Nie ulega wątpliwości, że najcenniejszą częścią roślin konopi jest pąk, czyli kwiatostan. To głównie dla nich uprawia się cannabis. Nie oznacza to jednak, że pozostałe organy są bezwartościowe. Growerzy i rolnicy zdają sobie z tego sprawę i potrafią dokładnie wykorzystać wszystkie części krzewu. W poniższym artykule przyjrzymy się metodom wykorzystania liści marihuany.

Jak wygląda liść marihuany?

Kształt konopnych listków jest bardzo charakterystyczny i trudno je pomylić z tymi, które rosną na innych gatunkach roślin. Dlatego są dobrze rozpoznawalnym symbolem marihuany. W zależności od odmiany Cannabis, ich wygląd może się nieco różnić.

  • Sativa – jasnozielone, wąskie i długie 9-13 palczaste
  • Indica – ciemnozielone, szerokie, 7-9 palczaste
  • Ruderalis – smukłe, 3-5 palczaste
Liść marihuany poszczególnych odmian

Źródło: themedicalprogress.com

Rodzaje i funkcje liści konopnych

Wyróżniamy 3 rodzaje listków występujących na roślinach Cannabis Sativa L. Różnią się od siebie wyglądem, miejscem występowania, oraz okresem pojawiania się na krzewie.

Liścienie

Pierwszą strukturą odpowiedzialną za dostarczanie energii rośliny do wzrostu poprzez fotosyntezę są liścienie. Pojawiają się zaraz po wykiełkowaniu nasiona. Wyrastają z łodygi w liczbie dwóch, rzadziej trzech. W początkowej fazie wzrostu nabierają żółtej barwy, obumierają i odpadają, a ich funkcja zastaje przejęta przez rozwinięte liście wiatrakowe.

Liścienie cannabis

Liście wiatrakowe

Duże, zielone struktury połączone gałęzią z łodygą. Mają dużą powierzchnię i są najbardziej charakterystycznym elementem krzewu. Ich główną rolą jest dostarczanie energii do wzrostu i rozwoju rośliny w procesie fotosyntezy. Na ich powierzchni znajdują się aparaty szparkowe, przez które zachodzi wymiana gazowa (oddychanie) oraz parowanie wody (transpiracja).

Wachlarzowy liść marihuany

Listki cukrowe

Niewielkie, spiczaste części zielone wyrastające z dojrzałych pąków. Biorą udział w fotosyntezie i odpowiedzialne są za produkcję cukrów. Na ich powierzchni występują spore ilości trichomów, czyli żywicznych gruczołów obfitujących aktywne substancje.

Cukrowe liście konopne

Czy liście marihuany zawierają kannabinoidy?

Kannabinoidy odnaleźć można we wszystkich strukturach konopnych krzewów w różnych stężeniach. Cenne składniki występują nie tylko w kwiatostanach, ale też w łodygach, listkach, a nawet korzeniach. Dlatego, podczas produkcji suplementów na bazie cannabis jak olejki CBD, całe rośliny poddaje się ekstrakcji. Stosując zaawansowane metody wydobywania substancji czynnych, można pozyskiwać THC i CBD także wykorzystując liście wachlarzowe.

Nie marnuj ziółka!

Popraw efekty i oszczędzaj susz

Rób to z głową! Wynieś konopny haj na najwyższy poziom

Silniejsze doznania

Mniejsze porcje

Większa dyskrecja

Bezpieczeństwo

Lepszy smak

Czy można palić liście marihuany?

Prawdopodobnie każdy miłośnik suszu konopnego zadawał sobie pytanie czy liście marihuany nadają się do palenia lub czy waporyzator do suszu wydobędzie z nich psychoaktywne związki. Kluczową kwestią, która determinuje przeznaczenie poszczególnych części rośliny, jest zawartość i stężenie czynnych biologicznie substancji. Aby wypalanie konopi dawało oczekiwane efekty, stosowany surowiec musi zawierać określoną ilość wartościowego składnika. Psychoaktywne właściwości cannabis wynikają z oddziaływania THC na organizm palacza. Im większe nagromadzenie kannabinoidu w konopnym suszu, tym wyższe prawdopodobieństwo doznania haju. Najwyższy poziom odurzających molekuł występuje w żeńskich kwiatach i to one najlepiej nadają się do inhalacji. Liście wiatrakowe posiadają tak niewiele narkotycznego składnika, że trzeba by wypalić ogromne ilości, aby doznać uniesienia. Listki rosnące przy kwiatostanach znacznie lepiej nadają się do tego celu. Poziom odurzającego związku sięga w nich kilku procent. To wystarczająca ilość, aby wywołać haj. Dlatego drobne listki wyrastające z pąków chętnie wykorzystywane są jako psychoaktywny surowiec do palenia.

Do czego można wykorzystać liście cukrowe marihuany?

Małe struktury wystające z topów marihuany to cenne źródło kannabinoidów, terpenów, flawonoidów i innych naturalnych związków. Kiedy kwiatostany osiągną dojrzałość, zbiera się je, a listki cukrowe są przycinane (trimming). Pozostałości po strzyżeniu pąków nazywane są “ścinką” lub “trymem”. Są wartościowym produktem ubocznym, który może być wykorzystany na różne sposoby:

  • Produkcja koncentratów – Trym może posłużyć do produkcji skoncentrowanych form konopi, jak kief, haszysz, bubble hash oraz ekstrakty typu wosk, BHO, olejek haszyszowy itp. Można go również użyć do wyrobu olejków i innych suplementów diety.
  • Wypełniacz do jointów – Odcięte listki są cennym surowcem roślinnym. Dzięki zawartości konopnej żywicy bogatej w kannabinoidy i aromatyczne terpenoidy, znajdują zastosowanie jako wypełnienie gotowych papierosów konopnych, czyli popularnych pre-rollsów.
  • Masło z marihuany – Fitokannabinoidy są związkami chemicznymi rozpuszczalnymi w tłuszczach. Dlatego często służą jako składnik do produkcji masła konopnego, na którego bazie powstają jadalne produkty z THC, czyli bardzo popularne w USA “edibles”.

Jakie substancje znajdują się w liściu marihuany?

Kannabinoidy to nie jedyne wartościowe substancje, które można pozyskać z dużych, zielonych organów roślinnych. Odnaleźć można w nich także aromatyczne terpeny oraz barwniki (flawonoidy), które są silnymi przeciwutleniaczami i posiadają przeciwzapalne właściwości. Ponadto, błędnie uważane za bezużyteczne części zielone są cennym źródłem błonnika i chlorofilu oraz zawierają spore ilości składników mineralnych, jak wapń, potas, magnez i fosfor.

Co można zrobić z liści konopi

Mnogość cennych dla zdrowia składników zapewnia szerokie zastosowanie liściom konopi indyjskich. Dzięki odpowiedniej obróbce można wytwarzać z nich produkty spożywcze i preparaty, które pozwalają korzystać z prozdrowotnych właściwości rośliny na przeróżne sposoby.

Zielone napoje i smoothie

Wyciskanie soków z surowych, niesuszonych konopi zyskało w ostatnim czasie na popularności. Picie odżywczych koktajli to sposób na dostarczenie organizmowi całej gamy korzystnych dla zdrowia związków organicznych. Ponieważ świeże części roślin zawierają kwasowe formy fitokannabinoidów, nie ma obawy przed psychoaktywnym działaniem takiego napoju. Spożywanie smoothies zrobionych z liści marihuany lub pąków zapewni sporą dawkę wartościowych składników i będzie doskonałym dopełnieniem zbalansowanej diety.

Sok tłoczony z liści

Konopne napary

Suszone listki są doskonałym surowcem do robienia aromatycznych naparów. Herbatki z konopi cieszą się sporym zainteresowaniem także pośród rodzimych miłośników sensimilla. W połączeniu z owocami mogą być świetną alternatywą dla tradycyjnej herbaty. Ponieważ aktywne biologicznie związki odnajdywane w ziółku nie są rozpuszczalne w wodzie, nie istnieje ryzyko odurzenia. Zamiast tego gwarantują przyjemny, relaksacyjny rytuał i niepowtarzalne doznania smakowe.

Napar z liścia marihuany

Cannabis w kuchni

Liść marihuany użyty podczas gotowania bez wątpienia urozmaici jadłospis. Należy jednak pamiętać, że wysokie temperatury inicjują dekarboksylację (kwasy kannabinoidowe przechodzą w formy aktywne). Planując posiłek warto mieć to na uwadze. Jeśli egzotyczny dodatek ma tylko urozmaicić smak i pełnić formę dekoracyjną, lepiej zrezygnować z psychoaktywnych odmian na rzecz legalnych konopi siewnych. Zastosowań dla liści konopi jest mnóstwo i tylko wyobraźnia kucharza jest ograniczeniem. Sprawdzone przepisy znaleźć można między innymi na blogu smilingspoon.pl, którego autorka propaguje zdrowe odżywianie i wykorzystanie Cannabis Sativa w kuchni. Dużą popularnością cieszą się zarówno słodkie wypieki, jak i dania obiadowe przyozdobione listkiem. Ciekawą opcją są przekąski zachowujące charakterystyczny kształt. Przykładem są liście zanurzone w tempurze i smażone na głębokim oleju, które przypominają konopny chips.

Smażony liść konopi w tempurze

Źródło: kitchentoke.com, fotografia: Eva Kolenko

Zielone nalewki

Napoje alkoholowe z zanurzonymi częściami roślin cannabis prezentują się bardzo atrakcyjnie. Alkohol, tak jak tłuszcz, jest rozpuszczalnikiem organicznym, w którym dobrze rozpuszczają się aktywne składniki magicznego ziela. Nalewki i wódki z konopnym wkładem świetnie oddają aromat i smak oraz zawierają związki chemiczne wchodzące w skład suszu i listków. O domowym sposobie wytwarzania psychodelicznych napojów wyskokowych przeczytać można na blogu firmy kombinatkonopny.pl. W polskich sklepach nie sprzedaje się takich wyrobów, a jedynie alkohole o ziołowym smaku (piwo BUH).

Konopna nalewka

Listki konopne w produktach do pielęgnacji skóry

Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające działanie fitokannabinoidów czynią z liści marihuany cenny surowiec do produkcji kremów z konopi. Maści i mikstury cieszą się dobrą opinią pośród osób cierpiących na przeróżne choroby skóry i bóle stawów. Stosowane miejscowo łagodzą dolegliwości oraz doskonale nawilżają naskórek. Wystarczy zmielone części roślinne wymieszać w roztopionym tłuszczem (np. olej kokosowy z masłem shea w proporcji 1:1) i podgrzewać przez jakiś czas na małym ogniu. Po przefiltrowaniu i schłodzeniu otrzymamy skuteczny, niedrogi i naturalny kosmetyk.

Balsam z konopnych listków

Jak widać, metod wykorzystania liścia marihuany jest wiele. Można je jeść, pić i stosować zewnętrznie na skórę. Zanim jednak przystąpi się do robienia ziołowych wyrobów, warto upewnić się, że jest to zgodne z miejscowym prawem i przepisami ustawy o zapobieganiu narkomanii. W krajach, w których polityka antynarkotykowa jest surowa, trzeba zadowolić się dozwolonymi, certyfikowanymi odmianami krzewów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.