Skumulowaliśmy podstawową wiedzę na temat waporyzacji, abyś mógł korzystać z urządzeń w sposób, który zapewni Ci upragnione efekty. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące vapowania. Zebrane informacje pomogą Ci się rozeznać w dziedzinie odparowywania kannabinoidów (jak CBD). Pozwolą rozsądnie wybrać sprzęt, który zapewni Ci najlepsze rezultaty podczas inhalowania.

Czym jest waporyzacja?

Jak sama nazwa wskazuje, waporyzacja jest procesem uwalniania oparów, czyli tak zwanego vaporu. To termiczna ekstrakcja, która odbywa się w temperaturze nie inicjującej zapłonu wybranej substancji. Termin funkcjonuje od dawna i określa konkretne zjawisko fizyczne. Obecnie odnosi się najczęściej do bezdymnej inhalacji suchego materiału roślinnego.

Co to jest vapor (vapour) ?

Produkowany podczas waporyzacji vapor to aromatyczna para uwalniana z suszu. Jest bogata w naturalne składniki roślinne. To delikatna mgiełka będąca mieszaniną powietrza, pary wodnej i uwalnianych z mieszanki ziołowej substancji. Posiada autentyczny zapach i naturalny smak vapowanego materiału.

Metody grzania suszu w waporyzatorach

Czy waporyzacja jest zdrowsza od palenia?

Stwierdzenie, że waporyzowanie jest całkowicie pozbawiona zagrożeń, może być postrzegane jako nadużycie. Proces ten umożliwia inhalowanie roślinnej pary bez dymu. Dlatego często wymieniany jest jako zdrowa alternatywa dla klasycznej metody konsumowania konopi. Powstający podczas odparowywania vapor zawiera tak niewielkie ilości substancji smolistych, że nie są one brane pod uwagę jako czynnik szkodliwy dla zdrowia. Brakuje długotrwałych badań nad szkodliwością vapowania. Jednak obecnie naukowcy zgodnie twierdzą, że waporyzacja jest nieporównywalnie zdrowsza od tradycyjnego palenia. Układ oddechowy nie jest wystawiany na szkodliwe działanie rakotwórczych związków. Podgrzewanie suszu istotnie różni się od palenia.

Zalety waporyzacji

Jako wziewna metoda przyjmowania roślinnych składników aktywnych waporyzacja często przedstawiana jest jako bezpieczna alternatywa. Na czym polega przewaga inhalowania pary nad zaciąganiem się dymem? Jako główne zalety vapowania wymienić można:

 • wysoką wydajność – uwalnianie większych ilości składników aktywnych
 • znikomą szkodliwość – pozwala uniknąć przyjmowania toksycznych związków powstających w procesie spalania
 • oszczędne wykorzystanie materiału – osiąganie pożądanych efektów z mniejszych porcji
 • dyskrecję – lekki vapor łatwo wietrzeje i nie pozostawia zapachu na ubraniach
 • lepsze doznania smakowe – czysty aromat i smak nie są pogorszone gryzącym zapachem substancji smolistych

Urządzenia służące do waporyzacji suszu

Waporyzator to urządzenie, które umożliwia odparowywać roślinne substancje aktywne. To swego rodzaju inhalator ziołowy, pozwalający wdychać parę nasyconą czynnymi biologicznie związkami, bez konieczności zaciągania się dymem. Najważniejszymi elementami konstrukcji sprzętu do waporyzacji, które determinują cechy vaporu, są:

 • komora – materiał, z którego jest wykonana, może wpływać na walory smakowe vaporu
 • grzałka (w przypadku vaporizerów elektrycznych) – od jej umiejscowienia i mocy zależna jest gęstość pary
 • ścieżka pary – odpowiada za wytracanie temperatury vaporu. Od materiału, z jakiego jest wykonana, zależy też poziom autentyczności smaku.

Jak działają urządzenia do grzania ziół?

Działanie sprzętu polega na podniesieniu temperatury ulubionej substancji. W zależności od rodzaju urządzenia, materiał roślinny ogrzewany jest bezpośrednio przez podgrzanie ścian zbiornika lub przepuszczenie przez zapełniony zbiorniczek strumienia ciepłego powietrza. To inicjuje wydzielanie vaporu, który następnie zasysany jest do płuc.

Czym różni się waporyzator od e-papierosa?

Skojarzenie waporyzatora z e-papierosem jest błędne. Pierwszy uwalnia opary niebędące aerozolem z surowego suszu lub jego naturalnych ekstraktów, podczas gdy drugi wytwarza aerozol z aromatycznych liquidów. Vapor wydzielany za pomocą vaporizera zawiera parę wodną nasyconą naturalnymi związkami zapachowymi i składnikami aktywnymi pochodzenia roślinnego. Głównym składnikiem mgiełki elektronicznych papierosów jest gliceryna i dodawane aromaty.

Rodzaje urządzeń do inhalowania ziół

Istnieje kilka rodzajów sprzętu do waporyzacji, a każdemu z nich przypisuje się inne zalety. Każdy amator ziołolecznictwa ma swoje potrzeby i preferencje. Zdając sobie sprawę z tego, na których aspektach najbardziej nam zależy, możemy wybrać sprzęt spełniający oczekiwania, który zapewni satysfakcjonujące rezultaty.

Podział ze względu na rodzaj zasilania

 • Elektryczne – urządzenia zasilane prądem zmiennym lub stałym, które ogrzewają mieszankę roślinną za pomocą wbudowanej grzałki. Cechuje je wygoda użytkowania i brak konieczności stosowania dodatkowego oprzyrządowania.
 • Manualne (butanowe)– urządzenia pozbawione układów elektrycznych. Zasilane zewnętrznym źródłem ciepła. Grzanie substancji roślinnej odbywa się poprzez przystawienie płomienia palnika gazowego lub za pomocą zewnętrznej grzałki indukcyjnej. Odznaczają się autentycznością smaku vaporu, a ich małe zbiorniczki czynią je wydajnym sprzętem do mikrodawkowania THC i CBD

Podział ze względu na sposób podgrzewania

 • Kondukcyjne – urządzenia, które ekstrahują surowiec poprzez bezpośrednie nagrzewanie ścian pojemnika na substancje roślinne. Charakteryzują się oszczędnym wykorzystaniem energii zgromadzonej w baterii. Cenione są za wytwarzanie mgiełki o intensywnym aromacie.
 • Konwekcyjne – urządzenia ekstrahujące czynne substancje strumieniem ciepłego powietrza. Charakteryzuje je wysoka wydajność w uwalnianiu składników aktywnych. Cenione są za dostarczanie autentycznego smaku vapowanej substancji oraz produkcję bardzieji widocznych chmurek.
 • Hybrydowe – urządzenia wykorzystujące kondukcję i konwekcję do ekstrakcji substancji czynnej. Charakteryzują się optymalnym wykorzystaniem ziół. Ten system grzewczy ceniony jest za uwalnianie vaporu nawet podczas wykonywania płytkich wdechów oraz dostarczanie wyraźnego smaku.

Różnica pomiędzy konwekcyjnym i kondukcyjnym grzaniem suszu

Stacjonarny a przenośny waporyzator

 • Przenośne – inhalatory o rozmiarach umożliwiających wygodne transportowanie i przeprowadzanie czynności w dowolnym miejscu. Niewielkie urządzenia zasilane baterią lub wykorzystujące zewnętrzne źródło ciepła. Najlepiej nadają się do vapowania w wąskim gronie lub w pojedynkę.
 • Stacjonarne – sprzęt zasilany prądem zmiennym. Podłączane do gniazda elektrycznego inhalatory przeznaczone do użytku domowego. Dzięki potężniejszym grzałkom odznaczają się intensywną produkcją waporu (np. waporyzator stacjonarny Volcano Hybrid). Cenione za uwalnianie vaporu o większej gęstości oraz za możliwość waporyzacji większych ilości surowca na raz. Lepiej, niż ich mobilne odpowiedniki, spisują się podczas vapowania w szerszym gronie.

Podział ze względu na możliwość przerwania sesji

 • On-demand – pozwalają zużyć raz napełnioną komorę w kilku podejściach bez utraty jakości zioła ani straty aktywnych składników. Do tej grupy zaliczamy przeważnie waporyzatory konwekcyjne. Nieliczne modele hybrydowe i kondukcyjne umożliwiają przeprowadzenie sesji “na rządanie”.
 • Sesyjne – urządzenia wymagające zużycie całej zawartości za jednym podejściem. Do grupy tej należy większość modeli kondukcyjnych i hybrydowych. Ze względu na nagrzanie ścian zbiornika i powolne wytracanie ciepła istnieje uzasadniona obawa, że po przerwaniu sesji mieszanka roślinna nadal będzie tracić cenne składniki. Dlatego zaleca się wykorzystanie całej mieszanki ziołowej podczas jednej sesji.

Podział ze względu na przeznaczenie

 • Do suszu – urządzenia przeznaczone do inhalowania mieszanek ziołowych w przedziale temperaturowym 180°C – 220°C. Sprzęt dedykowany waporyzacji suszu konopnego. Wybrane modele oferują także sprawne odparowywanie w niższych temperaturach.
 • Do koncentratów – urządzenia dedykowane waporyzacji ekstraktów (wosk, żywice CBD i THC). Posiadają specjalnie zaprojektowane zbiorniczki umożliwiające vapowanie ekstraktów cannabis.
 • Do dabbingu (E-nail, Dba-pen) – urządzenia do inhalowania produktów o ekstremalnie wysokiej zawartości kannabinoidów (np. BHO, shatter, wosk). Sprzęt o dużej mocy. Rozgrzewające gwóźdź (nail, na który nakłada się porcję substancji) do temperatury nawet powyżej 300°C

Ile kosztują urządzenia wytwarzające parę roślinną?

Ceny vaporizerów istotnie różnią się w zależności od jakości materiałów, z których zostały wykonane, poziomu zaawansowania technologicznego urządzeń oraz od jakości wytwarzanej mgiełki. Nieskomplikowane, wydajne i bezpieczne przenośne urządzenia kupić można od 300 złotych. Zakup mobilnego urządzenia wysokiej klasy wiąże się z wydatkiem 800 do 1200 złotych. Najlepsze stacjonarne vaporizery gwarantujące najwyższej jakości vapor mogą kosztować nawet powyżej 2500 PLN.

Użytkowanie sprzętu do odparowywania konopi?

Korzystanie z waporyzatora nie wymaga wielkiej wprawy. Prawidłowe użytkowanie obejmuje cztery etapy:

 • Przygotowanie materiału roślinnego – materiał roślinny należy odpowiednio rozdrobnić. Należy mieć na uwadze, że różne waporyzatory mogą wymagać innego poziomu zmielenia material1u. Popularny Fenix Mini dobrze sobie radzi z drobinami średniej wielkości, natomiast kondukcyjny PAX 3 wymaga dokładniejszego rozdrobnienia.
 • Umiejętne upakowanie – gęstość upakowania również zależy od modelu waporyzatora. Powszechnie uważa się, że zioła w konwekcyjnych urządzeniach powinny być luźno nasypane, aby umożliwić swobodny przepływ ciepłego powietrza. Kondukcyjne inhalatory zwykle wymagają nieco bardziej gęstego upakowania, aby ciepło mogła równomiernie rozprzestrzeniać się po całej zawartości.
 • Inhalacja – aby wdychać wartościowy i aromatyczny vapor, trzeba opanować właściwą technikę inhalowania. Większość urządzeń wymaga wykonywania powolnych i długich wdechów. Taki styl zaciągania pozwala przelatującemu przez zbiornik powietrzu odpowiednio nasycić się uwalnianymi składnikami oraz umożliwia uzyskanie vaporu o optymalnej gęstości. Zdarzają się wyjątki od tej reguły. Przykładem urządzenia, które wytwarza solidną parę przy krótkich wdechach jest PAX3 oraz hybrydowy Mighty.
 • Czyszczenie – często zaniedbywana kwestia. Zbiornik na materiał roślinny warto czyścić przynajmniej raz na kilka sesji, dokładnie wycierając wnętrze wacikiem nasączonym alkoholem izopropylowym. Ścieżkę pary umiejscowioną wewnątrz ustnika wypada dokładnie oczyścić nie rzadziej, niż raz na dwadzieścia sesji. Trzeba dokładnie wytrzeć nagromadzony żywicy osad. Regularne dbanie o higienę sprzętu zapobiegnie nadmiernemu osadzaniu się żywicy i pogorszeniu smaku pary.

Rekomendowane temperatury waporyzacji

Każdy materiał nadający się do vapowania posiada przedział temperaturowy, w obrębie którego najskuteczniej uwalnia vapor. Nastawienie zbyt niskiego poziomu grzania nie spowoduje ulatniania pożądanych składników. Zbyt wysoka temperatura może z kolei prowadzić do przegrzania użytej substancji. Mogą pojawić się niewielkie ilości dymu pogarszającego smak i obniżającego bezpieczeństwo waporyzacji. Istotne, aby nie wykraczać poza dedykowany danemu materiałowi przedział ciepła.

Waporyzacja marihuany

Kwiaty żeńskich konopi to najchętniej wapowany rodzaj ziół. Najlepsze efekty waporyzacji CBD i THC osiąga się w przedziale 160°C – 220°C. Aby możliwie najlepiej wykorzystać kwiatostany, wielbicielom Cannabis najczęściej rekomenduje się ustawienie niskiej temperatury grzania na początku i stopniowe podnoszenie poziomu ciepła co kilka stopni w trakcie sesji. Metoda ta pozwoli uwolnić pożądane kannabinoidy, terpeny i flawonoidy, co zmaksymalizuje skuteczność waporyzacji.

W jakiej temperaturze uwalniane są konkretne kannabinoidy?

Każdemu z fitokannabinoidów przypisana jest konkretna temperatura wrzenia, od której rozpoczyna się jego odparowywanie. Dla lepszej kontroli nad osiąganymi podczas vapowania efektami, warto dowiedzieć się, jakie związki będzie zawierał vapor uwalniany w wybranym poziomie ciepła.

 • 157°C – Δ9THC
 • 170°C – CBD
 • 175°C – Δ8THC
 • 185°C – CBN
 • 220°C – CBC, THCv

Waporyzacja koncentratów konopi

Koncentraty Cannabis mogą przybierać różne formy. Różnią się od siebie stężeniem i konsystencją, dlatego waporyzuje się je w innych temperaturach. Większość ekstraktów wymagać będzie użycia vaporizera do dabów.

 • Hash / Kief 170°C – 210°C
 • Wax 160°C – 230°C
 • THC Oil 250°C
 • Shatter 230°C – 315°C

Waporyzacja ziół

Aromaterapia ziołowa zazwyczaj wymaga niższego poziomu ciepła, niż vapowanie marihuany i CBD. Aby odparować zioła i nie przegrzać ich, warto stosować sprzęt działający także w niskich temperaturach. Do najchętniej waporyzowanych roślin należą:

 • Lawenda 125°C
 • Rumianek 125°C
 • Lotus niebieski 125°C
 • Bazylia 130°C
 • Eukaliptus 130°C
 • Tymianek 150°C
 • Kocimiętka 150°C
 • Waleriana 150°C
 • Yerba mate 150°C
 • Mięta 170°C
 • Hibiskus 175°C
 • Zielona herbata 185°C
 • Szałwia 190°C
 • Mak 200°C
 • Kawa 200°C

Istotne cechy sprzętu do waporyzacji

Podczas poszukiwań najlepszego vaporizera warto zastanowić się, co sprawi, że proces będzie przyjemny. Choć uniwersalny i idealny inhalator nie istnieje, z pewnością jesteś w stanie znależć urządzenie idealne dla Ciebie, które zapewni Ci najlepsze doznania. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę wybierając sprzęt do waporyzacji?

Bezpieczeństwo urządzeń

Aby vapowanie nie wiązało się z ryzykiem zdrowotnym, warto postawić na markowy sprzęt. Bezpieczeństwo waporyzacji w dużej mierze uzależnione jest od jakości materiałów, z których wnętrze urządzenia jest zbudowane. Do bezpiecznych materiałów często stosowanych w vaporizerach należą:

 • atestowane tworzywa klasy spożywczej
 • stal nierdzewna
 • szkło laboratoryjne
 • ceramika
 • tytan

Ważne też, aby droga, którą przelatuje para była całkowicie odseparowana od układów elektronicznych. Izolowana ścieżka pary zagwarantuje, że vapor pozostanie czysty i naturalny.

Jakość vaporu

O jakości pary świadczy jego czystość i doznania smakowe, jakich dostarcza. Jakościowy vapor produkowany jest przez bezpieczne urządzenia posiadające zbiorniki i ścieżki pary wykonane ze szlachetnych i dobrych jakościowo substancji, które w wysokich temperaturach nie ingerują w aromat uwalniany z suszu. Najlepszych walorów smakowych dostarczy sprzęt, którego wnętrze wykonane jest z ceramiki (np. Zirconia), szkła, czy tytanu.

Wydajność procesu

Wydajny sprzęt to taki, który zapewnia efektywne parowanie aktywnych składników ziołowych. Największą skuteczność w dostarczaniu najbardziej pożądanych elementów roślinnych oferują urządzenia z konwekcyjnym nagrzewem. Metoda ekstrakcji strumieniem podgrzanego powietrza gwarantuje dokładne przenikanie ciepła przez mieszankę roślinną i równomierne odparowywanie całej zawartości.

Ilość wytwarzanych oparów

Wydychanie widocznych chmurek nie świadczy o wydajności procesu, jednak korzystnie wpływa na satysfakcję podczas zaciągania się. Nic dziwnego, że produkcja gęstego vaporu jest ważnym kryterium dla wielu amatorów wapowania. Najbardziej widoczną mgiełkę z reguły dostarczają konwekcyjne i hybrydowe vaporizery. Przy odpowiedniej technice wdechu pozwalają osiągać zadowalające rezultaty.

Technika inhalowania

Niektóre urządzenia wymagają opanowania odpowiedniej techniki zaciągania się. Dla niedoświadczonych użytkowników może to być kłopotliwe podczas pierwszych sesji. Model Firefly 2+ wymaga wykonywania równomiernych i bardzo długich wdechów (15 sekund), a większość kondukcyjnych waporyzatorów ma niski “airflow”, co powoduje odczuwalny opór zaciąganego powietrza. Najmniej wymagające są urządzenia wykorzystujące hybrydowy system grzania, w których przepływ powietrza nie jest mocno ograniczany, a wdechy nie muszą być przesadnie głębokie.

Obsługa urządzenia

Łatwość obchodzenia się ze sprzętem dla wielu osób ma znaczenie. Wysoki poziom komplikacji może zmniejszyć przyjemność korzystania z urządzenia. Użytkownikom ceniącym prostotę obsługi rekomendowane są nieskomplikowane urządzenia z czytelnym wyświetlaczem i wygodną regulacją temperatury przyciskami +/-. Ukłonem w stronę osób ceniących wygodę są dedykowane ustawienia temperatur, czyli domyślne tryby grzania. Zdejmują z użytkownika obowiązek dostosowywania poziomu ciepła.

Dodatki i akcesoria ułatwiające waporyzację

 • Kapsułki dozujące susz – pojemniki wkładane do urządzenia. Ograniczają pojemność zbiorników i chronią je przed zabrudzeniem. Umożliwiają wygodną wymianę wkładu roślinnego
 • Instrumenty do napełniania – ubijaki, pęsety i lejki ułatwiające umieszczenie ziół w komorze
 • Podstawki do waporyzacji ekstraktów – metalowe pojemniki i podkładki wykonane ze stalowej siatki, na których umieszcza się żywice. Pozwalają skutecznie odparowywać i chronią wnętrze przed zabrudzeniem
 • Aplikacje mobilne – dają lepszy wgląd w proces inhalacji. Za ich pomocą można sterować parametrami urządzenia. Niektóre, rozbudowane apki posiadają ciekawe funkcje (aplikacja DAVINCI IQ2 oblicza ilość wdychanych kannabinoidów).
 • Zamienne ustniki – zamienne części, które mogą wpływać na jakość vaporu. Szklane pomagają zachować autentyczny smak. Tytanowe, oprócz dostarczania naturalnego aromatu, lepiej wytracają temperaturę pary. Bubblery doskonale schładzają parę i poprawiają gładkość vaporu.
 • Adaptery do filtracji wodnej – nakładane przejściówki umożliwiające połączenie sprzętu z fajką wodną lub bongiem.
 • Akcesoria do czyszczenia – Szczotki, wyciory, chusteczki nasączane alkoholem, patyczki higieniczne – czyli wszystko, co potrzebne do dbania o czystość urządzenia.

Bibliografia:

https://www.zamnesia.com/blog-the-ultimate-vaping-temperature-guide-n1657

https://www.hashwriter.org/post/dabbing-temps-for-solventless-hash-rosin

https://vapingdaily.com/blog/vaping-temperature/

https://www.siranaturals.org/blog/what-do-different-vape-temperatures-mean-for-cannabinoids-and-terpenes

https://www.royalqueenseeds.com/blog-ideal-temperature-settings-for-vaporizers-n936