dużą przewagę nad zwyczajnym paleniem suszu. Zaciąganie się aromatycznymi oparami wolne jest od ryzyka, które towarzyszy tradycyjnej metodzie przyjmowania konopi. Waporyzacja uznawana jest za bezpieczną, ponieważ:

  • nie powoduje wytwarzania dymu
  • opary nie zawierają substancji smolistych
  • nie dochodzi do powstawania rakotwórczych związków chemicznych
  • nie uszkadza dróg oddechowych
  • vapor nie zawiera rakotwórczych związków

Płuca po waporyzacji i paleniu marihuany

Czy waporyzacja może być szkodliwa?

Waporyzacja jest bezpieczną metodą przyjmowania kannabinoidów pod warunkiem, że przeprowadzana jest we właściwy sposób. Istnieją czynniki, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowotne aspekty ziołowej inhalacji. Dlatego zawsze należy pamiętać, że jeśli nie zachowa się należytej ostrożności waporyzacja może być szkodliwa.

Czynniki obniżające bezpieczeństwo waporyzacji

Zaniedbania wynikające z braku wiedzy na temat vapowania lub zwyczajnego lenistwa mogą obniżyć jakość wdychanej pary. Szkodliwość waporyzacji może wynikać z następujących przyczyn:

  • zbyt wysoka temperatura grzania suszu
  • niska jakość sprzętu do waporyzacji
  • zanieczyszczony surowiec roślinny
  • zbyt rzadkie czyszczenie vaporizera

Zadbaj, aby waporyzacja była bezpieczna

Kiedy decydujesz się kupić waporyzator do suszu, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z szkodliwości palenia. Oczywiste, że chcesz inhalować czystą parę, która nie będzie zagrażać Twojemu zdrowiu. Aby cieszyć się całkowicie bezpieczną waporyzacją zadbaj o jakość używanego sprzętu, korzystaj z niego we właściwy sposób i używaj tylko sprawdzone substancje.

Bezpieczny sprzęt do waporyzacji

To od jakości używanego sprzętu zależeć będzie czy waporyzacja będzie bezpieczna. Warto stawiać na sprawdzonych, renomowanych producentów urządzeń do inhalacji suszu. Inwestując w sprzęt znanej marki zyskujemy pewność, że materiały, z których wykonano sprzęt są niegroźne i odporne na działanie wysokich temperatur, a droga, którą biegną wdychane opary jest całkowicie odseparowania od elektroniki sterującej urządzeniem. Zamawiając bezpieczny waporyzator upewnisz się, że produkowane opary będą wolne od zanieczyszczeń i będziesz wdychać wyłącznie czystą, konopną mgiełkę o leczniczych właściwościach.

Temperatury bezpiecznej waporyzacji

Jeśli zamierzasz przeprowadzać waporyzację w bezpieczny sposób upewnij się, że nie przekraczasz temperatury 220°C. Powyżej tego poziomu może dochodzić do przegrzewania materiału roślinnego i powstawania niewielkich ilości dymu. Mogą wytwarzać się szkodliwe substancje smoliste, których wdychania staramy się unikać za wszelką cenę.

Smoła osadzająca się w płucach to nie jedyny problem, jakiego chcemy się pozbyć. Powyżej 200°C może dochodzić do wytwarzania benzenu, który zaliczany jest do karcynogenów. Produkowany jest oczywiście w mniejszej ilości niż podczas spalania suszu, niemniej stanowi jakiś czynnik ryzyka.

Gdy chcemy mieć stuprocentową pewność, że wytwarzany vapor jest niegroźny i wolny od rakotwórczych związków, można ogrzewać konopie w przedziale 160°C – 200°C. Takie temperatury zainicjują uwalnianie większości kannabinoidów i pozwolą Ci vapować susz w sposób bezpieczny i wydajny.

Dbaj o higienę inhalacji

Regularne czyszczenie waporyzatora podniesie poziom bezpieczeństwa waporyzacji. Pozostawianie resztek suszu w komorze oraz oleistego osadu w ustniku przyczynia się do obniżenia jakości wdychanej pary. Zadbaj o higienę swojego urządzenia, aby vapowanie było nieszkodliwe.

Stosuj tylko bezpieczny susz

Jeśli waporyzacja ma być bezpieczna, koniecznie trzeba zadbać o jakość surowca. Konopie muszą być wolne od herbicydów, pestycydów, metali ciężkich i pozostałości po syntetycznych nawozach. Najlepiej, jeśli używa się medyczną marihuanę bądź dobry susz CBD z organicznych upraw, który został przebadany na obecność szkodliwych substancji. Tylko stosowanie Cannabis ze sprawdzonego źródła zagwarantuje, że vapowanie nie będzie narażać Twojego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *