Nad kwestią toksyczności konopi zastanawiał się chyba każdy palacz trawki. W statystykach wciąż brak zgonów spowodowanych przyjęciem nadmiernej dawki kannabinoidów. Nauka mówi, że każda substancja przyjmowana w nadmiarze może być groźna dla zdrowia i życia. Nasuwa się więc pytanie, ile tak na prawdę trzeba wypalić zioła, aby przedawkować THC.

Czym jest dawka śmiertelna?

LD (Lethal Dose), czyli dawka śmiertelna, określa toksyczność danej substancji. Wyznacza się ją podczas eksperymentów na grupach żywych zwierząt. W odniesieniu do substancji szkodliwych, najczęściej stosowanym oznaczeniem jest LD50 – to ilość związku (podawana w gramach na kilogram masy ciała), która spowodowała zgon u 50% poddanych eksperymentowi osobników. Przerażające, że, choć kulturze konopnej od zawsze towarzyszą hasła Peace & Love, w laboratoriach rzeczywiście próbowano zabijać zwierzęta poprzez podanie ogromnych dawek THC.

Śmiertelna dawka THC

O tym, że trawka nie zabija, wiedzą wszyscy doświadczeni miłośnicy Cannabis. Fakt, że do tej pory nie odnotowano zgonu człowieka spowodowanego wyłącznie paleniem marihuany nie oznacza, że żadna ilość psychoaktywnego kannabinoidu nie zagraża życiu. Komitet Ekspertów ds. Uzależnień od Środków Odurzających WHO donosi, że śmiertelna dawka THC (LD50) potwierdzona klinicznie wynosi 800mg/kg u szczurów, 3000mg/kg u psów oraz 9000mg/kg u małp. Według naukowców dawka zagrażająca ludzkiemu życiu to 4000mg/kg. Aby spowodować śmiertelne przedawkowanie THC u człowieka ważącego 70kg, należałoby podać dożylnie 280g czystego Δ9-tetrahydrokannabinolu naraz.

Ile trzeba spalić marihuany, żeby przedawkować THC?

Palenie suszu dostarcza do krwiobiegu tylko część substancji psychoaktywnych obecnych w topach konopi indyjskich. Zdaniem specjalistów z amerykańskiej agencji antynarkotykowej (DEA) marihuanę można przedawkować wypalając 680 kg suszu w ciągu 15 minut. Używając waporyzatora do suszu konopi trzeba by zużyć około 400 kg zioła w kwadrans. Przyjęcie tak dużych ilości THC dowolną metodą konsumpcji marihuany i jej pochodnych jest po prostu nierealne.

Ten fakt zachęca ekstremalnych miłośników ziółka do bicia nowych rekordów. Hardkorowi użytkownicy testują swoje możliwości poprzez palenie masowych ilości suszu przez rozpylacze i dabbing sporych porcji wosków konopnych. Choć nikt nie umiera od nadmiernego spożycia Cannabis, skutki przyjęcia dużych dawek THC mogą być nieprzyjemne.

Źródło: pressdemocrat.com

Skutki palenia zioła w zbyt dużych ilościach

Efekty mocnego upalenia występują zazwyczaj u początkujących palaczy marihuany, którzy nie zdążyli wyrobić sobie wysokiej tolerancji na kannabinoidy. Nieprzyjemne skutki często zdarzają się też po nieumiejętnym spożyciu “edibles”, czyli wyrobów kulinarnych na bazie konopi. Do niepożądanych efektów THC należą:

 • zawroty głowy
 • przyspieszony puls
 • nudności
 • nadmierne pocenie się
 • odrętwienie
 • bladość

Przyjęcie nadmiernych porcji kannabinoidów potrafi być nieprzyjemne. Zamiast panikować, warto zachować zimną krew i postępować według wskazówek, które pomogą załagodzić niekomfortowy stan.

Łagodzenie efektów THC

Gdy przytrafi Ci się ten stan, warto zdać sobie sprawę, że spotkało to wiele osób przed Tobą i każda z nich wyszła z tego bez szwanku, a duże porcje THC nie spowodują długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Nieprzyjemne uczucie za jakiś czas minie, a Ty poczujesz się lepiej. Aby załagodzić haj, pamiętaj:

 • uspokój się – nie umierasz, niedługo Ci przejdzie
 • zaczerpnij świeżego powietrza – opuść zadymione pomieszczenie, usiądź lub połóż się na ławce lub trawniku
 • zjedz coś słodkiego – mocne upalenia obniża poziom cukru. Zjedzenie czekolady lub wypicie słodkiego napoju często pomaga
 • przejdź się – kiedy zawroty głowy i nudności miną, idź na spacer – ruch przyspieszy metabolizm kannabinoidów
 • zażyj olej CBD – kannabidiol balansuje działanie tetrahydrokannabinolu i łagodzi niechciane efekty

Jeśli silne doznania spotkały Cię po upaleniu suszem konopnym lub waporyzacji THC, mocny haj odpuści w krótkim czasie – po 30 minutach do godziny poczujesz wyraźną poprawę, a po 2 godzinach nieprzyjemne uczucie będzie już tylko wspomnieniem.

Jeżeli przyczyną złego samopoczucia było zjedzenie za dużej porcji ciastek z marihuaną, musisz uzbroić się w cierpliwość. Przyjmowane doustnie kannabinoidy dłużej utrzymują się w organizmie i może minąć kilka godzin, zanim wrócisz do formy. W takiej sytuacji warto poinformować kumpli i swoim stanie – wsparcie przyjaciół pomoże Ci przetrwać złe chwile. Nawadniaj się i myśl pozytywnie.

Lubisz konopne ciekawostki? Zobacz czym się różni Indica od Sativy oraz sprawdź czas działania marihuany na ciało i mózg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.